W ponad 170 szkołach i przedszkolach z powodu koronawirusa nie ma normalnych zajęć. Najnowsze dane

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Przybywa szkół uczących w trybie zdalnym lub hybrydowym
Przybywa szkół uczących w trybie zdalnym lub hybrydowymTVN24
wideo 2/8
TVN24Przybywa szkół uczących w trybie zdalnym lub hybrydowym

50 placówek oświatowych uczy zdalnie, a kolejnych 124 w systemie mieszanym - to najnowsze dane, przekazane w piątek przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. To o 84 więcej niż na początku tygodnia. Sprawdzamy, co to za szkoły i przedszkola.

W przytłaczającej większości szkół nauka będzie odbywała się w sposób tradycyjny - powtarza od początku sierpnia Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Liczby to potwierdzają - spośród ponad 48 tysięcy placówek oświatowych większość działa normalnie. Jednak pojawiają się kolejne, które prowadzą naukę zdalną lub mieszaną. By w szkole wprowadzić nauczanie na odległość, trzeba mieć pozytywną opinię sanepidu oraz zgodę organu prowadzącego placówkę, czyli lokalnego samorządu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PONIEDZIAŁKOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ MINISTRA DARIUSZA PIONTKOWSKIEGO>>>

Jak wyglądał pierwszy tydzień nauki?

Ministerstwo Edukacji Narodowej regularnie - jak dotąd w każdy dzień roboczy - publikuje łączne dane liczbowe dotyczące trybu pracy placówek.

W środę 2 września podało, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty, w trybie mieszanym pracowało 12 placówek oświatowych, natomiast w 47 przypadkach nauka realizowana była w trybie zdalnym. Kolejnego dnia, w czwartek 3 września 54 placówki pracowały zdalnie, a 15 w trybie mieszanym. Pierwszy tydzień roku szkolnego zakończył się w piątek 4 września następującym bilansem: 54 placówki pracowały zdalnie, a 22 w trybie mieszanym.

Ministerstwo nie podaje listy placówek, nam udało się w pierwszym tygodniu nauki ustalić lokalizację 25 spośród nich.

Prezydent Duda: 99 procent szkół w Polsce funkcjonuje
Prezydent Duda: 99 procent szkół w Polsce funkcjonujeTVN24

Drugi tydzień szkoły i nowe zachorowania

Drugi tydzień edukacji w poniedziałek 7 września zaczął się od zmniejszenia liczby placówek pracujących zdalnie z 54 do 45, ogólna liczba placówek pracujących w trybie innym niż tradycyjny jednak wzrosła, bo już nie 22, ale 35 prowadziło edukację mieszaną.

8 września szkół uczących zdalnie było 37, w systemie mieszanym - 58. W środę 9 września - 45 placówek uczyło zdalnie, a kolejne 87 w systemie mieszanym. Takich szkół stale przybywa - 10 września 51 pracowało zdalnie, a 100 w systemie mieszanym.

Najnowsze dane, które MEN opublikowało w piątek 11 września, wskazują, że szkół pracujących w trybie innym niż tradycyjny przybyło - 50 placówek oświatowych uczy zdalnie, a kolejnych 124 w systemie mieszanym.

Ministerstwo w swych codziennych raportach nie podaje listy placówek. Ustaliliśmy lokalizację 65 spośród nich.

Piontkowski: wprowadziliśmy dwa elementy, które ułatwią funkcjonowanie szkół w systemie zdalnym
Piontkowski: wprowadziliśmy dwa elementy, które ułatwią funkcjonowanie szkół w systemie zdalnymTVN24

Warmińsko-Mazurskie: Działdowo, Olsztyn, Lubawa

W Zespole Szkół w Działdowie i w Katolickiej Szkole Podstawowej w Olsztynie wykryto zakażenie u pracowników.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie i Szkole Podstawowej w Lubawie koronawirusa potwierdzono u uczniów. Całe olsztyńskie liceum będzie miało lekcje zdalne do 14 września, a w przypadku podstawówek zdecydowano o nauczaniu hybrydowym.

Śląskie: Katowice, Mysłowice

Nauczanie hybrydowe wprowadzono w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Katowicach. To efekt zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów.

Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz poinformował o przypadku zakażenia koronawirusem w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach. Przez najbliższe dwa tygodnie nauka w "Trzynastce" odbywać się będzie w trybie zdalnym - czytamy w komunikacie tamtejszego magistratu.

Szkoła podstawowa w Mysłowicach uczy zdalnieTVN24

Małopolska: Krempachy, Borzęcin Górny, Kraków

Już po rozpoczęciu roku szkolnego okazało się, że normalnych lekcji nie ma w Szkole Podstawowej w Krempachach. Wójt gminy Nowy Targ zdecydował, że zajęcia zaczną się zdalnie - wstępnie mają być w tej formie kontynuowane do 11 września, a od 14 września dzieci będą miały już normalne lekcje.

Z powodu koronawirusa zamknięto Przedszkole im. Świętego Jana Pawła II w Borzęcinie Górnym - poinformował sanepid w Brzesku. Zakażenie wykryto u dwójki dzieci chodzących do tej placówki. Przedszkole zamknięte jest do 14 września. Kwarantanną objęci zostali jego pracownicy, dzieci oraz ich rodzice. 

Do 11 września zawieszone są zajęcia stacjonarne w Szkole Podstawowej, Liceum oraz Branżowej Szkole I Stopnia im św. S. Faustyny w Krakowie. Do 15 września zdalnie uczy się także jedna klasa z krakowskiego Zespołu Szkół Łączności.

Ognisko koronawirusa stwierdzono również w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Noblistów Polskich w Krakowie, gdzie zajęcia zawieszone są do 18 września.

Pomorskie: Kiełpino, Gdynia, Gdańsk

Normalnych zajęć nie mają nadal dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. Zgodnie z zaleceniami sanepidu w Kartuzach wszyscy tamtejsi nauczyciele trafili na kwarantannę domową, która potrwa do 14 września. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na terenie placówki zostało odwołane.

U dwojga uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni potwierdzono koronawirusa. Część uczniów i nauczycieli szkoły oraz członkowie rodzin zakażonych zostali skierowani na kwarantannę. Sanepid przychylił się do wniosku dyrekcji i do 11 września placówka wprowadziła zdalne nauczanie.

Koronawirus w liceum w Gdyni
Koronawirus w liceum w Gdyni7.09| U dwojga uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni potwierdzono koronawirusa. Część uczniów i nauczycieli szkoły oraz członkowie rodzin zakażonych zostali skierowani na kwarantannę. Sanepid przychylił się do wniosku dyrekcji i do 11 września placówka wprowadziła zdalne nauczanie. TVN24

We wtorek okazało się, że uczniowie z gdyńskiej "Szóstki" na imprezie urodzinowej spotkali się z uczniami z gdańskiej "Dwójki" i tam też odnotowano przypadki koronawirusa. W II LO w Gdyni 35 uczniów z klasy trzeciej ma zdalne lekcje. Pozostałe klasy uczą się w trybie stacjonarnym. 

Koronawirus w Polsce: dziewięć osób zakażonych, ponad dwieście na kwarantannie. Po czterech "osiemnastkach"
Koronawirus w Polsce: dziewięć osób zakażonych, ponad dwieście na kwarantannie. Po czterech "osiemnastkach"11.09. | - Uczniowie „odbijali sobie” czas kwarantanny i organizowali zaległe „osiemnastki”. Skutek tego taki, że sytuacja w dwóch miejskich liceach jest bardzo poważna - mówi tvn24.pl powiatowy inspektor sanitarny w Gdyni. Zakażenie potwierdzono u dziewięciu uczniów. TVN24 Łódź

Mazowsze: Warszawa, Radom, Stare Babice

W tym tygodniu lekcje przez internet mają uczniowie szkoły przy Krasnołęckiej w Warszawie - to Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych. W ubiegłym tygodniu szkoła zastosowała tę formę edukacji wyłącznie dla jednej klasy. Szkoła ma prowadzić nauczanie zdalne co najmniej do 12 września.

