"Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne" - napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. Wskazał jednocześnie, że decyzja o szczepieniu powinna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne.
"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał arcybiskup Gądecki w oświadczeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19.
Zaznaczył, że "szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw".
Dodał, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne".
Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że "szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym".
"Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się"
Zapewnił jednocześnie, że "Kościół będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień".
Przewodniczący KEP zaznaczył również, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".
"Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne" - napisał arcybiskup Gądecki.
Przewodniczący episkopatu zwrócił również uwagę, że szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, czyli "dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie".
Podziękowania od ministra zdrowia
Niedzielski odniósł się do słów arcybiskupa Gądeckiego na Twitterze.
"Serdecznie dziękuję arcybiskupowi Gądeckiemu, przewodniczącemu KEP, za bardzo ważny głos kościoła w sprawie szczepień - głos, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny. Dziękuję również bp Arturowi Mizinskiemu za spotkanie i owocny dialog" - napisał.
"Bardzo cenny głos, za który jesteśmy bardzo wdzięczni"
Do oświadczenia arcybiskupa Gądeckiego odniósł się także rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że jest to "bardzo cenny głos, za który jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy Episkopatowi i przewodniczącemu, arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu".
Andrusiewicz przyznał, że w środę na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego odbyło się spotkanie z sekretarzem generalnym KEP biskupem Arturem Mizińskim. - To nie jest pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie, bo minister zdrowia spotyka się z biskupem Mizińskim co jakiś czas – zaznaczył.
Tłumaczył, że środowa dyskusja była długa, ale "jak widać owocna". – Biskup zapoznał się z całym procesem szczepień, jaki odbywa się w Polsce. Minister zwracał uwagę na tę potrzebę jasnego głosu ze strony Kościoła, bo ten głos jest niejednokrotnie cenniejszy niż wszystkie akcje, jakie możemy zorganizować. Kościół dla wielu osób w naszym kraju jest autorytetem, niekwestionowanym autorytetem. Jeżeli autorytet zabiera głos, to ma to swoją poważną wagę – mówił rzecznik.
- Tu nikt nikogo do niczego nie musiał w spektakularny sposób namawiać. Tu wystarczy krzewić wiedzę. (…) Dlatego też na takie spotkania się umawiamy i jak widać po tym liście, to jest głos, w którym jest mowa o tym, że życie i zdrowie ludzkie są najcenniejszą wartością – powiedział.
Andrusiewicz poinformował, że spotkania z przedstawicielami władz kościelnych odbywają się także na poziomie lokalnym, między władzami wojewódzki i diecezjalnymi. – Kościół jest bardzo otwarty na dialog. Liczę, że ten głos będzie się pojawiał także lokalnie, także na poziomie diecezji i poszczególnych parafii – dodał.
Papież Franciszek zaszczepiony
Kampania szczepień przeciwko COVID-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
W lutym papież zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. W kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku" - zaznaczył.
Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło.
Źródło: PAP, TVN24