Korzyści i zagrożenia wynikające ze stosowania sztucznej inteligencji. Komentarze ekspertów

Źródło:
TVN24
Lech C. Król: jeden z konceptów sztucznej inteligencji zakłada, że właśnie tworzymy boga
Lech C. Król: jeden z konceptów sztucznej inteligencji zakłada, że właśnie tworzymy bogaTVN24
wideo 2/6
Lech C. Król: jeden z konceptów sztucznej inteligencji zakłada, że właśnie tworzymy bogaTVN24

Rządy i organizacje pracują nad regulowaniem technologii i narzędzi AI. O szansach i zagrożeniach wynikających ze stosowania sztucznej inteligencji w "Faktach po Faktach" w TVN24 rozmawiali badaczka sztucznej inteligencji profesor Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert do spraw sztucznej inteligencji Lech C. Król i reporter TVN24 zajmujący się tematami związanymi ze sztuczną inteligencją Piotr Szostak.

Szybki rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje, że rządy i organizacje międzynarodowe ścigają się w regulowaniu jej narzędzi i tworzą pierwsze prawne regulacje dotyczące tej technologii. Twórcy AI podczas pierwszego poświęconego jej globalnego szczytu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, który odbył się 2 listopada, zgodzili się współpracować z rządami w celu przetestowania nowych narzędzi przed ich szerszym udostępnieniem, aby pomóc w zarządzaniu ryzykiem związanym z rozwijającą się technologią.

- To jest technologia, która ma prawie dziewięć dekad, więc trochę historii wzlotów i upadków ma. Rzeczywiście w ostatnim czasie zdarza się jej wykonywać różne zadania tak samo dobrze jak człowiek lub lepiej - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Badaczka sztucznej inteligencji wskazała, że nowe algorytmy, które w ostatnich latach stworzono, spowodowały, że "w dużej ilości zadań opartych na wiedzy, które do tej pory przypisywaliśmy ludziom, analizy różnych tabelek w Excelu, ale też pisanie poezji albo tworzenie raportów biznesowych, ona może się popisać".

- W tym sensie stanowi rywala dla człowieka. Obecnie rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali. Dużo się od nas nauczyła. Daliśmy jej do dyspozycji całą naszą skatalogowaną wiedzę, więc ona na tym bazuje i może nas też wspierać - dodała.

Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

"Jeden z konceptów zakłada, że właśnie tworzymy boga"

Ekspert ds. sztucznej inteligencji Lech C. Król podkreślił, że komputery nauczyły się rozumieć świat. - Do tej pory był człowiek, który musiał im wytłumaczyć świat, wpisywał rozkład jazdy pociągów i one za pomocą algorytmu stworzonego przez człowieka tworzyły wynik. Dzisiaj one są multimodalne, czyli rozumieją, co się narysuje, rozumieją, co się napisze i rozumieją, co się powie - stwierdził.

Lech C. Król przyznał, że zdania na temat tego, czy sztuczna inteligencja sama "kombinuje", czy też odtwarza "na zasadzie znalezienia czegoś, co było podobne", są podzielone.

- Jeden z konceptów sztucznej inteligencji zakłada, że właśnie tworzymy boga - zwrócił uwagę. - To może wydarzyć się bardzo szybko, nawet jutro. Jest taki koncept, który się nazywa "FOOM", który polega na tym, że jakaś sztuczna inteligencja osiągnie pewien poziom zbliżonej inteligencji do człowieka i będzie mogła się trochę usprawnić - powiedział.

- Usprawni się i stwierdzi, że chce się usprawnić jeszcze bardziej. W związku z tym usprawni się kolejny raz, a ponieważ będzie mądrzejsza niż poprzednio, to usprawni się szybciej i lepiej, i za każdym kolejnym cyklem w błyskawicznym tempie osiągnie poziom, który przekroczy ludzką inteligencję - dodał.

Dopytywany, czy taki rozwój sztucznej inteligencji związany byłby z tym, że ktoś podłączy jej jeszcze większe zasoby pamięci na serwerach, na podstawie których będzie dochodziła do jakichś wniosków i konkluzji, odpowiedział: - bogactwo wiedzy czy zrozumienia w sieciach neuronowych sprawi, że ona będzie potężniejsza. - W pewnym momencie, jeśli ona się tak sama zacznie uczyć, to sobie sama podłączy te serwery - dodał.

"Jest to coś, w co ludzie wierzą, ale ona nie wierzy"

Prof. Aleksandra Przegalińska zapytana, na jakiej podstawie sztuczna inteligencja jest w stanie stwierdzić, że na przykład nie ma świętego Mikołaja, odpowiedziała: - rzeczywiście może być tak w przypadku dowolnego modelu językowego, że to jest kopia jakiejś wypowiedzi, która znajduje się w silniku wiedzy sztucznej inteligencji. Może to być też skomasowana wiedza wielu ludzi, którzy na jakichś forach się wypowiadali.

- Sztuczna inteligencja na podstawie wielu wypowiedzi mogła dojść do tego, że można stworzyć syntetyczną całość, gdzie to jest zaprezentowane w uprzejmy sposób, że jest to coś, w co ludzie wierzą, ale ona nie wierzy - stwierdziła i wyjaśniła, że może to wynikać z tego, że w jej obszernej bazie nie ma dużej reprezentacji, w której byłaby mowa, że on (święty Mikołaj) jest absolutnie prawdziwy.

Badaczka zwróciła uwagę, że "możliwe jest stworzenie modelu językowego karmionego informacjami o istnieniu elfów, krasnoludków i świętego Mikołaja". - Wówczas taka sztuczna inteligencja odpowiada na to pytanie zupełnie inaczej - dodała.

Prof. Przegalińska: możliwe jest stworzenie modelu językowego karmionego informacjami o istnieniu elfów, krasnoludków i świętego Mikołaja
Prof. Przegalińska: możliwe jest stworzenie modelu językowego karmionego informacjami o istnieniu elfów, krasnoludków i świętego MikołajaTVN24

Zagrożenia wynikające ze stosowania sztucznej inteligencji

Lech C. Król zwrócił uwagę, że zarówno szef Tesli, SpaceX i platformy X Elon Musk, a także Sam Altman, który do 2023 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego OpenAI, wierzą, że sztuczna inteligencja może być groźna.

- Teraz jak się popatrzy na pewne podobieństwa zdarzeń, to w bardzo podobny sposób grupy naukowców mówią o sztucznej inteligencji, jak mówiono kilkadziesiąt lat temu o energii jądrowej - stwierdził. - Jedyną różnicą jest to, że tam mocarstwa walczyły o prymat, a teraz walczą między sobą korporacje - dodał.

Zdaniem Lecha C. Króla "igramy z ogniem, bo tworzymy narzędzie, które już w tej chwili jest w wielu rzeczach lepsze od nas". - Sztuczna inteligencja stworzyła algorytmy do mnożenia macierzy. Przez 50 lat naukowcy próbowali znaleźć lepszy sposób, a sztuczna inteligencja znalazła - wskazał.

- Zdolność intelektualna AI jest wyższa od naszej, bo nam się przez kilkadziesiąt lat pracy nie udało stworzyć takiego rozwiązania, a ona policzyła przez kilka minut i już - powiedział. Lech C. Król wspomniał również o przykładzie AlphaGo Zero - modelu, który uczył się sam na sobie gry w popularną starochińską grę planszową. - Ono nie tylko jest lepsze od najlepszego gracza w go, ale jest niewyobrażalnie lepsze - dodał.  

Lech C. Król: w przypadku sztucznej inteligencji igramy z ogniem
Lech C. Król: w przypadku sztucznej inteligencji igramy z ogniemTVN24

Szostak: AI może napędzić dezinformacje

Z kolei Piotr Szostak, reporter TVN24 zajmujący się tematami związanymi ze sztuczną inteligencją, stwierdził, że obecna sztuczna inteligencja, oparta na uczeniu maszynowym "to jest przede wszystkim osiągnięcie na polu statystyki". - Zmianą jest ogromna moc obliczeniowa i lepsze algorytmy do analizy danych, ale dalej jest to statystyka - wskazał.

Szostak: AI to jest przede wszystkim osiągnięcie na polu statystyki
Szostak: AI to jest przede wszystkim osiągnięcie na polu statystykiTVN24

- Nie podzielam lęków, że sztuczna inteligencja może być egzystencjalnym zagrożeniem dla gatunku ludzkiego. Wydaje mi się, że są to lęki z obszaru science fiction. Ważniejsze jest tu i teraz albo za parę lat i to, jakim zagrożeniem może być sztuczna inteligencja - powiedział reporter TVN24.

- Na przykład dezinformacja i fake newsy to jest obszar, w którym sztuczna inteligencja sprawi, że będzie dużo łatwiej tworzyć tego typu treści. Już teraz ChatGPT w języku angielskim pisze lepiej pod względem stylu, gramatyki niż wielu ludzi. To przekłada się na to, że spadają koszty tworzenia tego typu treści - dodał. To wszystko, jak wyjaśnił, może prowadzić do napędzania się dezinformacji.

Szostak: AI może napędzić dezinformacje
Szostak: AI może napędzić dezinformacjeTVN24

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24