Technikum przy Krasnołęckiej 4Street View

Do 11 września zdalne lekcje dla wszystkich uczniów zarządziło kolejne stołeczne technikum. To Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół numer 39 przy Bełskiej na Mokotowie. Początkowo planowano tu naukę zdalną dla pięciu klas, ostatecznie przechodzi na nią cała szkoła.

Magdalena Kochel, dyrektorka LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie poinformowała, że w tej szkole nauka będzie odbywała się w systemie mieszanym. Zajęcia zdalne ma na razie jedna klasa. "W związku z zachorowaniem jednego z uczniów, pozytywną opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego m.st. Warszawy oraz zgodą organu prowadzącego szkołę nauka w klasie 2CG w dniach 7 września - 12 września 2020 roku będzie prowadzona w formie kształcenia na odległość" - czytamy na stronie szkoły.

W poniedziałek zgodę na nauczanie zdalne części klas otrzymała dyrekcja stołecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Klementyny Hoffmanowej przy Hożej. Do 12 września zdalnie uczyć się będą cztery oddziały klas drugich. Opinia pozytywna w tej sprawie została przesłana przez sanepid 7 września przed godziną 16.

We wtorek na zdalne nauczanie została skierowana część uczniów z XXXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa w Warszawie. Zakażony jest jeden z uczniów. Warszawski ratusz potwierdził, że na kwarantannę skierowano uczniów klas trzecich oraz ich nauczycieli.

Do końca tygodnia uczniowie klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomiu, w której u jednego z uczniów wykryto zakażenie koronawirusem, uczą się zdalnie. Na nauczanie online, ale w szkole, przeszły klasy od czwartej do ósmej. Formuła jest nietypowa - dzieci mają przychodzić do szkoły, a online będą łączyć się z nimi nauczyciele. "Doświadczenie w zdalnym nauczaniu mamy ogromne, także jestem przekonany, że w tej kwestii będzie wszystko OK. Wszystkim Wam chciałem podziękować za wsparcie mnie w tej nowej, całkowicie nieplanowanej rzeczywistości. Dziękuję również za wyrozumiałość oraz zachowanie zdrowego rozsądku" - napisał na profilu szkoły jej dyrektor Łukasz Zawistowski.

Koronawirusa wykryto też u jednej z nauczycielek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. Na kwarantannę trafili zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice. W szkole wprowadzono nauczanie hybrydowe.

W piątek 11 września potwierdzono, że zakażony koronawirusem jest jeden z nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 na radomskich Malenicach. Kilka klas i część nauczycieli pracuje zdalnie zdalnie.

"Zgodnie z wymogami prawa o zaistniałej sytuacji powiadomiona została Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim mieszcząca się w Ożarowie Mazowieckim, przy ul. Poznańskiej 129/133 oraz Gmina Stare Babice, jako Organ Prowadzący Szkołę. Wszelkie decyzje w tym zakresie podjęto w uzgodnieniu z Dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Powiecie Warszawskim Zachodnim" - ogłoszono w komunikacie dotyczącym Szkoły Podstawowej w Starych Babicach. Na kwarantanne i zdalne nauczanie trafiły dzieci z pięciu klas, w których uczyła zarażona koronawirusem nauczycielka.

Podlasie: Białystok

W białostockim VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Warszawskiej zakażona jest jedna uczennica. Cała jej klasa skierowana została na kwarantannę do 11 września. Do tego czasu zarządzono nauczanie zdalne.

Koronawirusa potwierdzono też u jednej z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku. Pięć klas, w których uczyła, odesłano do domu. Będą uczyć się zdalnie do 14 września.

Łódzkie: Byszewo, Łódź

5 września zapadła decyzja o zamknięciu Szkoły Podstawowej w Byszewie (powiat kutnowski). Lekcje online miały być tam prowadzone na razie do 11 września. Na kwarantannę skierowano 15 nauczycieli, ośmiu pracowników obsługi i administracji oraz 12 uczniów i ich rodziców.

Od czwartku 10 września zdalne lekcje mają uczniowie czterech klas w łódzkiej Szkole Podstawowej nr 23, w której uczy zarażona nauczycielka. Kobieta nie miała objawów, choroba natomiast wystąpiła w jej bliskim otoczeniu i dlatego podejrzewała, że również mogła zostać zakażona. Potwierdził to wynik testu.

Lubelskie: Lublin, Dęblin, Łuków, Jarczów

Część zajęć w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie odbywa się zdalnie. Powodem jest koronawirus u jednego z uczniów. Zajęcia zostały zawieszone do 14 września. Dotyczy to wszystkich uczniów jednej z klas trzecich oraz chłopców w dwóch innych klasach. "W okresie zawieszenia zajęcia wyżej wymienionych uczniów będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" - napisała w oświadczeniu opublikowanym na stronie II LO dyrektor szkoły Małgorzata Klimczak. 

W województwie lubelskim zdalnie w tym tygodniu pracuje Zespół Szkół nr 1 w Dęblinie. W trybie hybrydowym pracują: Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie, Zespół Szkół w Horodle, I LO w Łukowie i przedszkole gminne w Jarczowie.

Trybem zdalnym nauki została także objęta jedna klasa w innej łukowskiej szkole - I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Powodem jest pozytywny wynik testu na koronawirusa u jednej z uczennic.

U jednego z uczniów Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Szkoła przechodzi na naukę w trybie hybrydowym. "W związku z wystąpieniem w naszej szkole potwierdzonego wynikami badań przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u ucznia klasy III LO, uczniowie klas III A, B, C liceum pozostają w domu od 9 września do dnia 14 września 2020. Pozostałe klasy liceum oraz wszystkie klasy szkoły podstawowej uczęszczają na zajęcia do szkoły zgodnie z obowiązującym planem zajęć" - poinformowała w komunikacie dyrekcja.

W czwartek po południu do szkół z nauczaniem hybrydowym dołączyły kolejne cztery placówki. Mowa o Szkole Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukowie, IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Ulan Majoracie oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Dyrekcje tych placówek zdecydowały o przejściu na hybrydowy tryb nauczania, w którym część zajęć odbywa się zdalnie, a część tradycyjnie, w szkolnych ławkach.

Lubuskie: Nowa Sól

Zakażony koronawirusem jest rodzic dwójki uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowej Soli. Sanepid wyraził zgodę na zdalne nauczanie w dwóch klasach tej szkoły. Decyzja obowiązuje do czasu otrzymania wyników testu u dwojga dzieci. "Niestety musimy się przyzwyczaić do obecności wirusa w otaczającej nas rzeczywistości i wspólnie reagować adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Gorąco apeluję: W dalszym ciągu stosujmy się do wszystkich zaleceń higieniczno-sanitarnych. Bardzo, ale to bardzo Państwa proszę o Odpowiedzialność przez duże 'O'. Dbajmy o siebie, ale jak zawsze bądźmy dobrej myśli" - napisał prezydent Nowej Soli Jacek Milewski.

Zachodniopomorskie: Koszalin, Świdwin, Darłowo, Świnoujście

Po potwierdzeniu koronawirusa u jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr 17 imienia Orła Białego w Koszalinie, 33 uczniów i ich rodziny zostały skierowane na kwarantannę. Sanepid wyraził zgodę na nauczanie hybrydowe tylko dla jednej klasy, do której chodziła zakażona dziewczynka i części uczennic, które miały z nią kontakt. 

Koronawirus w koszalińskiej podstawówce
Koronawirus w koszalińskiej podstawówce9.09| Po potwierdzeniu koronawirusa u jednej z uczennic szkoły podstawowej w Koszalinie, 33 uczniów i ich rodziny zostały skierowane na kwarantannę. Sanepid wyraził zgodę na nauczanie hybrydowe tylko dla jednej klasy, do której chodziła zakażona dziewczynka i części uczennic, które miały z nią kontakt. TVN24

Koronawirusa potwierdzono też w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie u uczennicy w jednej z klas XII Liceum Ogólnokształcącego. Nauczanie zdalne jednej z klas potrwa do 14 września.

Koronawirusa wykryto również u nauczycielki z Przedszkola nr 19 w Koszalinie. Miała ona kontakt z dziećmi z dwóch grup, które zostały objęte kwarantanną (potrwa do 23 września). Pozostałe grupy uczą się normalnie.

Nauczanie hybrydowe obowiązuje również w dwóch klasach w Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie. Koronawirusa potwierdzono u dwóch uczennic. W pozostałych klasach w szkole praca odbywa się stacjonarnie.

W Zespole Szkół Morskich w Darłowie w związku z zakażeniem u ucznia, wprowadzono nauczanie zdalne do 20 września dla 23 klas Technikum Morskiego. 10-dniową kwarantanną objęto 24 uczniów, 7 nauczycieli i rodziny każdej z osób. Ponadto wydzielono miejsce odbywania kwarantanny w internacie dla trojga uczniów.

Zakażenie wirusem potwierdzono także u ucznia w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego do 20 września. U W internacie w wydzielonej części budynku 10-dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci.

Podkarpacie: Kupno, Przemyśl, Baranowo Sandomierskie, Glinik Górny i sześć szkół w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Od ubiegłego tygodnia na nauczaniu zdalnym jest jedna klasa w Szkole Podstawowej w Kupnie (powiat kolbuszowski) - nauka hybrydowa miała trwać do 11 września. Podobnie jest w IV Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu oraz Przedszkolu w Baranowie Sandomierskim.

W tym tygodniu naukę tradycyjną zawieszono w kolejnych placówkach. Sześć z nich to szkoły z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, gdzie zakażony jest jeden nauczyciel, który jednak według ustaleń "Gazety Wyborczej" pracował we wszystkich szkołach. Są to: Zespół Szkół w Iwierzycach (zdalny system nauczania jest w Szkole Podstawowej do 13 września, przedszkole w tym zespole pracuje normalnie), Szkoła Podstawowa w Wiercanach (zdalne lekcje mają klasy siódme i ósme), Szkoła Podstawowa w Będziemyślu (cała placówka jest na zdalnym nauczaniu do 14 września), Szkoła Podstawowa w Bystrzycy (wszyscy zdalnie do 13 września), Szkoła Podstawowa w Olchowej (cała placówka na zdalnym nauczaniu do 14 września), Szkoła Podstawowa w Nockowej (wszyscy zdalnie do 12 września).

Jeden nauczyciel zakażony, sześć szkół zamkniętych
Jeden nauczyciel zakażony, sześć szkół zamkniętychTVN24

Na Podkarpaciu od środy w systemie hybrydowym pracuje też Szkoła Podstawowa w Gliniku Górnym. Zajęcia zdalne do 11 września mają trzy klasy.

Świętokrzyskie: Łopuszno

Trzy osoby pracujące w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie zakażone są koronawirusem. "Zarządzam zajęcia w systemie zdalnym w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w okresie od dnia 09.09.2020 do dnia 14.09.2020 r. Zarządzenie dotyczy całej szkoły w zakresie wszystkich zajęć" - czytamy na stronie szkoły.

Opolskie: Opole

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u ucznia Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Na kwarantannę i zdalne nauczanie wysłana została cała jego klasa oraz kilkoro nauczycieli. Taki stan potrwa co najmniej do 14 września.

W czwartek okazało się, że również uczeń czwartej klasy Technikum Elektrycznego w Opolu otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Na kwarantannę zostali też wysłani jego koledzy z klasy i nauczyciele. Będą uczyć się zdalnie.

Dolny Śląsk: Jelenia Góra, Wrocław

Nauczanie hybrydowe wprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, gdzie jeden z uczniów ma potwierdzonego koronawirusa. Lekcje zdalne ma jedna z klas pierwszych.

We wrocławskim Przedszkolu przy ul. Gwiaździstej u jednej z opiekunek wykryto koronawirusa. Sanepid wysłał pracowników i dzieci na kwarantannę. Przedszkole jest zamknięte.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości