TVN24 | Polska

Ponad 36 tysięcy zaszczepionych w Polsce, w tym 22 tysiące medyków

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24
"Moje samopoczucie psychiczne jest rewelacyjne po szczepionce. Uszczerbku na zdrowiu żadnego nie doznałam"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Moje samopoczucie psychiczne jest rewelacyjne po szczepionce. Uszczerbku na zdrowiu żadnego nie doznałam"

Do godziny 18 w środę w Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 36,3 tysiąca osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał również, że w tej liczbie znalazło się "ponad 22 tysiące medyków". Pierwsze szczepionki w naszym kraju podano zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

Akcja szczepień przeciw COVID-19 ruszyła w Polsce w niedzielę 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z tak zwanej grupy zero, czyli między innymi personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych. Jako kolejne preparat przyjmą osoby z "grupy pierwszej", w której znaleźli się między innymi pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby powyżej 60. roku życia.

#PolskaSieSzczepi. CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ponad 36 tysięcy zaszczepionych

"Wczoraj zaszczepiło się przeciw COVID-19 ponad 22 tys. medyków. Łącznie zaszczepionych osób do wczoraj do godz. 18.00 jest 36,3 tys." – podał w czwartek rano resort zdrowia na Twitterze.

Osoby z "grupy zero" mogą zapisywać się na szczepienia do 14 stycznia.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Szczepionka na koronawirusa

Stosowaną obecnie w Polsce szczepionkę wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech - która nosi nazwę Comirnaty - podaje się w dwóch dawkach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odpowiedzi na najważniejsze pytania o szczepionkę Pfizera i BioNTechu >>>

W pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin między innymi poprzez infolinię 989.

Szczepionka jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji. Szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

ZOBACZ TAKŻE: Eksperci o różnicach między szczepionkami Pfizer i AstraZeneca

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości