Spotkanie grupy Bilderberg w Waszyngtonie. Po trzech latach przerwy

Autor:
js/adso
Źródło:
tvn24.pl

68. konferencja grupy Bilderberg, nieformalnego stowarzyszenia wpływowych osób ze świata polityki, biznesu i nauki, rozpoczęła się w czwartek w Waszyngtonie w USA. Spotkanie odbywa się pierwszy raz po trzyletniej przerwie. Swój udział potwierdziło około 120 osób z 21 państw. Na liście tegorocznych uczestników znaleźli się europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski i prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa.

Grupa Bilderberg to nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie wpływowych osób ze świata polityki, biznesu i nauki. W corocznych spotkaniach grupy udział bierze od 120 do 140 osób. Ich celem, jak czytamy na stronie internetowej gremium, jest "promowanie dialogu między Europą a Ameryką Północną". Podczas konferencji za zamkniętymi drzwiami omawiane są najważniejsze w danym okresie problemy światowego bezpieczeństwa, polityki i gospodarki.

Ostatnie spotkanie odbyło się w 2019 roku. Tegoroczna, 68. konferencja grupy rozpoczęła się w czwartek w Waszyngtonie i potrwa do niedzieli. Jak podano na stronie internetowej gremium, goście mają rozmawiać między innymi o geopolitycznych zmianach, wyzwaniach stojących przed NATO, Ukrainie, Rosji, Chinach, sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku, dezinformacji, bezpieczeństwie energetycznym, problemach globalnego systemu finansowego i zdrowiu po pandemii COVID-19.

WaszyngtonShutterstock

Kto wśród gości spotkania grupy Bilderberg?

Jak podano na stronie internetowej grupy Bilderberg, wśród tegorocznych uczestników konferencji znaleźli się między innymi: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premier Finlandii Sanna Marin, premier Holandii Mark Rutte, komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan, dyrektor CIA William Burns, zastępca sekretarza skarbu USA Adewale Adeyemo, ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa, szef holenderskiego MSZ Wopke Hoekstra, prezes firmy Pfizer Albert Bourla, dyrektor generalny Ryanaira Michael O'Leary, były dyrektor generalny, prezes Google'a Eric Schmidt, a z Polski europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski i prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa.

Na spotkaniach obowiązuje brytyjska reguła Chatham House, w myśl której uczestnicy konferencji mogą dzielić się informacjami z obrad, ale nie wolno im wymieniać nazwisk osób, od których one pochodzą. 

Grupa Bilderberg - pochodzenie nazwy

Nazwa grupy wiąże się z miejscem jej pierwszego spotkania - odbyło się ono w hotelu Bilderberg w Oosterbeek w Holandii w 1954 roku. Stowarzyszenie założył małżonek ówczesnej królowej Holandii Juliany, Bernhard (ojciec Beatrycze), w celu umacniania więzi Europy Zachodniej z USA. Inicjatorem był polski literaturoznawca, pisarz i wpływowy polityk, emigrant Józef Hieronim Retinger. Był on aż do śmierci w 1960 roku stałym sekretarzem grupy Bilderberg. Przedtem był m.in. bliskim doradcą meksykańskiego prezydenta Plutarca Eliasa Callesa w latach 30., a podczas II wojny światowej - doradcą gen. Władysława Sikorskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock