Nowy podcast "Szczyt Europy" wystartował w TVN24 GO. Wieloletni korespondenci z Brukseli - Maciej Sokołowski z TVN24 i Beata Płomecka z Polskiego Radia - będą w nim obszernie opowiadać o tym, co dzieje się w Brukseli. Również w kuluarach.
W TVN24 GO 8 grudnia ukazał się pierwszy odcinek nowego podcastu "Szczyt Europy". Program, którego nowe odcinki będą się pojawiać co tydzień, prowadzą wspólnie Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli od prawie 12 lat, i Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli od 20 lat. Dziennikarze łączą siły na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, by najlepiej jak to tylko możliwe opowiedzieć o tym, co słychać na brukselskich korytarzach, i szeroko wyjaśniać pojawiające się w mediach kwestie związane z Unią.
- Rozpoczynamy coś zupełnie nowego na czas polskiej prezydencji, aby trochę innym językiem dalej opowiadać Państwu o Unii Europejskiej - mówi Maciej Sokołowski w zapowiedzi na profilu TVN24 na Instagramie. - Chcemy mówić zrozumiałym językiem o tym, co się w Unii dzieje, przybliżyć państwu zachodzące procesy. Na podstawie naszych nieoficjalnych informacji, trochę plotek z korytarzy. Wszystko po to, żeby państwo byli dobrze poinformowani - dodała Beata Płomecka.
TVN24 - tak jak do tej pory - będzie dostarczać najważniejszych i najnowszych informacji o wydarzeniach w Brukseli, a podcast stanie się ich uzupełnieniem. "Szczyt Europy" będzie miejscem, w którym dziennikarze będą mieli więcej czasu i więcej swobody, by wgłębić się w codzienne newsy i wzbogacić je o kontekst i kulisy, które do nich doprowadziły. Żeby lepiej zrozumieć unijne mechanizmy, czasem przyda się tło historyczne lub przewidywania co do kolejnych kroków, jakie zachodzące wydarzenia mogą wywołać.
"Szczyt Europy" - podcast
W pierwszym odcinku "Szczytu Europy" Maciej Sokołowski i Beata Płomecka rozmawiali o Ursuli von der Leyen, która po raz drugi została wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej. - Ursula von der Leyen chce mieć wszystkich pod kontrolą. Autorytarne rządy już były za poprzedniej Komisji. Wtedy tłumaczono, że przez pandemię i wojnę w Ukrainie trzeba szybko podejmować decyzje, więc koniec końców to von der Leyen podejmowała decyzje. Teraz dzieląc kompetencje szefowa KE ponownie pokazuje, że chce mieć władzę nad wszystkimi - komentowała Beata Płomecka w podcaście, którego można posłuchać w TVN24 GO.
Od 1 stycznia Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Wcześniej nasz kraj sprawował ją w drugiej połowie 2011 roku. Zgodnie z zapowiedziami głównym priorytetem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo, w wymiarze nie tylko militarnym, ale też energetycznym, żywnościowym czy zdrowotnym. Dokładny kalendarz wydarzeń, logo polskiej prezydencji oraz strona jej poświęcona mają być zaprezentowane w połowie grudnia. ZOBACZ TEŻ: Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24