Szef KPRM: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznych

Źródło:
TVN24
Grabiec: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznych
Grabiec: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznychTVN24
wideo 2/20
Grabiec: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznychTVN24

Obywatele czekają na rzetelną informację. Pracownicy TVP starają się dołożyć wszelkich starań, żeby niezwłocznie wszystkie programy mogły funkcjonować i docierać do wszystkich zainteresowanych - przekazał szef KPRM Jan Grabiec. W rozmowie z dziennikarzami przekazał, że rząd przystępuje do prac "nad nowym ładem w mediach publicznych". - Premier Donald Tusk podjął w tej sprawie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą - dodał. - Zanim ustawa powstanie, konieczne jest zabezpieczenie należytego funkcjonowania mediów publicznych - tłumaczył.

Szef kancelarii premiera na briefingu mówił o wydarzeniach z ostatnich godzin, skupionych wokół sytuacji w telewizji rządowej, gdzie - obok jej pracowników - protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że "w sprawie których krąży bardzo wiele nieprawdziwych informacji w przestrzeni publicznej", a "obywatelom należą się informacje u źródła i rzetelne".

Przypomniał, że 19 grudnia Sejm przyjął uchwałę w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej".

- Uchwała ta, między innymi powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 roku, wskazuje na konieczność podjęcia niezwłocznych działań naprawczych, służących realizacji celów określonych w uchwale, czyli przywróceniu praworządności i zapewnieniu dostępu do informacji obywatelom, poprzez zapewnienie należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. W zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym, czyli do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych - przypomniał.

- W związku z tą uchwałą przystępujemy do prac nad nowym ładem jeśli chodzi o media publiczne. Premier Donald Tusk podjął w tej sprawie już rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą - dodał Grabiec.

Szef KPRM opisał, że prace te "powinny mieć bardzo szeroki charakter, odbywać się w atmosferze dialogu społecznego, uwzględniać opinię wszystkich zainteresowanych stron, w tym środowisk twórczych i stowarzyszeń obywatelskich".

- Zanim ustawa powstanie, konieczne jest zabezpieczenie należytego funkcjonowania mediów publicznych. W związku z tym minister kultury i dziedzictwa narodowego 19 grudnia ogłosił walne zgromadzenie akcjonariuszy spółek mediów publicznych. W czasie tego zgromadzenia podjęte zostały uchwały dotyczące odwołania rad nadzorczych spółek mediów publicznych - tłumaczył.

>> Telewizja Polska wraca w ręce obywateli. "Prezydent mówi: deklaruję, że będę współpracował"

Zawiadomienia w sprawie wydarzeń w TVP

Grabiec wspomniał, że "tego samego dnia rada nadzorcza TVP powołała prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta", a "następnego dnia, 20 grudnia o godzinie 8.30, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu TVP przyszli do TVP i spotkali się z odwoływanym prezesem Przemysławem Herbutem".

- Ustępujący prezes przyjął do wiadomości decyzję rady nadzorczej, nowe władze przyjęły zarządzanie spółką. Ustępujący prezes zaproponował spotkanie z pracownikami TVP wraz z nowymi władzami TVP. Do spotkania jednak nie doszło, bowiem o godzinie 11 do budynku wtargnęła grupa agresywnie zachowujących się osób - wspomniał.

Jak zauważył, byli wśród nich posłowie PiS. - Na spotkanie z posłami PiS, z pomieszczeń zarządu, wyszedł ustępujący prezes TVP i prezes nowej rady nadzorczej. Niestety próba rozmowy zakończyła się obelgami i agresywnym zachowaniem posłów PiS i osób im towarzyszących - opisał.

Dodał, że doszło też do "próby zablokowania gabinetu prezesa TVP i uniemożliwienia mu wykonywania obowiązków służbowych", w związku z czym prezes TVP zawiadomił policję.

Policja, jak mówił Grabiec, pojawiła się przy Woronicza i "przywróciła spokój, zabezpieczając infrastrukturę krytyczną".

- Prezes TVP w związku z agresywnymi zachowaniami posłów PiS i osób postronnych, które wtargnęły do gmachu TVP złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez ograniczenie możliwości poruszania się wykonywania obowiązków służbowych i poprzez dezorganizację pracy pracowników TVP. Postępowanie jest w tej sprawie prowadzone przez policję - poinformował.

Grabiec: obywatele czekają na rzetelną informację

Grabiec zaapelował przy tym do "wszystkich osób zaangażowanych w tę sytuację o zachowanie spokoju". - Szczególnie apeluję do posłów klubu PiS, którzy wykazali bardzo dużo emocji w tej sytuacji, o zaprzestanie agresywnych zachowań i zaprzestanie blokowania pracy mediów publicznych - mówił.

- Obywatele czekają na rzetelną informację, czekają na prawdziwe media publiczne. Wiem, że pracownicy TVP starają się dołożyć wszelkich starań, żeby niezwłocznie wszystkie programy TVP mogły funkcjonować i docierać do wszystkich zainteresowanych - zaznaczył.

Zwrócił przy tym uwagę, że popołudniowy program informacyjny nie został wyemitowany, ponieważ "posłowie PiS niestety uniemożliwili funkcjonowanie telewizji".

- Ta sytuacja jest sytuacją bez precedensu. Stoimy na stanowisku, że wszystkie zachowania w budynku TVP powinny zostać wyjaśnione przez policję, prokuraturę, a następnie być przedmiotem oceny sądu. Nie ulega wątpliwości, że zgromadzony dotychczas materiał dowodowy, dotyczący zachowań osób postronnych i posłów w budynku na Woronicza będzie podstawą do podjęcia dalszych działań - zakończył.

CZYTAJ TAKŻE: Bunt w Radiu Zachód, na antenie oświadczenie o latach "presji cenzury i represji minionej władzy"

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OleksSH/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Definitywnie kończy się okres pogody z mżawkami, zamgleniami i słabym wiatrem. W najbliższych dniach diametralnie zmieni się cyrkulacja - na typowo zachodnią, więc przed nami ochłodzenie i dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne - mówi synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

"Efekt morza", nietypowe burze, wichury, niż genueński. Czeka nas trudny czas

"Efekt morza", nietypowe burze, wichury, niż genueński. Czeka nas trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieli tu być dwa tygodnie, właśnie leci trzeci miesiąc. Mieszkańcy trzech kamienic w sercu Łodzi starają się oswoić myśl, że do domów być może nie wrócą nawet na święta Bożego Narodzenia. 25 metrów pod ich domami znajduje się maszyna drążąca tunel kolejowy. Jej praca stanowi zagrożenie, że budynki runą - tak, jak na początku września runęła oficyna przy 1 Maja 23. - Nikt z nas nie wie, kiedy to się skończy. Dawno już brakło nam cierpliwości - zaznaczają. 

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ewentualne rozmowy z Rosją są możliwe "pod warunkiem, że Ukraina nie będzie osamotniona i będzie silna". - Powinniśmy zrobić wszystko, żeby w przyszłym roku wojna skończyła się na drodze dyplomatycznej - dodał Zełenski w rozmowie z nadawcą publicznym Suspilne.

"Jak można negocjować z zabójcą?". Zełenski: żeby rozmawiać, nie możemy zostać sam na sam z Rosją

"Jak można negocjować z zabójcą?". Zełenski: żeby rozmawiać, nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Źródło:
PAP, Suspilne

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

Policja z Piaseczna zatrzymała dwóch 18-latków. Powodem były narkotyki. Zdradziło ich nerwowe zachowanie na widok funkcjonariuszy. Nastolatkowie usłyszeli zarzuty.

Wpadli, siedząc na ławce w parku

Wpadli, siedząc na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk opublikował w mediach społecznościowych prawyborczą ankietę dla internautów, pisząc, że "w poniedziałek wyniki wielkiego sondażu, w piątek prawybory, a w sobotę ogłoszenie wyników". W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

Przyszły tydzień w KO pod znakiem prawyborów. Premier sonduje wśród internautów

Przyszły tydzień w KO pod znakiem prawyborów. Premier sonduje wśród internautów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Bałtyku przewróciła się łódź rybacka. Dwóch członków załogi zostało wyciągniętych z wody przez statek ratowniczy, są cali i zdrowi. Trzeci z rybaków, nieprzytomny, został wyrzucony przez wodę na plażę. Po przywróceniu funkcji życiowych trafił do szpitala, gdzie niestety zmarł.

Łódź przewróciła się na Bałtyku. Jeden z rybaków nie żyje

Łódź przewróciła się na Bałtyku. Jeden z rybaków nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem, który wystąpi dziś w kilku regionach Polski. Żółte alarmy zostały wydane dla województw na południu i północy kraju.

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpiecznie silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

To są wszystko kandydaci, którzy zapowiadają zmianę. Nie taką, jakie to zachodziły w Ameryce w przeszłości, tylko radykalną, ostrą - powiedział we "Wstajesz i weekend" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech. Komentował nominacje Donalda Trumpa do jego przyszłej administracji. Mówił też o tym, jakie może być przyszłe podejście Stanów Zjednoczonych do wojny w Ukrainie i komentował niedawną rozmowę Olafa Scholza z Władimirem Putinem.

Reiter: to się nie dokona bez ceny dla Europy, ale także Ameryki

Reiter: to się nie dokona bez ceny dla Europy, ale także Ameryki

Źródło:
TVN24

Jezioro Klimkowskie w Małopolsce wysycha. Zwykle wody w tym zbiorniku jest około ośmiokrotnie więcej niż obecnie. Zazwyczaj da się tam pływać łodziami, teraz jednak można urządzić sobie spacer po wysuszonym dnie.

Zamiast tafli wody wysuszone dno. Polskie jezioro dobija susza

Zamiast tafli wody wysuszone dno. Polskie jezioro dobija susza

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Marcin P., instruktor jeździectwa z jednej z pomorskich stadnin, molestował nastolatki. Sąd skazał go za to na półtora roku więzienia. Teraz karę złagodzono: Marcin P. ma ją odbywać nie w zakładzie karnym, a w zaciszu swojego domu, który może opuszczać codziennie. - W zasadzie cały dzień może pozostawać poza miejscem odbywania kary. Czy tak to powinno wyglądać? - pytała autorka reportażu w tej sprawie Magdalena Gwóźdź.

Po wyroku za molestowanie za kratami spędził tylko dwa miesiące. "Czy tak powinna wyglądać kara?"

Po wyroku za molestowanie za kratami spędził tylko dwa miesiące. "Czy tak powinna wyglądać kara?"

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

W sobotę w południe ratownicy medyczni uczcili pamięć ratownika Piotra Mierneckiego. W całej Polsce minutą ciszy i sygnałami pojazdów uprzywilejowanych oddali cześć tragicznie zmarłemu. Mężczyzna zginął w środę w wypadku karetki, do którego doszło w miejscowości Jedlińsk koło Radomia.

Zawyły karetki w całej Polsce. Oddali hołd ratownikowi

Zawyły karetki w całej Polsce. Oddali hołd ratownikowi

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Samolot linii Southwest Airlines, przygotowujący się do startu z lotniska w Dallas, został trafiony pociskiem - poinformowała linia lotnicza w oświadczeniu. Pasażerowie zostali ewakuowani. Linia podała, że nikt nie doznał obrażeń, a zdarzenie zgłoszono organom ścigania.

Samolot ostrzelany tuż przed startem. Pasażerowie zostali ewakuowani

Samolot ostrzelany tuż przed startem. Pasażerowie zostali ewakuowani

Źródło:
Reuters

Co najmniej 10 noworodków zginęło, a 16 zostało rannych w pożarze szpitala w Indiach - poinformowały w sobotę lokalne władze. - Zidentyfikujemy osoby odpowiedzialne za tę tragedię i podejmiemy zdecydowane działania - zapowiedział Brajesh Pathak, wysokiej rangi przedstawiciel władz stanowych.

"Rozdzierająca serce tragedia" w szpitalu. Zginęło 10 noworodków

"Rozdzierająca serce tragedia" w szpitalu. Zginęło 10 noworodków

Źródło:
PAP, ABC News

W grudniu kończą się kadencje części sędziów, którzy zasiadają w Trybunale Konstytucyjnym. Sejm nie wskazał kandydatów na ich miejsce i być może w ogóle tego nie zrobi. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Patowa sytuacja w TK. "Do instytucji o takiej reputacji żaden szanujący się prawnik nie pójdzie"

Patowa sytuacja w TK. "Do instytucji o takiej reputacji żaden szanujący się prawnik nie pójdzie"

Źródło:
TVN24

Kierowca samochodu osobowego zginął w wypadku w miejscowości Piasek pod Lublińcem (Śląskie). Doszło tam do zderzenia osobówki i samochodu ciężarowego.

Zderzenie samochodu z ciężarówką. Nie żyje mężczyzna

Zderzenie samochodu z ciężarówką. Nie żyje mężczyzna

Źródło:
tvn24.pl

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

6 grudnia z okazji 33. Finału do sprzedaży trafią znaczki pocztowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Ten znaczek zawiera w sobie tajemnicę, którą robimy od 33 lat - mówił podczas prezentacji Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. Poza tradycyjnymi do nabycia będą również kryptoznaczki.

"Ten znaczek zawiera w sobie tajemnicę"

"Ten znaczek zawiera w sobie tajemnicę"

Źródło:
tvn24.pl

"Listy do M. Pożegnania i powroty", szósta odsłona kultowej serii, najprawdopodobniej w poniedziałek osiągnie kolejny rekord oglądalności. Według szacunków obraz ma zobaczyć w sumie ponad milion widzów. – Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy – mówił na antenie TVN24 aktor Tomasz Karolak.

Będzie kolejny rekord "Listów do M."? "Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy"

Będzie kolejny rekord "Listów do M."? "Jesteśmy wdzięczni, nie dowierzamy"

Źródło:
tvn24.pl

Gościem programu TVN24 "Wstajesz i weekend" była Agnieszka Chylińska, która w pierwszej połowie tego roku świętowała 30-lecie obecności na scenie. Opowiedziała o swoich początkach, o tym, czym były okupione i jak zmieniła się jej percepcja po ponad 3 dekadach spędzonych na scenie.

30 lat twórczości Agnieszki Chylińskiej. "To cały czas dla mnie wielkie wow"

30 lat twórczości Agnieszki Chylińskiej. "To cały czas dla mnie wielkie wow"

Źródło:
TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24

Finałowy odcinek ostatniego sezonu "Szadzi" jest już dostępny na platformie Max. Czy Wolnickiemu uda się wyjść zwycięsko z ostatniej konfrontacji? Czego można spodziewać się po najnowszym epizodzie serialu?  

"Tajemnice w końcu wyjdą na jaw". Finałowy odcinek "Szadzi" już na Max

"Tajemnice w końcu wyjdą na jaw". Finałowy odcinek "Szadzi" już na Max

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o serialowym widowisku "Diuna: Proroctwo", które zadebiutuje w serwisie Max, o świątecznej, najnowszej odsłonie "Listów do M.", która zdeklasowała kinową konkurencję i skandalu w związku z opinią szefa festiwalu filmowego EnergaCamerimage, Marka Żydowicza, na temat kobiet.

Serialowe widowisko, świąteczny hit i skandal wokół festiwalu. Co w świecie filmu i muzyki?

Serialowe widowisko, świąteczny hit i skandal wokół festiwalu. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl