Zaplanowane na kwiecień wybory samorządowe powinna prowadzić już nowa Państwowa Komisja Wyborcza - ocenił podczas środowej konferencji prasowej Szymon Hołownia. Jak zauważył, choć Sejm wskazał siedmiu nowych członków PKW jeszcze w grudniu, ci nadal nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta. Zdaniem marszałka Sejmu dalsze zwlekanie w tej kwestii może doprowadzić do chaosu w czasie zbliżających się wyborów.
W związku z dobiegającą końca kadencją obecnego składu Państwowej Komisji Wyborczej w grudniu 2023 roku Sejm wskazał siedmiu nowych członków. Do tej pory nie zostali oni jednak jeszcze zaprzysiężeni przez prezydenta. Kwestię tę podniósł podczas środowej konferencji prasowej Szymon Hołownia. - Dlaczego prezydent nie odbiera od nich przysięgi? Nie wiem - stwierdził.
Jak zauważył, ich zaprzysiężenie jest obecnie szczególnie istotne ze względu na zbliżający się termin wyborów samorządowych. Wybory te odbędą się 7 kwietnia, a druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. - Jak prezydent pozwleka jeszcze trochę, to nas wprowadzi w taki chaos, że jedna komisja wyborcza będzie zaczynała wybory samorządowe, a inna będzie je kończyła. Dlatego, że wybory samorządowe przypadają na termin po upływie kadencji obecnej PKW, i to dopiero będzie bałagan: zmieni się PKW, zmieni się z związku z tym Krajowe Biuro Wyborcze. Nie może tak być - ocenił marszałek Sejmu.
ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda wciąż nie przyjął przysięgi od nowych członków PKW, od grudnia czekają na zaproszenie
Hołownia: wybory samorządowe powinna prowadzić nowa PKW
Mając na uwadze zbliżający się koniec kadencji obecnego składu PKW, w ocenie Szymona Hołowni "dla bezpieczeństwa procesu wyborów samorządowych powinna prowadzić je już nowa PKW, która jest wybrana i czeka". Kontynuując temat zaprzysiężenia wybranych przez Sejm nowych członków marszałek Sejmu przyznał, że napisał już w tej sprawie do prezydenta. - Pan prezydent nie był łaskaw ustosunkować się do tej mojej prośby, ale coś z tym będzie musiał zrobić, prędzej czy później - powiedział.
- W niektórych sprawach prezydent działa jak 'luxtorpeda', w ciągu dwóch godzin czyta wszystkie akta, wszystko jest załatwione i zrobione. Ale jak chodzi o bezpieczeństwo wyborów samorządowych, które dotyczą przecież bardzo blisko życia nie dwóch kolegów partyjnych, tylko życia milionów Polaków i bardzo ważnych dla nich spraw, to jakoś możemy trochę poczekać - dodał Hołownia.
W skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi 9 członków - sędzia Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz grupa 7 osób wykwalifikowanych do zajmowania stanowiska sędziego. Tych ostatnich wybiera Sejm. Długość ich kadencji odpowiada kadencji Sejmu. 21 grudnia 2023 roku Sejmu wskazał grupę 7 nowych członków PKW. Są to: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.
Źródło: PAP