W Lizbonie ruszyła 69. Konferencja grupy Bilderberg, nieformalnego stowarzyszenia wpływowych osób ze świata polityki, biznesu i nauki. W spotkaniu uczestniczy 130 osób z 23 państw świata. Na liście tegorocznych uczestników znaleźli się Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN, europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski i prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa.
Spotkanie Bilderberg to coroczna nieformalna konferencja międzynarodowa organizowana od 1954 roku wspierająca, o czym sama grupa informuje na swoich stronach internetowych, dialog między Europą a Ameryką Północną. Uczestnikami spotkań, zwykle w liczbie od 120 do 140, są wpływowe osoby ze świata polityki, biznesu i nauki.
Ostatnie spotkanie odbyło się w czerwcu 2022 roku w Waszyngtonie, po trzyletniej przerwie. Tegoroczna, 69. Konferencja grupy rozpoczęła się w czwartek w Lizbonie i potrwa do niedzieli. W trakcie spotkania, jak podali organizatorzy wydarzenia, omawiane są kwestie dotyczące m.in. polityki międzynarodowej, gospodarki i finansów, a także bezpieczeństwa cyfrowego.
Kto wśród gości spotkania grupy Bilderberg?
Jak podano na stronie internetowej grupy Bilderberg, wśród tegorocznych uczestników znalazło się 130 osób z 23 państw świata. Wśród nich jest m.in. President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN Kasia Kieli. Z Polski zaproszeni zostali również eurodeputowany Radosław Sikorski i prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa.
W spotkaniu bierze udział również szef NATO Jens Stoltenberg, premier Holandii Mark Rutte, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i unijni politycy - szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.
Na liście gości są też dziennikarka, publicystka "The Atlantic", autorka książek i laureatka Nagrody Pulitzera Anne Applebaum czy arcymistrz szachowy i rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.
Reguła Chatham House, czyli co mogą mówić uczestnicy
Na spotkaniach obowiązuje brytyjska reguła Chatham House, w myśl której uczestnicy konferencji mogą dzielić się informacjami z obrad, ale nie wolno im wymieniać nazwisk osób, od których one pochodzą.
Jak czytamy na stronie internetowej tego gremium, uczestnicy nie biorą udziału w spotkaniu w oficjalnym charakterze i nie są związani cechami swoich urzędów czy stanowisk. "W związku z tym mogą poświęcić czas na słuchanie, refleksję i zbieranie spostrzeżeń. Nie ma szczegółowego porządku obrad, nie proponuje się uchwał, nie przeprowadza się głosowań ani nie wydaje się żadnych oświadczeń politycznych" - napisano.
Podano, że głównymi tematami dyskusji w tym roku są: sztuczna inteligencja, system bankowy, Chiny, transformacja energetyczna, Europa, wyzwania fiskalne, Indie, polityka przemysłowa i handel, NATO, Rosja, zagrożenia ponadnarodowe, Ukraina, przywództwo USA.
Grupa Bilderberg - pochodzenie nazwy
Nazwa grupy wiąże się z miejscem jej pierwszego spotkania - odbyło się ono w hotelu Bilderberg w Oosterbeek w Holandii w 1954 roku. Stowarzyszenie założył małżonek ówczesnej królowej Holandii Juliany, Bernhard (ojciec Beatrycze), w celu umacniania więzi Europy Zachodniej z USA.
Inicjatorem był polski literaturoznawca, pisarz i wpływowy polityk, emigrant Józef Hieronim Retinger. Był on aż do śmierci w 1960 roku stałym sekretarzem grupy Bilderberg. Przedtem był m.in. bliskim doradcą meksykańskiego prezydenta Plutarca Eliasa Callesa w latach 30., a podczas II wojny światowej - doradcą gen. Władysława Sikorskiego.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN