W piątek 18 września 246 placówki pracowały w trybie mieszanym, a 80 w zdalnym - wynika z najnowszych danych resortu edukacji. W tvn24.pl sprawdzamy, co to za szkoły i przedszkola.
By w szkole wprowadzić nauczanie na odległość (w całości lub częściowo, czyli w tzw. trybie hybrydowym), trzeba mieć pozytywną opinię sanepidu oraz zgodę organu prowadzącego placówkę, czyli lokalnego samorządu. - W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny - zapowiadał na początku sierpnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji. I liczby to potwierdzają - spośród ponad 48 tysięcy placówek oświatowych większość działa normalnie. Równocześnie jednak szkół i przedszkoli pracujących w systemie mieszanym lub zdalnym stale przybywa.
Na zakończenie pierwszego tygodnia szkoły w piątek 4 września Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w 54 przypadkach szkoły pracują w trybie zdalnym, w 22 - w trybie mieszanym.
Tydzień później 11 września - zdalnie pracowało 50 szkół, a 134 korzystały z formy hybrydowej.
Z danych MEN przekazanych na początku trzeciego tygodnia nauki, czyli 14 września, wynikało, że szkół, które nie pracują tradycyjnie, jest nieco mniej niż pod koniec drugiego tygodnia. W poniedziałek zdalnie pracowały 43 placówki, a w systemie mieszanym 134. 15 września 54 szkoły pracowały zdalnie, a 133 prowadziły naukę w systemie mieszanym (łącznie 187 placówek).
Liczba działających w inny niż tradycyjny sposób stale rośnie - 16 września było ich 231 - 170 placówek pracowały w trybie mieszanym, a 61 w zdalnym. 17 września 204 placówki pracowały w systemie mieszanym, a 64 w zdalnym.
Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że 18 września, na koniec trzeciego tygodnia nauki, w normalnym trybie nie pracowało 326 szkół - 80 uczyło zdalnie a 246 w trybie mieszanym.
MEN nie publikuje listy tych placówek, w tvn24.pl stale sprawdzamy jednak, gdzie się znajdują. Znamy lokalizację 80 spośród nich.
Śląskie: Katowice, Rybnik, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Bielsko-Biała
Do końca września zdalne nauczanie ma trwać w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach. To placówka przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.
W piątek 18 września ostatnie zdalne zajęcia mieli jeszcze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku, II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach, I Liceum Ogólnokształcącym im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Przedszkola nr 19 w Mysłowicach.
W ubiegłym tygodniu prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz poinformował o przypadku zakażenia koronawirusem w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach. Przez najbliższe dwa tygodnie nauka w "Trzynastce" odbywać się będzie w trybie zdalnym - czytamy w komunikacie tamtejszego magistratu. Dzieci nie wrócą do szkoły aż do 23 września.
Dwie szkoły przeszły na nauczanie zdalne w Częstochowie - w Szkole Podstawowej nr 38 zakażony jest szóstoklasista, jego koledzy i nauczyciele będą na kwarantannie do 25 września. Na pracę zdalną przeszła też grupa uczniów w Technicznych Zakładach Naukowych.
Do 21 września przerwę w normalnych zajęciach ma Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie oraz Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole w Częstochowie (to ostatnie ma zajęcia hybrydowe).
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły w Bielsku-Białej ma zajęcia hybrydowe do 25 września. Dłużej, bo do 27 września przerwa potrwa w Technikum nr 6 w Zespole Szkół nr 6 w Rudzie Śląskiej oraz w Przedszkolu nr 1 w Mysłowicach.
Małopolska: Borzęcin Górny, Kraków, Bukowno
Ognisko koronawirusa stwierdzono również w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Noblistów Polskich w Krakowie, gdzie zajęcia zawieszone były do 18 września.
"W związku z ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Miejskim Przedszkolu w Bukownie, po uzyskaniu zgody Burmistrza Miasta Bukowno oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu, decyzją Dyrektora Przedszkola czasowo ogranicza się funkcjonowanie Miejskiego Przedszkola w Bukownie przy ul. Niepodległości 11 i Oddziale przy ul. Sławkowskiej 133 poprzez zawieszenie zajęć, które będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość od 14.09.2020 r. do 25.09.2020 r." - czytamy na stronie placówki.
Mazowieckie: Radom, Warszawa, Tłuszcz
Koronawirusa wykryto też u jednej z nauczycielek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. Na kwarantannę trafili zarówno nauczyciele jak i uczniowie i ich rodzice. W szkole wprowadzono nauczanie hybrydowe.
Tydzień temu potwierdzono, że zakażony koronawirusem jest jeden z nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 na radomskich Malenicach. Kilka klas i część nauczycieli pracowało zdalnie.
W stolicy zajęcia stacjonarne są zawieszone w Międzyszkolnym Ośrodku Wychowawczym (do 19 września). Zamknięte jest Przedszkole nr 214 przy ul. Czumy na Bemowie. Już raz zamknięte było w sierpniu, bo był tam przypadek koronawirusa. Teraz zachorowało sześciu pracowników. "W związku z pojawieniem się kolejnych dodatnich wyników testów na COVID-19, zarówno wśród pracowników przedszkola jak i wśród dzieci, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w całym przedszkolu do 21 września włącznie” - czytamy na stronie przedszkola.
W Warszawie 18 września zdalne lekcje dla części uczniów odbywały się też w LO im. Sienkiewicza na Woli, w Szkole Podstawowej nr 42 na Bródnie oraz w Szkole Podstawowej nr 127 na Pradze. Do 24 września zdalne lekcje wprowadzono w Zespole Szkół nr 36 przy ul. Kasprzaka na Woli.
Normalnej lekcji nie mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu pod Warszawą. Sanepid skierował na kwarantannę jedną klasę oraz aż 48 z 62 nauczycieli, którzy pracują w szkole. Sanepid zgodził się na edukację zdalną.
Łódzkie: Łódź
W Szkole Podstawowa nr 42 w Łodzi potwierdzono przypadek zakażenia u nauczyciela. W związku z tym zdecydowano o 10 dniach zdalnego nauczania dla klas od czwartej do ósmej czyli 313 uczniów. Pozostali mają zajęcia w szkole, ponieważ nie mieli styczności z osobą zakażoną.
W systemie mieszanym pracuje też łódzka Szkoła Podstawowa nr 48. Tam 10 uczniów i 10 nauczycieli znalazło się na kwarantannie do 26 września. Decyzją sanepidu wdrożone zostało zdalne nauczanie dla klasy szóstej. Do 20 września zdalne nauczanie mają pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 110.
Lubelskie: Łuków, Lublin, Kobylany, Świdnik, Janów Lubelski, Tomaszów Lubelski
W minioną niedzielę zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W związku z tym jedna z klas pracuje w trybie zdalnym. I tak ma być do 18 września. Podobnie wygląda sytuacja w IX LO w Lublinie. A od czwartku lekcje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego odbywają się tylko w trybie zdalnym (co najmniej do 24 września).
W środę normalną naukę przerwano w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków w Lublinie, a w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze na zdalne nauczanie przeszli uczniowie jednej z klas ósmych.
Do 30 września w trybie mieszanym będzie pracować Technikum Lider w Lublinie, a do 20 września Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u ucznia czwartej klasy Technikum Samochodowego przy ul. Długosza i jego klasa ma nauczanie zdalne.
W tym tygodniu nauczanie hybrydowe odbywało się również w Szkole podstawowej w Kobylanach, w Technikum nr 1 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, w I LO w Janowie Lubelskim oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.
W Łukowie Miejskie Przedszkole w systemie mieszanym pracować będzie do 19 września, a lokalne I Liceum Ogólnokształcące miało taki tryb do 18 września. Do dziś trwała też nauka mieszana w II Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.
W piątek poinformowano, że potwierdzono obecność koronawirusa u podopiecznych oraz nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim.
Zachodniopomorskie: Koszalin, Darłowo, Świnoujście, Police, Kołobrzeg, Szczecin
Koronawirusa wykryto również u nauczycielki z Przedszkola nr 19 w Koszalinie. Miała ona kontakt z dziećmi z dwóch grup, które zostały objęte kwarantanną (potrwa do 23 września). Pozostałe grupy uczą się normalnie.
W Zespole Szkół Morskich w Darłowie w związku z zakażeniem u ucznia, wprowadzono nauczanie zdalne do 20 września dla 23 klas Technikum Morskiego. 10-dniową kwarantanną objęto 24 uczniów, 7 nauczycieli i rodziny każdej z osób. Ponadto wydzielono miejsce odbywania kwarantanny w internacie dla trojga uczniów.
Zakażenie wirusem potwierdzono także u ucznia w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego do 20 września. W internacie, w wydzielonej części budynku, 10-dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci.
W komunikacie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Policach czytamy, że: "Zostały podjęte natychmiastowe kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników polickiej placówki. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach po przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego podjął decyzję o nałożeniu 10-dniowej – do 20 września 2020 r. – kwarantanny na 70 uczniów, 6 nauczycieli i 2 wychowawców w internacie wraz z rodzinami". W tym czasie w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach będzie prowadzona nauka hybrydowa.
Nauczanie zdalne prowadzone jest też dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu.
Przedszkole Publiczne nr 43 w Szczecinie zostało czasowo zamknięte. Na kwarantannie jest 23 dzieci z grupy trzylatków, ich rodziny i czterech pracowników. Pozostałe dzieci uczęszczające do placówki są pod nadzorem epidemiologicznym (do Przedszkola nr 43 łącznie chodzi 125 dzieci). Placówka będzie nieczynna do 25 września.
Podkarpacie: Będziemyśl, Olchowa, Rzeszów, Kielnarowa, Bukowiec, Leżajsk, Jaślany, Przemyśl
W tym tygodniu zajęcia były też zawieszone w dwóch rzeszowskich niepublicznych przedszkolach. Pierwsze to Przedszkole Niebieski Motylek (zajęcia zawieszone do 20 września), a drugie zamknięte od poniedziałku to Akademia Przedszkolaka Montessori. Tam na kwarantannie jest 23 przedszkolaków, ich rodziny i nauczyciele. Zajęcia również zawieszono do 20 września. Do tego czasu tradycyjne zajęcia zawieszono również w Publicznym Przedszkolu w Bukowcu.
Do 18 września hybrydowy system nauczania obowiązywał w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, a zdalne nauczanie w Zespole Szkół w Jaślanach.
Świętokrzyskie: Łopuszno
Trzy osoby pracujące w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie zakażone są koronawirusem. "Zarządzam zajęcia w systemie zdalnym w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w okresie od dnia 09.09.2020 do dnia 14.09.2020 r. Zarządzenie dotyczy całej szkoły w zakresie wszystkich zajęć" - można było przeczytać w zeszłym tygodniu na stronie szkoły. W weekend dyrekcja szkoły poinformowała o wydłużeniu tej przerwy do 18 września. Koronawirusa potwierdzono bowiem u kolejnych 15 pracowników tej placówki.
Dolny Śląsk: Jelenia Góra, Wałbrzych, Pieszkowice Kłodzkie, Strzelno, Bogatynia
Nauczanie hybrydowe wprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, gdzie jeden z uczniów ma potwierdzonego koronawirusa. Lekcje zdalne ma jedna z klas pierwszych.
Kilka szkół pracujących hybrydowo znajduje w Wałbrzychu. Tak jest w klasach Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Ogrodowej, Technikum nr 5 przy al. Wyzwolenia i Szkole Podstawowej Specjalnej nr 3 przy ul. Batorego.
W Świdnicy model mieszany wprowadziło Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie.
Jedna z klas w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Brzegowej w Strzelnie uczy się zdalnie po tym, jak koronawirusa zdiagnozowano u uczennicy.
W Bogatyni w ograniczonym zakresie działają Przedszkole nr 5 przy ul. Chopina i Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Wyczółkowskiego.
Wielkopolska: Baranowo, Licheń Stary
W miniony weekend potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z uczniów Akademii Pitagorasa - Publicznej Szkoły Podstawowej w Baranowie. W związku z tym, że na kwarantannę została skierowana większość nauczycieli tej placówki, od 14 września klasy od 4 do 6 uczą się zdalnie.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycielki Szkoły Podstawowej w Licheniu Starym. Niemal 110 osób jest objętych kwarantanną, a szkoła przeszła na zdalne nauczanie.
Warmińsko-mazurskie: Giżycko, Olsztyn
Na pracę zdalną w trzecim tygodniu nauki przeszedł Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.
We wtorek podobną informację otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Na stronie internetowej szkoły czytamy: "W związku z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19 w dniu dzisiejszym szkoła przechodzi na nauczanie zdalne. Uczniowie, którzy rozpoczęli zajęcia w godzinach porannych, muszą wrócić do domów. W związku z tym rodzice uczniów niepełnoletnich proszeni są o odebranie dzieci ze szkoły. Uczniowie mieszkający w bursie proszeni są o opuszczenie bursy i powrót do domów".
Od poniedziałku zdalnie uczyły się dzieci z dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Jeziołowicza w Olsztynie. W każdej z nich wykryto po jednym przypadku zakażenia koronawirusem.
We wtorek potwierdzono koronawirusa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, w którym wprowadzono zdalne nauczanie. Tego samego dnia zamknięto również Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olsztynie. Koronawirusa potwierdzono u jednej uczennicy, ale miała kontakt z tak wieloma nauczycielami, których skierowano teraz na kwarantannę, że cała szkoła musiała przejść na zdalne nauczanie.
Kujawsko-pomorskie: Wąbrzeźno, Włocławek, Bydgoszcz
"W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II zawieszone zostały zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w trybie stacjonarnym w klasach IV – VIII na okres od 15 września do 18 września 2020 r. Zajęcia dla ww. oddziałów klasowych prowadzone będą zdalnie za pośrednictwem dziennika Librus. Zajęcia dla oddziałów przedszkolnych i klas I – III odbywać się będą zgodnie z planem w trybie stacjonarnym" - czytamy na stronie szkoły w Wąbrzeźnie.
W systemie mieszanym pracuje kilka szkół we Włocławku. Po jednej klasie uczy się zdalnie w: Szkole Podstawowej nr 22, Szkole Podstawowej nr 20 oraz w Zespole Szkół Technicznych. Do 20 września zajęcia zdalne mają wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23. Do 25 września zamknięte jest Przedszkole Publiczne nr 27.
Jedna z klas Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Placówka przechodzi na nauczanie hybrydowe, bo kwarantannie poddanych zostało też 11 nauczycieli.
Pomorskie: Gdynia
U ucznia Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni stwierdzono zakażenie koronawirusem. Do 21 września zdalnym nauczaniem zostały objęte trzy klasy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock