Resort Sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej w Sądzie Najwyższym. W czwartek poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących pożyczki Karola Nawrockiego dla pana Jerzego. Jest nowy sondaż prezydencki. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek, 16 maja.
1. Nowy sondaż prezydencki
Z sondażu poparcia kandydatów na prezydenta przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że w pierwszej turze kandydat KO Rafał Trzaskowski może liczyć na 29 procent poparcia. To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z sondażem Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzonym w dniach 6-7 maja 2025 roku.
25 procent badanych deklaruje oddanie głosu na kandydata PiS Karola Nawrockiego (bez zmian), a 12 procent na kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena (-2). Kandydat partii Razem Adrian Zandberg może liczyć na 7 procent poparcia (+2), tak samo jak kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia (+2).
2. Nowe ustalenia w sprawie Nawrockiego
W czwartek, 15 maja, poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących pożyczki Karola Nawrockiego dla pana Jerzego. Umowa została podpisana 15 lutego 2010 roku. Nawrocki zgodnie z tym dokumentem pożyczył panu Jerzemu 12 tysięcy złotych na 20 procent w skali roku, co daje 2400 złotych odsetek. To stawka tylko nieznacznie niższa od prawnie zakazanej stawki lichwiarskiej określanej na 24 procent.
Reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska oceniła, że stawka była wysoka również w zestawieniu z problemami finansowymi pana Jerzego i faktem, że dotąd zajmował on mieszkanie komunalne. Na jego trudną sytuację życiową wskazywał nawet sam Karol Nawrocki, twierdząc, że jego pomoc była bezinteresowna.
Dziennikarka "Faktów" TVN ustaliła, że odsetki miały być, zgodnie z umową, naliczane od razu po podpisaniu dokumentu, czyli od 15 lutego 2010 roku. Zwrot pożyczki wraz z odsetkami miał być dokonany w terminie zaledwie 30 dni od momentu, w którym Karol Nawrocki jako pożyczkodawca tego zażąda. - Nie dość, że dostał mieszkanie, to jeszcze chciał zarobić na pożyczce - dodała Kolenda-Zaleska.
3. Zaskakująca zmiana w projekcie o neosędziach
Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej w Sądzie Najwyższym. W jej składzie w większości są neosędziowie.
To ta Izba, która w 2022 roku zastąpiła nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Izbę Odpowiedzialności Zawodowej powołał prezydent Andrzej Duda i on też wskazał wszystkich 11 zasiadających w niej sędziów.
4. Obama o Polsce
Były prezydent USA Barack Obama, występując na kongresie Impact w Poznaniu, podkreślił, że solidarność Stanów Zjednoczonych z Europą opiera się na ludziach, a nie na danej administracji. Dodał, że Amerykanie widzą "niewiarygodną hojność", którą Polska okazała Ukraińcom.
Obama nawiązał również do sytuacji w Polsce, oceniając, że słusznym podejściem jest to, w którym "siły postępowe" tworzą szeroką koalicję, próbują zrozumieć bardziej konserwatywne społeczności. - Jeśli chcesz być skuteczny, musisz wysłuchać perspektywy innych - stwierdził.
5. Ustalenia prokuratury po tragicznym wypadku na S2
Na trasie S2, w miejscowości Konotopa, furgonetka zderzyła się z samochodem ciężarowym. Nie żyje pięć osób, trzy są ranne.
Jak powiedział prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zdarzenie zostało zakwalifikowane wstępnie jako katastrofa w ruchu lądowym, czyli czyn z art. 173 par. 1 i 3 Kodeksu karnego. Wszyscy pasażerowie busa, poza kierowcą, to obywatele Polski.
6. Atak na dziennikarkę TVN24 na "konferencji" Nawrockiego
Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki i jego sztab zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową, ale podczas spotkania dziennikarzami zamiast odpowiedzi na pytania, pojawiły się ataki.
W pewnym momencie młody, agresywny mężczyzna chciał dziennikarce TVN24 wyrwać mikrofon. Padały przekleństwa.
Autorka/Autor: asty/ft
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP