Sikorski o rezygnacji Czaputowicza: mnie podczas wojny w Gruzji czy Majdanu nie przyszłoby to do głowy

Źródło:
TVN24
Sikorski: dymisja w momencie ważnego kryzysu międzynarodowego jest zaskakująca
Sikorski: dymisja w momencie ważnego kryzysu międzynarodowego jest zaskakująca TVN24
wideo 2/4
Sikorski: dymisja w momencie ważnego kryzysu międzynarodowego jest zaskakująca TVN24

Rezygnacja ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza następuje w momencie ważnego kryzysu międzynarodowego 250 kilometrów od Warszawy i to jest zaskakujące - ocenił w TVN24 były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przyznał jednocześnie, że Czaputowicz "rozsądnie reagował na kryzys białoruski".

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Jacek Czaputowicz złożył dziś na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - poinformowało w czwartek biuro rzecznika prasowego MSZ.

Sikorski: dymisja w momencie ważnego kryzysu jest zaskakująca

- Mnie podczas wojny w Gruzji czy podczas Majdanu nie przyszłoby to do głowy - oświadczył w TVN24 były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Przypomniał, że Czaputowicz od jakiegoś czasu zapowiadał swoją rezygnację. - Tylko że następuje ona w momencie ważnego kryzysu międzynarodowego 250 kilometrów od Warszawy i to jest zaskakujące - przyznał.

Sikorski zaznaczył, że nie wiemy, jakie są faktyczne przyczyny jego decyzji. Ocenił, że Czaputowicz "rozsądnie reagował na kryzys białoruski". Przypomniał, że w ostatnim czasie po raz pierwszy od wielu lat doszło do wspólnego oświadczenia ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji oraz Niemiec, czyli Trójkąta Weimarskiego.

- Nie wykluczam, że może powstały jakieś różnice na linii rząd-partia rządząca co do tego, jak reagować na kryzys białoruski. Może to go skłoniło do rzucenia papierami - spekulował Sikorski.

Sikorski: Czaputowicz miał od początku słabą pozycję

Jacek Czaputowicz kierował resortem dyplomacji od stycznia 2018 roku. Niedługo po objęciu przez niego stanowiska prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że miał plany, aby ministerstwem spraw zagranicznych pokierowała inna osoba niż Czaputowicz. - Niestety, niemal w ostatniej chwili wycofała się z pełnienia tej misji. Z tego punktu widzenia kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym - podkreślił wówczas Kaczyński.

Do tych słów prezesa PiS odniósł się w czwartek Sikorski. - Minister, który jest tak nazwany publicznie przez osobę faktycznie rządzącą Polską, ma od początku słabą pozycję - podkreślił gość TVN24.

Jak wskazał, "dla ministra spraw zagranicznych jedynym zasobem jest domniemanie w oczach ministrów z innych krajów, że on naprawdę reprezentuje frakcję rządzącą, a co za tym idzie nasz kraj". - I że z nim jak się coś ustali, to tak będzie, że ma siłę przekonywania wobec swojego premiera, prezydenta i szefa partii - stwierdził były minister, obecnie europoseł.

Jego zdaniem słabą pozycję Czaputowicza "niestety było widać, ze złym skutkiem dla naszej pozycji międzynarodowej". Przyznał jednocześnie, że "nie kompromitował nas durnymi wypowiedziami".

Sikorski: Czaputowicz miał od początku słabą pozycję
Sikorski: Czaputowicz miał od początku słabą pozycję TVN24

"Ministrowi Szczerskiemu nie poszczęściło się za granicą, więc może będzie miał chętkę"

Sikorwski ocenił, że wyłączenie pod koniec zeszego roku z MSZ odpowiedzialności za sprawy europejskie i powierzenie ich ministrowi bez teki Konradowi Szymańskiemu (obecnie ministrowi do Spraw Unii Europejskiej) to była "fatalna decyzja".

- Stworzono system brytyjski zarządzania polityką europejską z kancelarii premiera. Wiemy, do czego on doprowadził w Wielkiej Brytanii - zauważył były szef dyplomacji.

Zapytany, kto mógłby przejąć pieczę nad polską dyplomacją, odparł: - Ministrowi Szczerskiemu nie poszczęściło się za granicą, więc może będzie miał chętkę.

"Był bardzo niesamodzielny"

- To jest dymisja, która nie jest całkowicie zaskakująca. Parę tygodni temu Czaputowicz dawał coś takiego do zrozumienia, ale moment jest specyficzny - ocenił w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz, były minister spraw zagranicznych. Jak stwierdził, "mamy u naszych granic największy kryzys w sąsiedztwie od sześciu lat, od agresji Rosji na Ukrainie".

Podkreślił, że "Unia Europejska musi zdefiniować swoją politykę i ją wykonywać". Przypomniał, że w środę Rada Europejska przyjęła bardzo zdecydowane stanowisko, nie uznając wyników wyborów na Białorusi. - Jak się powiedziało "A" to trzeba będzie powiedzieć "B". Polska powinna być cały czas w stanie gotowości, ogromnej aktywności, a tego nie można zrobić, jeśli nie ma ministra spraw zagranicznych. Z tego punktu widzenia ta dymisja w tej chwili jest zdumiewająca - zaznaczył Cimoszewicz.

Były szef MSZ powiedział, że w przypadku Czaputowicza "trudno mówić o osiągnięciach". - Był bardzo niesamodzielny i to jest w przypadku ministra spraw zagranicznych duży minus. W odróżnieniu od innych ministrów, szef MSZ ma uprawnienia wynikające wprost z konstytucji i powinien rozumieć, jaka jest jego odpowiedzialność, zmuszająca go do samodzielności w sprawach polityki zagranicznej - tłumaczył.

Przyznał jednocześnie, że Czaputowicz wykazywał się "stosowną powściągliwością w swoich wypowiedziach i łagodził często rozmaite awanturnicze pomysły", dotyczące np. reparacji. - Ale też prawdą jest, że pozwolił sobie odebrać sprawy związane z polityką wobec Unii Europejskiej, które zostały przeniesione do kancelarii premiera - zauważył Cimoszewicz.

Cimoszewicz: To jest dymisja, która nie jest całkowicie zaskakująca, ale moment jest specyficzny
Cimoszewicz: To jest dymisja, która nie jest całkowicie zaskakująca, ale moment jest specyficznyTVN24

"Być może jest to krocząca rewolucja"

Zapytany o możliwe przyczyny rezygnacji Czaputowicza, były szef dyplomacji zaznaczył, że na razie nie są one jasne.

- Być może nigdy się nie dowiemy, czy u jej podłoża leży krytyczna ocena pana Czaputowicza przez pana Morawieckiego, pana Kaczyńskiego, czy kogoś innego, czy pan Czaputowicz nie chciał już dłużej odgrywać roli niesamodzielnego szefa dyplomacji, który musi realizować cudzą politykę zagraniczną - powiedział Cimoszewicz.

Jak dodał, "trudno powiedzieć, czy premier Morawiecki jest zaskoczony tą decyzją, czy nie, czy to niszczy jego plany, czy jest to element realizacji jego planu". - Być może jest to taka krocząca rekonstrukcja - ocenił Cimiszewicz.

Komentując ostatnie cztery dymisje w rządzie, były szef MSZ stwierdził: - Trudno mi uwierzyć, że to się wszystko dzieje bez wiedzy pana Morawieckiego.

Grabiec: następuje rozpad rządu Mateusza Morawieckiego
Grabiec: następuje rozpad rządu Mateusza MorawieckiegoTVN24

Cimoszewicz: krąg potencjalnych następców Czaputowicza jest wąski

Zapytany, czy widzi jasnego zastępcę Czaputowicza, odparł, że w Polsce jest co najmniej kilkunastu ludzi świetnie znających stosunki międzynarodowe i politykę zagraniczną.

- Ich problemem, dyskwalifikującym ich w gruncie rzeczy, jest to, że oni nie są związani z PiS-em - stwierdził Cimoszewicz. Jak wskazał, są to ludzie wywodzący się ze środowiska akademickiego oraz czynni działacze organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką międzynarodową.

- Nie sądzę jednak, aby po nich sięgnięto. Krąg (kandydatów - red.) zapewne jest wąski, związany jest z PiS-em - spekulował.

Zauważył, że w tym temacie ciągle powraca nazwisko Krzysztofa Szczerskiego, który "chciał już kandydyować na wszystkie stanowiska w zasięgu Polski, także międzynarodowe, więc o to też pewnie będzie się ubiegał".

Sprawę rezygnacji Jacka Czaputowicza z funkcji ministra spraw zagranicznych komentowali na antenie TVN24 także były szef dyplomacji Dariusz Rosati oraz były wiceszef MSZ Jan Truszczyński.

Były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati o rezygnacji Jacka Czaputowicza
Były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati o rezygnacji Jacka CzaputowiczaTVN24
Jan Truszyński o rezygnacji szefa dyplomacji Jacka Czaputowicza
Jan Truszyński o rezygnacji szefa dyplomacji Jacka CzaputowiczaTVN24

Autorka/Autor:momo/ja

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Atak w Magdeburgu jest specyficzny, ponieważ profil tego potencjalnego sprawcy nie jest typowy - podkreślał analityk do spraw Niemiec z PISM Łukasz Jasiński. Pochodzący z Arabii Saudyjskiej kierowca, który wjechał w tłum na jarmarku, jest lekarzem legalnie mieszkającym i pracującym w niemieckiej klinice. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Jasiński. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Prezydent USA Donald Trump dostanie zaproszenie na szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Warszawie - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Jak powiedział, Trump w 2017 roku wziął udział w takim spotkaniu, więc jego obecność na szczycie w przyszłym roku stanowiłaby "pewnego rodzaju klamrę".

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Magdeburga w Niemczech, przedstawiające moment zatrzymania przez policję prawdopodobnego zamachowca, który wjechał w tłum ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Widać na nim, jak mężczyzna leży na chodniku i jest otoczony przez grupę policjantów.

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Portal Ukrainska Prawda przekazał, że cyberatak, przeprowadzony przez rosyjskich hakerów, zawiesił funkcjonowanie kluczowych systemów z rejestrami państwowymi Ukrainy. Hakerzy twierdzą, że zniszczyli wszystkie dane, do których mieli dostęp, w tym kopie zapasowe, które znajdowały się na serwerach w Polsce.

Cyberatak na ukraińskie rejestry państwowe. Kopie zapasowe były na serwerach w Polsce

Cyberatak na ukraińskie rejestry państwowe. Kopie zapasowe były na serwerach w Polsce

Źródło:
PAP

Po ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, na wschodzie Niemiec, zareagowali światowi przywódcy i resorty dyplomacji. Departament Stany USA oświadczył, że Stany Zjednoczone są "wstrząśnięte i zasmucone tragicznymi wiadomościami". Saudyjskie MSZ podkreśliło, że Arabia Saudyjska "odrzuca przemoc" i wyraziło "solidarność z narodem niemieckim i rodzinami ofiar". Zamach skomentował także między innymi prezydent Andrzej Duda i prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Brutalny i tchórzliwy akt", "koszmar". Reakcje światowych przywódców

"Brutalny i tchórzliwy akt", "koszmar". Reakcje światowych przywódców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kierowca wjechał samochodem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w niemieckim Magdeburgu. Polski MSZ zareagował na przyznanie azylu Marcinowi Romanowskiemu przez węgierskie władze. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wnoszącą zmiany w składce zdrowotnej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 21 grudnia.

Zamach w Magdeburgu, MSZ reaguje na ucieczkę Romanowskiego, zmiany w składce zdrowotnej

Zamach w Magdeburgu, MSZ reaguje na ucieczkę Romanowskiego, zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
PAP, TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW ostrzega przed oblodzonymi drogami i chodnikami. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w województwach położonych na południu Polski. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Lód na drogach i chodnikach. Żółte alarmy na południu kraju

Lód na drogach i chodnikach. Żółte alarmy na południu kraju

Źródło:
IMGW

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Malezji zgodził się na wznowienie poszukiwań zaginionego dziesięć lat temu samolotu Malaysia Airlines o numerze MH370 - poinformował Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że zniknięcie pasażerskiego boeinga z 239 osobami na pokładzie to "jedna z największych zagadek w historii lotnictwa".

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

Źródło:
Reuters, New York Times, CNN

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

- To jest dopiero początek. Jeżeli Węgry nie będą reagować na nasze żądania, to zgodnie z artykułem 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej postawimy Węgry przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Odniósł się w ten sposób do udzielenia azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu.

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

Źródło:
TVN24

Zabójca dwóch nastolatek Richard Allen został skazany w USA na 130 lat więzienia. Do podwójnego zabójstwa doszło w 2017 roku w małym miasteczku Delphi w stanie Indiana.

Zabójca dwóch nastolatek skazany na 130 lat więzienia

Zabójca dwóch nastolatek skazany na 130 lat więzienia

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Donalda Trumpa Karoline Leavitt powiedziała, że prezydent elekt chce, by Europa wypełniła swoje zobowiązania dotyczące wydatków obronnych i zwiększyła udział w pomocy Ukrainie. Przedstawiciele zespołu prasowego zaprzeczyli jednak, by Trump domagał się od państw NATO wydatków na obronność na poziomie 5 procent PKB, o czym donosił "Financial Times".

Trump "zrobi to, co konieczne, aby przywrócić pokój". Chce, by Europa płaciła więcej

Trump "zrobi to, co konieczne, aby przywrócić pokój". Chce, by Europa płaciła więcej

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Dziś powitamy astronomiczną zimę. Sobota, 21 grudnia to najkrótszy dzień w tym roku. Każdy kolejny będzie coraz dłuższy, a noce zaczną stawać się coraz krótsze. Na zimowym niebie będzie widocznych sporo ciekawych gwiazdozbiorów.

Dziś rozpoczyna się astronomiczna zima   

Dziś rozpoczyna się astronomiczna zima   

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

- Trudno nie odnieść się do sprawy Marcina Romanowskiego, dlatego że to jest chyba najbardziej bulwersująca opowieść, jaką dzisiaj opowiada nam PiS - stwierdził kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zauważył, że kandydat PiS Karol Nawrocki w piątek "powiedział, że w ogóle nic na ten temat nie powie, że nie jest zainteresowany tą historią". - Jak można powiedzieć, że to kogoś w ogóle nie interesuje? - pytał Trzaskowski.

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Znajdujący się w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim, statek handlowy Gam Express wezwał pomocy - podała agencja Reutera. Według doniesień, załodze statku pod banderą Gwinei Bissau nie wypłacono od trzech miesięcy wynagrodzeń, a ostatnią dostawę żywności otrzymała ponad 30 dni temu.

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Źródło:
PAP, Reuters

W czasie wizyty Emmanuela Macrona na zniszczonej przez cyklon Majotcie doszło do burzliwej wymiany zdań prezydenta z mieszkańcami. Tłum wznosił okrzyki i gwizdał w jego kierunku. - Macie szczęście być we Francji. Gdyby to nie była Francja, babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym - rzucił w pewnym momencie Macron. Lokalna społeczność domaga się wyjaśnień, dlaczego niemal tydzień po przejściu niszczycielskiego żywiołu nie dotarła do niej wystarczająca pomoc.

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Źródło:
The Guardian, Reuters

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska - poinformowała jego kancelaria. Nowe przepisy przewidują między innymi wprowadzenie obowiązku przygotowania planów adaptacji do zmian klimatu dla miast, które mają 20 tysięcy i więcej mieszkańców.

Adaptacja miast do zmian klimatu. Prezydent podpisał ustawę

Adaptacja miast do zmian klimatu. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nie żyje mężczyzna, który był konwojowany przez policję na przesłuchanie. Powodem śmierci była rozległa rana szyi. W alei "Solidarności" przy Dworcu Wileńskim działania prowadziła policja oraz prokuratura.

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Mińska Mazowieckiego prowadzą postępowanie dotyczące usiłowania zabójstwa na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Brzozowica. Publikują też portret pamięciowy mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą i proszą o kontakt każdego, kto go rozpoznaje.

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy sprzątali błoto i piach z drogi wojewódzkiej 631 w Markach i w okolicy miasta trzy razy w ciągu jednego tygodnia. Na razie nie znaleziono winnego zanieczyszczania jezdni, próbuje go namierzyć policja.

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brazylijskie służby przechwyciły broń i 134 kilogramy kokainy, które znajdowały się pod kadłubem polskiego statku. Akcję przeprowadzono, kiedy jednostka cumowała w porcie w Santos. Rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol potwierdził, że chodzi o statek POLSTEAM Łebsko. - Narkotyki odnalazł nurek pod kadłubem podczas kontroli - wyjaśnił. Dodał, że ponieważ kokaina znajdowała się poza statkiem, służby usunęły ją, zaś "załoga mogła kontynuować podróż bez żadnych dalszych konsekwencji".

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Poszukiwany listem gończym poseł PiS zabiera głos - przekonuje, że uciekł z kraju w akcie heroizmu. Marcin Romanowski dostał azyl na Węgrzech. Czy to oznacza, że Europejski Nakaz Aresztowania teraz nie zadziała?

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest "traktowana absolutnie priorytetowo".

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl