Kolejny rocznik może się rejestrować. Wykonano ponad 10 milionów szczepień

Aktualizacja:
Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Rzecznik MZ: apel do osób starszych - są wolne terminy na kwiecień na szczepienie
Rzecznik MZ: apel do osób starszych - są wolne terminy na kwiecień na szczepienieTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik MZ: apel do osób starszych - są wolne terminy na kwiecień na szczepienie

Osoby urodzone w 1973 roku, czyli 48-latkowie, które na początku roku nie wypełniły formularza, że chcą się zaszczepić, mogą zapisywać się od soboty na szczepienie przeciw COVID-19. Zarejestrować się można na cztery sposoby - przez internet, infolinię, SMS lub w punkcie szczepień. Do tej pory przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się prawie 2,5 miliona Polaków.

Od 12 kwietnia trwa rejestracja osób w wieku 59 lat i młodszych na szczepienia przeciw COVID-19. Do soboty obowiązywała reguła, że codziennie taką możliwość uzyskują młodsi o rok od tych, którzy zapisywali się dzień wcześniej. W sobotę 24 kwietnia przypada kolej na rocznik 1973, czyli osoby w wieku 48 lat.

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia na szczepienia zapisywać się będą mogły dwa roczniki, a od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Pierwsza dawka szczepionki to jest jeszcze za mało"
"Pierwsza dawka szczepionki to jest jeszcze za mało"TVN24

Jak zapisać się na szczepienie?

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe.

Na rynku od połowy kwietnia dostępne są też szczepionki jednodawkowe opracowane przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson. W pierwszej kolejności zespoły wyjazdowe podają ją osobom, które samodzielnie nie mogą dojechać do punktu szczepień.

Rynek szczepionkowy i ambitne plany rządu
Rynek szczepionkowy i ambitne plany rząduTVN24

Dworczyk: 10 milionów zaszczepionych Polaków

Prawie 2,5 miliona Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 - wynika z danych przedstawianych przez rząd. Są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że w Polsce w sumie wykonane zostało ponad 10 milionów szczepień przeciw COVID-19. Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza i zachęcił wszystkich do rejestracji. Podziękował też osobom zaangażowanym w szczepienia obywateli.

Z danych rządowych wynika, że częściej na szczepienie decydują się kobiety - wykonano im 5,87 miliona iniekcji, a mężczyznom - 3,93 miliona. Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,5 miliona), śląskim (1,1 miliona) i wielkopolskim (8,5 miliona). Najmniej w woj. opolskim (238 tysięcy), lubuskim (258 tysięcy) i świętokrzyskim (276 tysięcy).

Od początku szczepień zanotowano w Polsce 6539 niepożądanych odczynów poszczepiennych tzw. NOP, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Zutylizowano łącznie 10 661 dawek szczepionek.

Zapisy na szczepienia dla osób w wieku 40-49 lat. Ważne zmiany
Zapisy na szczepienia dla osób w wieku 40-49 lat. Ważne zmianyTVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości