Szczyt Europy
Jak Musk zatrzymał polskie KPO, a Bruksela próbuje zatrzymać czas
W weekend, w którym przestawiamy zegarki, znów wszyscy będą pytać, co się stało z unijnymi zapowiedziami likwidacji zmiany czasu? Poszukujemy odpowiedzi na to pytanie, przedstawiając historię unijnego projektu i tłumaczymy, dlaczego utknął on w negocjacjach między europejskimi stolicami. O sensie i skutkach przestawiania zegarków rozmawiamy z ekspertem z Głównego Urzędu Miar Maciejem Gruszczyńskim. W odcinku opowiadamy też o tym jak problemy ze SpaceX Elona Muska wpłynęły na realizację kamieni milowych zapisanych w polskim KPO i dlaczego z powodu satelitów Polska musiała wnioskować o rewizję KPO. Zaglądamy też na otwarcie nowych polskich makiet w parku MiniEuropa. Przy okazji polskiej prezydencji zaprezentowane zostały miniaturowe zabytki z kolejnego polskiego miasta.
Wyjątkowy podcast Polskiego Radia i TVN24. Łączymy siły na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii, by najlepiej jak to tylko możliwe, ze "Szczytu Europy", opowiedzieć o tym, co słychać na brukselskich korytarzach i szeroko wyjaśniać, co oznaczają nagłówki dotyczące Unii Europejskiej.
Beata Płomecka jest korespondentką Polskiego Radia w Brukseli od 20 lat. To tyle, co Polska w Unii Europejskiej. Maciej Sokołowski jest korespondentem TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli od prawie 12 lat. Można więc powiedzieć, że już od dekad przemierzają korytarze Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Nie zawsze na czerwonym dywanie, częściej na wytartych wykładzinach unijnych instytucji docierają do newsów, zadają pytania, zbierają komentarze, by jak najwierniej przedstawić polskim widzom i słuchaczom procesy zachodzące na "Szczycie Europy". Docierają do dokumentów oficjalnych i nieoficjalnych, by przetłumaczyć je nie tylko z obcych języków, ale przede wszystkim z brukselskiego żargonu i nowomowy, by świat Unii stał się zrozumiały i przystępny dla wszystkich.