TVN24 | Polska

Czy osoby nieubezpieczone będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl
"Te szczepionki to idealny prezent na święta"
"Te szczepionki to idealny prezent na święta"TVN24
wideo 2/21
TVN24"Te szczepionki to idealny prezent na święta"

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia około 1,5 mln Polaków nie jest objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy takie osoby będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19? Na to pytanie odpowiedział redakcji tvn24.pl rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Szczepienia przeciw COVID-19 ruszą w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grupy "zero" (pracownicy ochrony zdrowia oraz zatrudnieni w MOPS, GOPS i DPS). W kolejnym etapie, w grupie "jeden", zaszczepione zostaną między innymi osoby 60+ (zaczynając od najstarszych), służby mundurowe i nauczyciele.

>> W niedzielę ruszą szczepienia przeciw COVID-19. Kto otrzyma pierwszą dawkę? Jak się na nie zapiszemy?

Chętni spoza grup priorytetowych od 15 stycznia będą mogli umawiać się na szczepienia między innymi przez infolinię 989 lub u lekarza POZ. Szczepienia są darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Czy szczepionkę mogą dostać osoby nieubezpieczone?

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia około 1,5 mln Polaków nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził redakcji tvn24.pl, że szczepionki będą dostępne bezpłatnie także tych osób. Warunkiem jest potwierdzenie wykonania szczepienia w karcie szczepień. Koszty szczepienia pokryje NFZ.

Raport tvn24.pl: Szczepienia przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje

Pierwsze dawki szczepionek są już w Polsce

21 grudnia Europejska Agencja Leków zdecydowała o autoryzacji szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, a Komisja Europejska wyraziła zgodę na jej dystrybucję.

Transport z pierwszą dawką dziesięciu tysięcy szczepionek przeciw COVID-19 dojechał w sobotę rano do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. W ciągu dnia preparaty dojechały już do kilku miast.

Fakty i mity o szczepionce przeciw COVID-19

"Po co nosić maseczki?"
"Po co nosić maseczki?"TVN24
wideo 2/20

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości