Szkoły i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa. Jest ich ponad 320

Źródło:
tvn24.pl
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołach
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołachTVN24
wideo 2/7
Sytuacja epidemiczna w polskich szkołachTVN24

W piątek 18 września 246 placówki pracowały w trybie mieszanym, a 80 w zdalnym - wynika z najnowszych danych resortu edukacji. W tvn24.pl sprawdzamy, co to za szkoły i przedszkola.

By w szkole wprowadzić nauczanie na odległość (w całości lub częściowo, czyli w tzw. trybie hybrydowym), trzeba mieć pozytywną opinię sanepidu oraz zgodę organu prowadzącego placówkę, czyli lokalnego samorządu. - W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny - zapowiadał na początku sierpnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji. I liczby to potwierdzają - spośród ponad 48 tysięcy placówek oświatowych większość działa normalnie. Równocześnie jednak szkół i przedszkoli pracujących w systemie mieszanym lub zdalnym stale przybywa.

Na zakończenie pierwszego tygodnia szkoły w piątek 4 września Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w 54 przypadkach szkoły pracują w trybie zdalnym, w 22 - w trybie mieszanym

Tydzień później 11 września - zdalnie pracowało 50 szkół, a 134 korzystały z formy hybrydowej.

Z danych MEN przekazanych na początku trzeciego tygodnia nauki, czyli 14 września, wynikało, że szkół, które nie pracują tradycyjnie, jest nieco mniej niż pod koniec drugiego tygodnia. W poniedziałek zdalnie pracowały 43 placówki, a w systemie mieszanym 134. 15 września 54 szkoły pracowały zdalnie, a 133 prowadziły naukę w systemie mieszanym (łącznie 187 placówek).

Liczba działających w inny niż tradycyjny sposób stale rośnie - 16 września było ich 231 - 170 placówek pracowały w trybie mieszanym, a 61 w zdalnym. 17 września 204 placówki pracowały w systemie mieszanym, a 64 w zdalnym.

Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że 18 września, na koniec trzeciego tygodnia nauki, w normalnym trybie nie pracowało 326 szkół - 80 uczyło zdalnie a 246 w trybie mieszanym.

MEN nie publikuje listy tych placówek, w tvn24.pl stale sprawdzamy jednak, gdzie się znajdują. Znamy lokalizację 80 spośród nich.

Śląskie: Katowice, Rybnik, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza, Knurów, Bielsko-Biała

Do końca września zdalne nauczanie ma trwać w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Katowicach. To placówka przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

W piątek 18 września ostatnie zdalne zajęcia mieli jeszcze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku, II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach, I Liceum Ogólnokształcącym im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Przedszkola nr 19 w Mysłowicach.

W ubiegłym tygodniu prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz poinformował o przypadku zakażenia koronawirusem w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach. Przez najbliższe dwa tygodnie nauka w "Trzynastce" odbywać się będzie w trybie zdalnym - czytamy w komunikacie tamtejszego magistratu. Dzieci nie wrócą do szkoły aż do 23 września.

Szkoła podstawowa w Mysłowicach uczy zdalnieTVN24

Dwie szkoły przeszły na nauczanie zdalne w Częstochowie - w Szkole Podstawowej nr 38 zakażony jest szóstoklasista, jego koledzy i nauczyciele będą na kwarantannie do 25 września. Na pracę zdalną przeszła też grupa uczniów w Technicznych Zakładach Naukowych.

Do 21 września przerwę w normalnych zajęciach ma Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie oraz Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole w Częstochowie (to ostatnie ma zajęcia hybrydowe).

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły w Bielsku-Białej ma zajęcia hybrydowe do 25 września. Dłużej, bo do 27 września przerwa potrwa w Technikum nr 6 w Zespole Szkół nr 6 w Rudzie Śląskiej oraz w Przedszkolu nr 1 w Mysłowicach.

Małopolska: Borzęcin Górny, Kraków, Bukowno

Ognisko koronawirusa stwierdzono również w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Noblistów Polskich w Krakowie, gdzie zajęcia zawieszone były do 18 września.

"W związku z ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Miejskim Przedszkolu w Bukownie, po uzyskaniu zgody Burmistrza Miasta Bukowno oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu, decyzją Dyrektora Przedszkola czasowo ogranicza się funkcjonowanie Miejskiego Przedszkola w Bukownie przy ul. Niepodległości 11 i Oddziale przy ul. Sławkowskiej 133 poprzez zawieszenie zajęć, które będą realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość od 14.09.2020 r. do 25.09.2020 r." - czytamy na stronie placówki.

Mazowieckie: Radom, Warszawa, Tłuszcz

Koronawirusa wykryto też u jednej z nauczycielek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. Na kwarantannę trafili zarówno nauczyciele jak i uczniowie i ich rodzice. W szkole wprowadzono nauczanie hybrydowe.

Tydzień temu potwierdzono, że zakażony koronawirusem jest jeden z nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 na radomskich Malenicach. Kilka klas i część nauczycieli pracowało zdalnie.

W stolicy zajęcia stacjonarne są zawieszone w Międzyszkolnym Ośrodku Wychowawczym (do 19 września). Zamknięte jest Przedszkole nr 214 przy ul. Czumy na Bemowie. Już raz zamknięte było w sierpniu, bo był tam przypadek koronawirusa. Teraz zachorowało sześciu pracowników. "W związku z pojawieniem się kolejnych dodatnich wyników testów na COVID-19, zarówno wśród pracowników przedszkola jak i wśród dzieci, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w całym przedszkolu do 21 września włącznie” - czytamy na stronie przedszkola.

W Warszawie 18 września zdalne lekcje dla części uczniów odbywały się też w LO im. Sienkiewicza na Woli, w Szkole Podstawowej nr 42 na Bródnie oraz w Szkole Podstawowej nr 127 na Pradze. Do 24 września zdalne lekcje wprowadzono w Zespole Szkół nr 36 przy ul. Kasprzaka na Woli.

Normalnej lekcji nie mieli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu pod Warszawą. Sanepid skierował na kwarantannę jedną klasę oraz aż 48 z 62 nauczycieli, którzy pracują w szkole. Sanepid zgodził się na edukację zdalną.

Łódzkie: Łódź

W Szkole Podstawowa nr 42 w Łodzi potwierdzono przypadek zakażenia u nauczyciela. W związku z tym zdecydowano o 10 dniach zdalnego nauczania dla klas od czwartej do ósmej czyli 313 uczniów. Pozostali mają zajęcia w szkole, ponieważ nie mieli styczności z osobą zakażoną.

W systemie mieszanym pracuje też łódzka Szkoła Podstawowa nr 48. Tam 10 uczniów i 10 nauczycieli znalazło się na kwarantannie do 26 września. Decyzją sanepidu wdrożone zostało zdalne nauczanie dla klasy szóstej. Do 20 września zdalne nauczanie mają pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 110.

Lubelskie: Łuków, Lublin, Kobylany, Świdnik, Janów Lubelski, Tomaszów Lubelski

W minioną niedzielę zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W związku z tym jedna z klas pracuje w trybie zdalnym. I tak ma być do 18 września. Podobnie wygląda sytuacja w IX LO w Lublinie. A od czwartku lekcje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego odbywają się tylko w trybie zdalnym (co najmniej do 24 września).

W środę normalną naukę przerwano w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Czwartaków w Lublinie, a w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze na zdalne nauczanie przeszli uczniowie jednej z klas ósmych. 

Do 30 września w trybie mieszanym będzie pracować Technikum Lider w Lublinie, a do 20 września Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u ucznia czwartej klasy Technikum Samochodowego przy ul. Długosza i jego klasa ma nauczanie zdalne.

W tym tygodniu nauczanie hybrydowe odbywało się również w Szkole podstawowej w Kobylanach, w Technikum nr 1 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, w I LO w Janowie Lubelskim oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim

W Łukowie Miejskie Przedszkole w systemie mieszanym pracować będzie do 19 września, a lokalne I Liceum Ogólnokształcące miało taki tryb do 18 września. Do dziś trwała też nauka mieszana w II Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

W piątek poinformowano, że potwierdzono obecność koronawirusa u podopiecznych oraz nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim.

Zachodniopomorskie: Koszalin, Darłowo, Świnoujście, Police, Kołobrzeg, Szczecin

Koronawirusa wykryto również u nauczycielki z Przedszkola nr 19 w Koszalinie. Miała ona kontakt z dziećmi z dwóch grup, które zostały objęte kwarantanną (potrwa do 23 września). Pozostałe grupy uczą się normalnie.

W Zespole Szkół Morskich w Darłowie w związku z zakażeniem u ucznia, wprowadzono nauczanie zdalne do 20 września dla 23 klas Technikum Morskiego. 10-dniową kwarantanną objęto 24 uczniów, 7 nauczycieli i rodziny każdej z osób. Ponadto wydzielono miejsce odbywania kwarantanny w internacie dla trojga uczniów.

Zakażenie wirusem potwierdzono także u ucznia w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego do 20 września. W internacie, w wydzielonej części budynku, 10-dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci.

W komunikacie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Policach czytamy, że: "Zostały podjęte natychmiastowe kroki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników polickiej placówki. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach po przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego podjął decyzję o nałożeniu 10-dniowej – do 20 września 2020 r. – kwarantanny na 70 uczniów, 6 nauczycieli i 2 wychowawców w internacie wraz z rodzinami". W tym czasie w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach będzie prowadzona nauka hybrydowa.

 Nauczanie zdalne prowadzone jest też dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu.

Przedszkole Publiczne nr 43 w Szczecinie zostało czasowo zamknięte. Na kwarantannie jest 23 dzieci z grupy trzylatków, ich rodziny i czterech pracowników. Pozostałe dzieci uczęszczające do placówki są pod nadzorem epidemiologicznym (do Przedszkola nr 43 łącznie chodzi 125 dzieci). Placówka będzie nieczynna do 25 września.

Podkarpacie: Będziemyśl, Olchowa, Rzeszów, Kielnarowa, Bukowiec, Leżajsk, Jaślany, Przemyśl

W tym tygodniu zajęcia były też zawieszone w dwóch rzeszowskich niepublicznych przedszkolach. Pierwsze to Przedszkole Niebieski Motylek (zajęcia zawieszone do 20 września), a drugie zamknięte od poniedziałku to Akademia Przedszkolaka Montessori. Tam na kwarantannie jest 23 przedszkolaków, ich rodziny i nauczyciele. Zajęcia również zawieszono do 20 września. Do tego czasu tradycyjne zajęcia zawieszono również w Publicznym Przedszkolu w Bukowcu.

Do 18 września hybrydowy system nauczania obowiązywał w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, a zdalne nauczanie w Zespole Szkół w Jaślanach.

Świętokrzyskie: Łopuszno

Trzy osoby pracujące w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie zakażone są koronawirusem. "Zarządzam zajęcia w systemie zdalnym w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w okresie od dnia 09.09.2020 do dnia 14.09.2020 r. Zarządzenie dotyczy całej szkoły w zakresie wszystkich zajęć" - można było przeczytać w zeszłym tygodniu na stronie szkoły. W weekend dyrekcja szkoły poinformowała o wydłużeniu tej przerwy do 18 września. Koronawirusa potwierdzono bowiem u kolejnych 15 pracowników tej placówki.

Koronawirus w szkole w Łopusznie
Koronawirus w szkole w ŁopusznieTVN24

Dolny Śląsk: Jelenia Góra, Wałbrzych, Pieszkowice Kłodzkie, Strzelno, Bogatynia

Nauczanie hybrydowe wprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, gdzie jeden z uczniów ma potwierdzonego koronawirusa. Lekcje zdalne ma jedna z klas pierwszych.

Kilka szkół pracujących hybrydowo znajduje w Wałbrzychu. Tak jest w klasach Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Ogrodowej, Technikum nr 5 przy al. Wyzwolenia i Szkole Podstawowej Specjalnej nr 3 przy ul. Batorego.

W Świdnicy model mieszany wprowadziło Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie.

Jedna z klas w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Brzegowej w Strzelnie uczy się zdalnie po tym, jak koronawirusa zdiagnozowano u uczennicy.

W Bogatyni w ograniczonym zakresie działają Przedszkole nr 5 przy ul. Chopina i Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Wyczółkowskiego.

Wielkopolska: Baranowo, Licheń Stary

W miniony weekend potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z uczniów Akademii Pitagorasa - Publicznej Szkoły Podstawowej w Baranowie. W związku z tym, że na kwarantannę została skierowana większość nauczycieli tej placówki, od 14 września klasy od 4 do 6 uczą się zdalnie.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycielki Szkoły Podstawowej w Licheniu Starym. Niemal 110 osób jest objętych kwarantanną, a szkoła przeszła na zdalne nauczanie.

Wielkopolska: część szkół ogranicza zajęcia z powodu epidemii
Wielkopolska: część szkół ogranicza zajęcia z powodu epidemiiTVN24

Warmińsko-mazurskie: Giżycko, Olsztyn

Na pracę zdalną w trzecim tygodniu nauki przeszedł Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.

We wtorek podobną informację otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Na stronie internetowej szkoły czytamy: "W związku z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19 w dniu dzisiejszym szkoła przechodzi na nauczanie zdalne. Uczniowie, którzy rozpoczęli zajęcia w godzinach porannych, muszą wrócić do domów. W związku z tym rodzice uczniów niepełnoletnich proszeni są o odebranie dzieci ze szkoły. Uczniowie mieszkający w bursie proszeni są o opuszczenie bursy i powrót do domów". 

Od poniedziałku zdalnie uczyły się dzieci z dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Jeziołowicza w Olsztynie. W każdej z nich wykryto po jednym przypadku zakażenia koronawirusem.

We wtorek potwierdzono koronawirusa w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, w którym wprowadzono zdalne nauczanie. Tego samego dnia zamknięto również Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olsztynie. Koronawirusa potwierdzono u jednej uczennicy, ale miała kontakt z tak wieloma nauczycielami, których skierowano teraz na kwarantannę, że cała szkoła musiała przejść na zdalne nauczanie.

Kujawsko-pomorskie: Wąbrzeźno, Włocławek, Bydgoszcz

"W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II zawieszone zostały zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w trybie stacjonarnym w klasach IV – VIII na okres od 15 września do 18 września 2020 r. Zajęcia dla ww. oddziałów klasowych prowadzone będą zdalnie za pośrednictwem dziennika Librus. Zajęcia dla oddziałów przedszkolnych i klas I – III odbywać się będą zgodnie z planem w trybie stacjonarnym" - czytamy na stronie szkoły w Wąbrzeźnie.

W systemie mieszanym pracuje kilka szkół we Włocławku. Po jednej klasie uczy się zdalnie w: Szkole Podstawowej nr 22, Szkole Podstawowej nr 20 oraz w Zespole Szkół Technicznych. Do 20 września zajęcia zdalne mają wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23. Do 25 września zamknięte jest Przedszkole Publiczne nr 27.

Jedna z klas Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Placówka przechodzi na nauczanie hybrydowe, bo kwarantannie poddanych zostało też 11 nauczycieli.

Pomorskie: Gdynia

U ucznia Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdyni stwierdzono zakażenie koronawirusem. Do 21 września zdalnym nauczaniem zostały objęte trzy klasy.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Troje małych dzieci podczas wspólnej zabawy postanowiło pójść na drugą stronę Zakopanego. Nikomu nic nie powiedzieli. Rodzice, kiedy zorientowali się, że dzieci zniknęły, zaalarmowali policję.

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie poszła dobrze, ale podczas piątkowego spotkania na Kremlu Władimir Putin "upokorzył go" i "zrobił z niego głupca" - ocenił Andras Racz, węgierski ekspert do spraw bezpieczeństwa z think tanku DGAP. Jego zdaniem ta wizyta w Moskwie "poważnie zaszkodziła i tak już niezbyt stabilnemu wizerunkowi Węgier i węgierskiej polityki zagranicznej w Europie i USA"

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC powiedział, że "nie obchodzi go", co myślą o nim partyjne elity i że "nigdzie się nie wybiera". Zapewniał też, że wcale nie stoi na straconej pozycji w pojedynku z Donaldem Trumpem. Podobną wiadomość Biden przekazał w liście do krytykujących go demokratów w Kongresie.

