TVN24 | Polska

Niedzielski o tym, kiedy będzie można powszechnie przyjmować trzecią dawkę

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP, Wirtualna Polska
Adam Niedzielski o obostrzeniach dla osób niezaszczepionych
Adam Niedzielski o obostrzeniach dla osób niezaszczepionychTVN24
wideo 2/5
TVN24Adam Niedzielski o obostrzeniach dla osób niezaszczepionych (wideo z 13 października)

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że rząd wkrótce ogłosi, kiedy trzecia dawka szczepionki na koronawirusa będzie dostępna dla wszystkich chętnych. - Mówimy o najbliższych dwóch tygodniach - dodał. Zarządzany przez niego resort przekazał, że "zaledwie 0,12 procenta w pełni zaszczepionych zostało zakażonych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niedzielski został zapytany w Wirtualnej Polsce o to, kiedy dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich chętnych. - To jest naprawdę perspektywa przyszłego tygodnia bądź końca października. Mówimy o najbliższych dwóch tygodniach - odpowiedział. Przypomniał, że w tej sprawie resort zdrowia uzyskał już akceptację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Niedzielski powiedział, że trzecią dawkę będzie można przyjąć bez zwłoki po tym, gdy rząd oficjalnie dopuści jej podawanie.

Minister powiedział w środę w TVN24, że apogeum czwartej fali pandemii COVID-19 przewidywane jest na przełomie listopada i grudnia. Pytany o możliwe obostrzenia dla osób niezaszczepionych szef resortu zdrowia zaznaczył, że "można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne". - Jeżeli 30 procent jest niechętnych, to nie chcemy stosować środków przymusu, bo szczepienia z założenia mają być dobrowolne – dodał.

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

Ministerstwo Zdrowia: zaledwie 0,12 procenta w pełni zaszczepionych zostało zakażonych

"Zaledwie 0,12 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 1,71 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni" – zwraca uwagę Ministerstwo Zdrowia. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 19 648 767 osób.

Resort zdrowia podał, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 40 015 osób. "Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 2,03 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem" – zaznaczył resort.

Autor:mjz

Źródło: PAP, Wirtualna Polska

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości