Za Polską tylko RPA, Ghana i Rosja. Nowe wyniki badań na temat akceptacji szczepień przeciw COVID-19

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szpitale zakazują odwiedzin z powodu szalejącej grypy, wirusa RSV i COVID-19
Szpitale zakazują odwiedzin z powodu szalejącej grypy, wirusa RSV i COVID-19TVN24
wideo 2/4
Szpitale zakazują odwiedzin z powodu szalejącej grypy, wirusa RSV i COVID-19TVN24

Polska jest w grupie państw, w których akceptacja szczepień przeciw COVID-19 jest najniższa, wynika z badania opublikowanego przez "Nature Medicine". Analizę przeprowadzono w 23 państwach świata. Gorzej od Polski wypadły tylko RPA, Ghana i Rosja.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z City University New York, a opublikowanych w czasopiśmie "Nature Medicine", Polska jest w gronie państw, w których akceptacja szczepień przeciw COVID-19 jest jedną z najniższych. Analizę przeprowadzono w 23 państwach świata w okresie od 29 czerwca do 10 lipca 2022 roku, w styczniu 2023 roku zostały opublikowane. W każdym kraju próba badania wynosiła tysiąc osób.

ZOBACZ TEŻ: Im więcej dawek szczepionki, tym większe ryzyko pobytu na OIOM? To nieprawda

Akceptację szczepień przeciw COVID-19 zdefiniowano jako przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki, a za niezdecydowanie uznano nieszczepienie się mimo dostępności preparatu. Średnio we wszystkich badanych krajach przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiło się 79,1 proc. ludności, a 20,9 proc. było niechętnych lub nieprzekonanych do tego, czy przyjąć preparat.

Gdzie największa akceptacja szczepień, a gdzie najmniejsza

Z badań wynika, że największą akceptacją szczepień wśród badanych krajów w czasie badania wykazały się Indie, Chiny i Singapur. W tych krajach przynajmniej jedną dawkę przyjęło odpowiednio 98,3 proc., 96,6 proc. i 92,5 proc. populacji. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (89,9 proc. akceptacji szczepień), Peru (89,6 proc.), Korea Południowa (89,2 proc.), Ekwador (88,6), Brazylia (87,2 proc.), Kanada (87 proc.), Włochy (84,6 proc.), Francja (81,7 proc.), Wielka Brytania (80,4 proc.) i Stany Zjednoczone (80,2 proc.). Kolejne były Szwecja (79,2 proc.), Niemcy (78,1 proc.), Meksyk (73,6 proc.), Turcja (72 proc.), Nigeria (71,9 proc.) i Kenia (68,8 proc.).

Z kolei najmniejsze zainteresowanie szczepieniami było w RPA, gdzie co najmniej jedną dawkę przyjęło 47,9 proc. ludności. W Ghanie zaszczepiło się 58 proc. populacji, w Rosji - 60,8 proc., a w Polsce - 64,1 proc.

ZOBACZ TEŻ: Zawały i udary po szczepieniach na COVID-19? To niepotwierdzone teorie

W Polsce lepiej z boosterami

Polska nieco lepiej wypadła pod względem zainteresowania szczepieniami uzupełniającymi (tzw. boosterami). Na dodatkowe szczepienie trzecią lub czwartą dawką w lipcu 2022 roku zdecydowało się 84,2 proc. Polaków, którzy wcześniej przyjęli dwie podstawowe dawki. Średnia dla wszystkich badanych krajów wyniosła 87,9 proc. Największe zainteresowanie boosterami było w Chinach, gdzie trzecią lub czwartą dawkę przyjęło 98,9 proc. zaszczepionych osób. Autorzy badania zauważają, że spada zainteresowanie wirusem SARS-CoV-2, a wraz z tym i szczepieniami. Z sondażu wynika, że w 23 badanych krajach 38,6 proc. ankietowanych osób zwraca mniejszą uwagę na nowe informacje o COVID-19. Spada też zainteresowanie i poparcie dla szczepień przeciwko tej chorobie.

Dlaczego Polacy są niechętni szczepieniom

Wśród powodów nieszczepienia się Polacy wymieniali m.in. brak zaufania do szczepionek, poczucie, że szczepionki nie są bezpieczne, obawy przed powikłaniami po szczepieniu czy utożsamianie szczepienia z ograniczaniem wolności osobistej.

Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii szczepień eksperci wyrażali obawy, że Polacy będą niechętni wobec przyjmowania szczepionek. - 50 procent Polaków wcale nie chce się szczepić i powiedziało "nie, bo nie". Następne dwadzieścia kilka procent mówi, że "raczej nie". Chętnych albo zdecydowanych jest około 20-30 procent, więc mamy do wykonania ogromną kampanię społeczną z fachowcami, żeby przekonać Polaków do szczepień przeciw COVID-19, wyjaśnić wszystkie wątpliwości (...) - mówił w TVN24 w grudniu 2020 roku dr Michał Sutkowski. - Ten kanał edukacyjny powinien być uruchomiony już dawno. 30 lat zaniedbań jest naprawdę potężne. Nikt nas o zdrowiu nie uczył, stąd masa wątpliwości w sprawach bardzo oczywistych i wypowiadanie się liderów opinii, liderów internetu tam, gdzie powinni się wypowiadać fachowcy - podkreślał.

Z kolei w listopadzie 2021 roku w TVN24 prof. Michał Bilewicz wskazywał na relację między orientacjami politycznymi a skłonnością do przyjmowania szczepionek. Wskazywał, że "to nie jest takie proste, że osoby prawicowe nie chcą się szczepić, a osoby lewicowe chcą". - To jest w dużym stopniu nałożone na pewną teorię spiskową wokół szczepionek i w ogóle pewną nieufność wobec nauki - mówił.

ZOBACZ TEŻ: Półpasiec po szczepionce na COVID-19? "To jest plotka"

Eksperci namawiają do szczepień

Rada Ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowała niedawno o przyjmowanie kolejnej dawki szczepionki na koronawirusa, aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z możliwym zakażeniem się jednocześnie SARS-CoV-2 i grypą. - Sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest dziś bardzo trudna. Mamy do czynienia z potrójną epidemią: grypy, RSV, koronawirusa, i niski odsetek zaszczepionej populacji szczepieniem przeciwko grypie i jeśli chodzi o szczepienia przypominające przeciwko COVID-19, mamy przepełnione gabinety podstawowej opieki zdrowotnej i system oparty na pracujących ponad siły lekarzach rodzinnych, którzy starają się jak mogą te niedomogi systemowe załatać - powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

Eksperci podkreślają, że szczepienie się może zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu choroby nawet o kilkadziesiąt procent. Dotyczy to zarówno koronawirusa, jak i grypy. - Możemy się zakazić, ale ta choroba może mieć różny przebieg. A wirus grypy jest wirusem, który daje powikłania bardzo poważne (...). Popatrzmy, co się dzieje po koronawirusie. To jest ten tak zwany long covid (...). Moim zdaniem wszyscy ci, którzy przechorowali (…) zakażenie koronawirusem (...) mają taki ślad. Wirusy umieją manipulować naszym układem odpornościowym, mają rozmaite strategie, jak przetrwać w naszym organizmie - mówiła pod koniec grudnia 2022 roku w TVN24 wirusolożka, profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

800 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rada Europy upoważniła swoją sekretarz generalną Mariję Pejczinović Burić do przygotowania specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie - poinformowała agencja AP. Prezydent Francji "nie wyklucza" wysłania swoich wojsk na Ukrainę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24