Szkoły i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa. Jest ich ponad 320

Źródło:
tvn24.pl
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołach
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołachTVN24
wideo 2/7
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołachTVN24

W piątek 18 września 246 placówki pracowały w trybie mieszanym, a 80 w zdalnym - wynika z najnowszych danych resortu edukacji. W tvn24.pl sprawdzamy, co to za szkoły i przedszkola.

By w szkole wprowadzić nauczanie na odległość (w całości lub częściowo, czyli w tzw. trybie hybrydowym), trzeba mieć pozytywną opinię sanepidu oraz zgodę organu prowadzącego placówkę, czyli lokalnego samorządu. - W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny - zapowiadał na początku sierpnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji. I liczby to potwierdzają - spośród ponad 48 tysięcy placówek oświatowych większość działa normalnie. Równocześnie jednak szkół i przedszkoli pracujących w systemie mieszanym lub zdalnym stale przybywa.

Na zakończenie pierwszego tygodnia szkoły w piątek 4 września Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w 54 przypadkach szkoły pracują w trybie zdalnym, w 22 - w trybie mieszanym

Tydzień później 11 września - zdalnie pracowało 50 szkół, a 134 korzystały z formy hybrydowej.

Z danych MEN przekazanych na początku trzeciego tygodnia nauki, czyli 14 września, wynikało, że szkół, które nie pracują tradycyjnie, jest nieco mniej niż pod koniec drugiego tygodnia. W poniedziałek zdalnie pracowały 43 placówki, a w systemie mieszanym 134. 15 września 54 szkoły pracowały zdalnie, a 133 prowadziły naukę w systemie mieszanym (łącznie 187 placówek).

Liczba działających w inny niż tradycyjny sposób stale rośnie - 16 września było ich 231 - 170 placówek pracowały w trybie mieszanym, a 61 w zdalnym. 17 września 204 placówki pracowały w systemie mieszanym, a 64 w zdalnym.

Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że 18 września, na koniec trzeciego tygodnia nauki, w normalnym trybie nie pracowało 326 szkół - 80 uczyło zdalnie a 246 w trybie mieszanym.

MEN nie publikuje listy tych placówek, w tvn24.pl stale sprawdzamy jednak, gdzie się znajdują. Znamy lokalizację 80 spośród nich.

Śląskie: Katowice, Rybnik, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Bielsko-Biała

Do końca września zdalne nauczanie ma trwać w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach. To placówka przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

W piątek 18 września ostatnie zdalne zajęcia mieli jeszcze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku, II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach, I Liceum Ogólnokształcącym im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Przedszkola nr 19 w Mysłowicach.

W ubiegłym tygodniu prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz poinformował o przypadku zakażenia koronawirusem w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach. Przez najbliższe dwa tygodnie nauka w "Trzynastce" odbywać się będzie w trybie zdalnym - czytamy w komunikacie tamtejszego magistratu. Dzieci nie wrócą do szkoły aż do 23 września.

Szkoła podstawowa w Mysłowicach uczy zdalnieTVN24

Dwie szkoły przeszły na nauczanie zdalne w Częstochowie - w Szkole Podstawowej nr 38 zakażony jest szóstoklasista, jego koledzy i nauczyciele będą na kwarantannie do 25 września. Na pracę zdalną przeszła też grupa uczniów w Technicznych Zakładach Naukowych.

Do 21 września przerwę w normalnych zajęciach ma Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie oraz Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole w Częstochowie (to ostatnie ma zajęcia hybrydowe).

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły w Bielsku-Białej ma zajęcia hybrydowe do 25 września. Dłużej, bo do 27 września przerwa potrwa w Technikum nr 6 w Zespole Szkół nr 6 w Rudzie Śląskiej oraz w Przedszkolu nr 1 w Mysłowicach.

Małopolska: Borzęcin Górny, Kraków, Bukowno

Ognisko koronawirusa stwierdzono również w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Noblistów Polskich w Krakowie, gdzie zajęcia zawieszone były do 18 września.

"W związku z ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Miejskim Przedszkolu w Bukownie, po uzyskaniu zgody Burmistrza Miasta Bukowno oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu, decyzją Dyrektora Przedszkola czasowo ogranicza się funkcjonowanie Miejskiego Przedszkola w Bukownie przy ul. Niepodległości 11 i Oddziale przy ul. Sławkowskiej 133 poprzez zawieszenie zajęć, które będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość od 14.09.2020 r. do 25.09.2020 r." - czytamy na stronie placówki.

Mazowieckie: Radom, Warszawa, Tłuszcz

Koronawirusa wykryto też u jednej z nauczycielek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. Na kwarantannę trafili zarówno nauczyciele jak i uczniowie i ich rodzice. W szkole wprowadzono nauczanie hybrydowe.

Tydzień temu potwierdzono, że zakażony koronawirusem jest jeden z nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 na radomskich Malenicach. Kilka klas i część nauczycieli pracowało zdalnie.

W stolicy zajęcia stacjonarne są zawieszone w Międzyszkolnym Ośrodku Wychowawczym (do 19 września). Zamknięte jest Przedszkole nr 214 przy ul. Czumy na Bemowie. Już raz zamknięte było w sierpniu, bo był tam przypadek koronawirusa. Teraz zachorowało sześciu pracowników. "W związku z pojawieniem się kolejnych dodatnich wyników testów na COVID-19, zarówno wśród pracowników przedszkola jak i wśród dzieci, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w całym przedszkolu do 21 września włącznie” - czytamy na stronie przedszkola.

W Warszawie 18 września zdalne lekcje dla części uczniów odbywały się też w LO im. Sienkiewicza na Woli, w Szkole Podstawowej nr 42 na Bródnie oraz w Szkole Podstawowej nr 127 na Pradze. Do 24 września zdalne lekcje wprowadzono w Zespole Szkół nr 36 przy ul. Kasprzaka na Woli.

Normalnej lekcji nie mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu pod Warszawą. Sanepid skierował na kwarantannę jedną klasę oraz aż 48 z 62 nauczycieli, którzy pracują w szkole. Sanepid zgodził się na edukację zdalną.

Łódzkie: Łódź

W Szkole Podstawowa nr 42 w Łodzi potwierdzono przypadek zakażenia u nauczyciela. W związku z tym zdecydowano o 10 dniach zdalnego nauczania dla klas od czwartej do ósmej czyli 313 uczniów. Pozostali mają zajęcia w szkole, ponieważ nie mieli styczności z osobą zakażoną.

W systemie mieszanym pracuje też łódzka Szkoła Podstawowa nr 48. Tam 10 uczniów i 10 nauczycieli znalazło się na kwarantannie do 26 września. Decyzją sanepidu wdrożone zostało zdalne nauczanie dla klasy szóstej. Do 20 września zdalne nauczanie mają pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 110.

Lubelskie: Łuków, Lublin, Kobylany, Świdnik, Janów Lubelski, Tomaszów Lubelski

W minioną niedzielę zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W związku z tym jedna z klas pracuje w trybie zdalnym. I tak ma być do 18 września. Podobnie wygląda sytuacja w IX LO w Lublinie. A od czwartku lekcje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego odbywają się tylko w trybie zdalnym (co najmniej do 24 września).

W środę normalną naukę przerwano w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków w Lublinie, a w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze na zdalne nauczanie przeszli uczniowie jednej z klas ósmych. 

Do 30 września w trybie mieszanym będzie pracować Technikum Lider w Lublinie, a do 20 września Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u ucznia czwartej klasy Technikum Samochodowego przy ul. Długosza i jego klasa ma nauczanie zdalne.

W tym tygodniu nauczanie hybrydowe odbywało się również w Szkole podstawowej w Kobylanach, w Technikum nr 1 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, w I LO w Janowie Lubelskim oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim

W Łukowie Miejskie Przedszkole w systemie mieszanym pracować będzie do 19 września, a lokalne I Liceum Ogólnokształcące miało taki tryb do 18 września. Do dziś trwała też nauka mieszana w II Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

W piątek poinformowano, że potwierdzono obecność koronawirusa u podopiecznych oraz nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim.

Zachodniopomorskie: Koszalin, Darłowo, Świnoujście, Police, Kołobrzeg, Szczecin

Koronawirusa wykryto również u nauczycielki z Przedszkola nr 19 w Koszalinie. Miała ona kontakt z dziećmi z dwóch grup, które zostały objęte kwarantanną (potrwa do 23 września). Pozostałe grupy uczą się normalnie.

W Zespole Szkół Morskich w Darłowie w związku z zakażeniem u ucznia, wprowadzono nauczanie zdalne do 20 września dla 23 klas Technikum Morskiego. 10-dniową kwarantanną objęto 24 uczniów, 7 nauczycieli i rodziny każdej z osób. Ponadto wydzielono miejsce odbywania kwarantanny w internacie dla trojga uczniów.

Zakażenie wirusem potwierdzono także u ucznia w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego do 20 września. W internacie, w wydzielonej części budynku, 10-dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci.

W komunikacie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Policach czytamy, że: "Zostały podjęte natychmiastowe kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników polickiej placówki. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach po przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego podjął decyzję o nałożeniu 10-dniowej – do 20 września 2020 r. – kwarantanny na 70 uczniów, 6 nauczycieli i 2 wychowawców w internacie wraz z rodzinami". W tym czasie w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach będzie prowadzona nauka hybrydowa.

 Nauczanie zdalne prowadzone jest też dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu.

Przedszkole Publiczne nr 43 w Szczecinie zostało czasowo zamknięte. Na kwarantannie jest 23 dzieci z grupy trzylatków, ich rodziny i czterech pracowników. Pozostałe dzieci uczęszczające do placówki są pod nadzorem epidemiologicznym (do Przedszkola nr 43 łącznie chodzi 125 dzieci). Placówka będzie nieczynna do 25 września.

Podkarpacie: Będziemyśl, Olchowa, Rzeszów, Kielnarowa, Bukowiec, Leżajsk, Jaślany, Przemyśl

W tym tygodniu zajęcia były też zawieszone w dwóch rzeszowskich niepublicznych przedszkolach. Pierwsze to Przedszkole Niebieski Motylek (zajęcia zawieszone do 20 września), a drugie zamknięte od poniedziałku to Akademia Przedszkolaka Montessori. Tam na kwarantannie jest 23 przedszkolaków, ich rodziny i nauczyciele. Zajęcia również zawieszono do 20 września. Do tego czasu tradycyjne zajęcia zawieszono również w Publicznym Przedszkolu w Bukowcu.

Do 18 września hybrydowy system nauczania obowiązywał w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, a zdalne nauczanie w Zespole Szkół w Jaślanach.

Świętokrzyskie: Łopuszno

Trzy osoby pracujące w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie zakażone są koronawirusem. "Zarządzam zajęcia w systemie zdalnym w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w okresie od dnia 09.09.2020 do dnia 14.09.2020 r. Zarządzenie dotyczy całej szkoły w zakresie wszystkich zajęć" - można było przeczytać w zeszłym tygodniu na stronie szkoły. W weekend dyrekcja szkoły poinformowała o wydłużeniu tej przerwy do 18 września. Koronawirusa potwierdzono bowiem u kolejnych 15 pracowników tej placówki.

Koronawirus w szkole w Łopusznie
Koronawirus w szkole w ŁopusznieTVN24

Dolny Śląsk: Jelenia Góra, Wałbrzych, Pieszkowice Kłodzkie, Strzelno, Bogatynia

Nauczanie hybrydowe wprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, gdzie jeden z uczniów ma potwierdzonego koronawirusa. Lekcje zdalne ma jedna z klas pierwszych.

Kilka szkół pracujących hybrydowo znajduje w Wałbrzychu. Tak jest w klasach Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Ogrodowej, Technikum nr 5 przy al. Wyzwolenia i Szkole Podstawowej Specjalnej nr 3 przy ul. Batorego.

W Świdnicy model mieszany wprowadziło Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie.

Jedna z klas w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Brzegowej w Strzelnie uczy się zdalnie po tym, jak koronawirusa zdiagnozowano u uczennicy.

W Bogatyni w ograniczonym zakresie działają Przedszkole nr 5 przy ul. Chopina i Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Wyczółkowskiego.

Wielkopolska: Baranowo, Licheń Stary

W miniony weekend potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z uczniów Akademii Pitagorasa - Publicznej Szkoły Podstawowej w Baranowie. W związku z tym, że na kwarantannę została skierowana większość nauczycieli tej placówki, od 14 września klasy od 4 do 6 uczą się zdalnie.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycielki Szkoły Podstawowej w Licheniu Starym. Niemal 110 osób jest objętych kwarantanną, a szkoła przeszła na zdalne nauczanie.

Wielkopolska: część szkół ogranicza zajęcia z powodu epidemii
Wielkopolska: część szkół ogranicza zajęcia z powodu epidemiiTVN24

Warmińsko-mazurskie: Giżycko, Olsztyn

Na pracę zdalną w trzecim tygodniu nauki przeszedł Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.

We wtorek podobną informację otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Na stronie internetowej szkoły czytamy: "W związku z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19 w dniu dzisiejszym szkoła przechodzi na nauczanie zdalne. Uczniowie, którzy rozpoczęli zajęcia w godzinach porannych, muszą wrócić do domów. W związku z tym rodzice uczniów niepełnoletnich proszeni są o odebranie dzieci ze szkoły. Uczniowie mieszkający w bursie proszeni są o opuszczenie bursy i powrót do domów". 

Od poniedziałku zdalnie uczyły się dzieci z dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Jeziołowicza w Olsztynie. W każdej z nich wykryto po jednym przypadku zakażenia koronawirusem.

We wtorek potwierdzono koronawirusa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, w którym wprowadzono zdalne nauczanie. Tego samego dnia zamknięto również Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olsztynie. Koronawirusa potwierdzono u jednej uczennicy, ale miała kontakt z tak wieloma nauczycielami, których skierowano teraz na kwarantannę, że cała szkoła musiała przejść na zdalne nauczanie.

Kujawsko-pomorskie: Wąbrzeźno, Włocławek, Bydgoszcz

"W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II zawieszone zostały zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w trybie stacjonarnym w klasach IV – VIII na okres od 15 września do 18 września 2020 r. Zajęcia dla ww. oddziałów klasowych prowadzone będą zdalnie za pośrednictwem dziennika Librus. Zajęcia dla oddziałów przedszkolnych i klas I – III odbywać się będą zgodnie z planem w trybie stacjonarnym" - czytamy na stronie szkoły w Wąbrzeźnie.

W systemie mieszanym pracuje kilka szkół we Włocławku. Po jednej klasie uczy się zdalnie w: Szkole Podstawowej nr 22, Szkole Podstawowej nr 20 oraz w Zespole Szkół Technicznych. Do 20 września zajęcia zdalne mają wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23. Do 25 września zamknięte jest Przedszkole Publiczne nr 27.

Jedna z klas Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Placówka przechodzi na nauczanie hybrydowe, bo kwarantannie poddanych zostało też 11 nauczycieli.

Pomorskie: Gdynia

U ucznia Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni stwierdzono zakażenie koronawirusem. Do 21 września zdalnym nauczaniem zostały objęte trzy klasy.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Polsce będzie coś groziło, kiedy "w Unii nie będziemy i wtedy, kiedy Unia będzie od środka rozwalana" - mówiła w "Kropce nad i" ubiegająca się o mandat w PE Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Zdaniem posła klubu PiS i kandydata do europarlamentu Michała Wójcika "dzisiaj jest walka o suwerenność Polski".

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Kucharska-Dziedzic o tym, co nam zagrozi poza Unią Europejską, Wójcik o "walce o suwerenności"

Źródło:
TVN24

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Obecność w Unii Europejskiej jest częścią naszej wielkiej, wspaniałej historii - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu na 20-lecie członkostwa we Wspólnocie. - 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy - zaznaczył. Zachęcał też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy będą w Unii prowadzone - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Prezydent Andrzej Duda: 20 lat naszej obecności w Unii to wielki sukces każdego z nas

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a generała brygady Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Prezydent mianował wojskowych dowódców

Źródło:
PAP
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24