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Źródło:
PAP

Beryl przechodzi nad Stanami Zjednoczonymi. Chociaż żywioł osłabł i obecnie jest burzą tropikalną, meteorolodzy ostrzegają, że niesie ze sobą poważne zagrożenia. Pod łamiącymi się drzewami w Teksasie zginęły dwie osoby, a ponad dwa miliony odbiorców nie ma prądu.

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NHC, City of Houston, CNN

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Radna PiS Barbara Nowak zapowiedziała, że złoży swój mandat w małopolskim sejmiku po tym, jak marszałkiem województwa został Łukasz Smółka. Decyzja byłej małopolskiej kurator oświaty miała być aktem sprzeciwu wobec niesubordynacji małopolskich radnych wobec woli prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Po kilku dniach Barbara Nowak zasugerowała, że zmieniła zdanie.

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Źródło:
tvn24.pl

- Wizyta Viktora Orbana w Moskwie uwiarygadnia Władimira Putina, to jest bardzo niepoważna polityka - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, w przeszłości między innymi przewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef MSZ. Jego zdaniem węgierski premier prowadzi "kieszonkową dyplomację", która szkodzi zarówno Unii Europejskiej, jak i Ukrainie.

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Źródło:
TVN24

- Żeby ustawa o związkach partnerskich przeszła, potrzebna jest większość. Rozmawiamy z PSL - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Mówiła, że Polska 2050 jest "za związkami partnerskimi, za tak zwaną małą pieczą i nie ma nic przeciwko, żeby ludzie godnie, w takim miejscu, gdzie będą się czuli odświętnie, te związki partnerskie zawierali".

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Źródło:
TVN24

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Armenii uda się do Waszyngtonu podczas szczytu NATO w dniach 9–10 lipca. Kraj ten, niegdyś czołowy sojusznik Rosji, dąży do zacieśnienia więzi z Zachodem.

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Źródło:
PAP

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed skwarem. W czternastu województwach od wtorku obowiązywać będą alarmy drugiego stopnia przed upałem, a termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w Warszawie umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Szef polskiego rządu podkreślił, że dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. Politycy rozpoczęli konferencję prasową chwilą ciszy, by uczcić ofiary poniedziałkowego ataku Rosjan na Kijów.

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Belwederze z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił, że jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta. Zełenski podziękował za wsparcie, jakiego Polacy udzielają wschodnim sąsiadom.

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Źródło:
TVN24, PAP

W Trzebowie (Lubuskie) trwa budowa mostu nad rzeką Kwisą. Konstrukcja, która ma być gotowa w tym roku, jest - jak przekazują przedstawiciele wykonawcy - unikatowa w skali kraju i świata. Nowa konstrukcja nie tylko będzie służyć mieszkańcom, ale też ma ułatwić komunikację pomiędzy dwoma największymi bazami NATO w Polsce - w Żaganiu i Świętoszowie.

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

Źródło:
PAP

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano Sejm będzie głosował nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej, na czwartek wieczór, przewidziana jest debata w tej sprawie na sali plenarnej - ustalił reporter "Faktów" TVN Michał Tracz-Koszela. Tę informację potwierdziła później wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną, że w listopadzie zdecyduje o tym, czy będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Przyznał, że to rozważa, ale dodał, że jest przed ostateczną decyzją w tej sprawie.

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Źródło:
TVN24
Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

Organizacja charytatywna Bloomberg Philanthropies przekaże aż miliard dolarów na rzecz amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Olbrzymia dotacja ma pokryć przede wszystkim czesne studentów. Przedstawiciele uczeni zapowiadają, że dzięki dotacji nauka będzie zupełnie darmowa.

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Źródło:
CNN

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl
Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl