Anna Kornecka i Piotr Zgorzelski o sporze Porozumienia z PiS. "Jest postawione swoiste non possumus"

Źródło:
TVN24
Kornecka: zarząd Porozumienia podjął decyzję o charakterze programowym, sformułował ultimatum
Kornecka: zarząd Porozumienia podjął decyzję o charakterze programowym, sformułował ultimatumTVN24
wideo 2/13
Kornecka: zarząd Porozumienia podjął decyzję o charakterze programowym, sformułował ultimatumTVN24

Sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, w tym spięcie na linii Prawo i Sprawiedliwość -Porozumienie były tematem sobotnich "Faktów po Faktach". - Jeśli nasze postulaty nie zostaną wykonane, to rzeczywiście można powiedzieć, że nasi koalicjanci nie współdzielą tych samych wartości - przyznała Anna Kornecka (Porozumienie). - Czy będzie to kolejna odsłona znanego opinii publicznej wchodzenia i wychodzenia z koalicji rządowej? Moim zdaniem jest tu postawione swoiste non possumus - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL).

Podczas sobotniego posiedzenie zarządu Porozumienie Jarosława Gowina zdecydowało: "Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy". Rozmowy przeprowadzono w związku z dymisją Anny Korneckiej (Porozumienie) z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii. Premier odwołał ją ze stanowiska zaledwie dzień po tym, gdy w TVN24 skrytykowała założenia Polskiego Ładu, gospodarczego programu PiS, a dokładniej - kwestię zmian podatkowych. Kornecka ma już nowe stanowisko, została pełnomocnikiem ministra do spraw Inwestycji i Zielonego Ładu w resorcie Gowina.

>> Lex TVN i koncesja dla TVN24. Anna Kornecka z Porozumienia komentuje

Kornecka razem z wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim (PSL) dyskutowali o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy w sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach".

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" Z 7 SIERPNIA W TVN24 GO

Kornecka: Porozumienie postawiło ultimatum

Anna Kornecka, pytana, czy na sobotnim posiedzeniu był głosowany wniosek o wyjście Porozumienia z koalicji uprzedziła, że nie jest członkiem Zarządu Krajowego Porozumienia. - Ale z informacji, które uzyskałam, taki wniosek nie był głosowany przez zarząd. Zarząd dzisiaj podjął decyzje o charakterze programowym, sformułował ultimatum, warunki brzegowe dla partii Porozumienie, abyśmy mogli dalej działać dla takich idei, które nam przyświecają - powiedziała.

Wymieniła wolność gospodarczą, wolność osobistą oraz wolność i pluralizm mediów. Dodała, że bez korekt Porozumienia w postulatach zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i kwestii związanych z ustawą medialną, partia nie poprze tych rozwiązań.

Pytana, dlaczego Porozumienie pozostaje w koalicji mimo znacznych różnic, Kornecka wyjaśniła: - Postawiliśmy nasze warunki, mówimy: sprawdzam. Teraz działanie jest po stronie naszych koalicjantów, żeby oni ustosunkowali się do tak postawionych warunków brzegowych. To są nasze zasady, którymi się kierujemy i których, działając w sferze publicznej, bronimy bardzo aktywnie.

- W związku z tym można wyciągnąć wnioski, że jeśli nasze postulaty nie zostaną wykonane, to rzeczywiście można powiedzieć, że nasi koalicjanci nie współdzielą tych samych wartości, o których my walczymy - dopowiedziała.

Zapewniła przy tym, że Porozumienie to partia "prosamorządowa, prorozwojowa, półgospodarcza".

Zgorzelski o sporze Porozumienia z PiS

Piotr Zgorzelski z PSL zwrócił się do Korneckiej. - Proszę przyjąć moje słowa uznania za rzadką przecież w dzisiejszych czasach postawę, stanięcia w prawdzie i zaryzykowania swojej kariery politycznej, w zamian za obnażenie hipokryzji polskiego bezładu (nawiązanie do Polskiego Ładu - red.), który w istocie nim jest- powiedział. - Należy się pani szacunek - dodał.

Zgorzelski zadał pytanie: - Czy będzie to kolejna odsłona tego już znanego opinii publicznej i nam wszystkim wchodzenia i wychodzenia z koalicji rządowej? Moim zdaniem jest tu postawione swoiste non possumus (nie możemy - red.) - ocenił.

Kornecka o "prawdziwym powodzie" jej dymisji

Kornecka na pytanie, co dziś łączy Porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, opowiedziała o swoim urzędowaniu na stanowisku wiceministra rozwoju, pracy i technologii. Funkcję pełniła przez dziewięć miesięcy.

- Przeprowadziłam jedenaście projektów ustaw, które cieszyły się popularnością zarówno wśród koalicji rządzącej, jak i opozycji. Większość z tych ustaw, które prezentowałam lub przeprowadzałam przez parlament, przechodziło zdecydowaną większością głosów, czyli prawie cały parlament popierał. To były te wszystkie projekty związane z mieszkalnictwem - opisała.

Na uwagę, że rząd przekonuje, że powodem jej dymisji było "zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2", Kornecka odparła: - Projekt, który sama napisałam trudno uznać za taki, który mogłabym torpedować.

- Wszyscy wiemy, że to nie jest prawdziwy powód mojego odwołania. Prawdziwym powodem mojego odwołania była krytyka tych negatywnych zmian podatkowych - oświadczyła. - To jest istota problemu - zaznaczyła. - Mamy wrażenie, że cele Zjednoczonej Prawicy w jakiś sposób zeszły na inny tor aniżeli dotychczas - dodała.

Koalicja PSL-Porozumienie?

Zgorzelski w programie powiedział, że "widzi w Porozumieniu koalicjanta". - Dlatego, że jest coś takiego, jak odkupienie win w momencie, kiedy Polska stoi na krawędzi. A Polska naprawdę stoi na krawędzi - wytłumaczył, oceniając ostatnie decyzje władz Porozumienia.

- Nie ma już chyba, oprócz San Escobar, państwa, z którymi nie zdążyliśmy się skonfliktować. Wektory polskiej polityki międzynarodowej są tak rozjechane, że nie wiemy, gdzie my jeszcze jesteśmy i z kim posiadamy jakiekolwiek sojusze - mówił.

Nawiązał tu do wypowiedzi byłego szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, który w 2017 roku chwalił się owocnymi rozmowami z nieistniejącym państwem o nazwie San Escobar.

Zgorzelski: Widzę w Porozumieniu koalicjanta. Jest coś takiego, jak odkupienie win
Zgorzelski: widzę w Porozumieniu koalicjantaTVN24

Kornecka, pytana o scenariusz dymisji przez premiera Jarosława Gowina i wiceministrów z Porozumienia, odpowiedziała: - Wtedy nasze ultimatum stanie się mottem, credo nowej centroprawicy w naszym kraju.

- Razem z PSL-em? - dopytywała prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska. - Być może razem z PSL-em. Jeżeli jest możliwość, żebyśmy się w jakiś sposób porozumieli, jeśli chodzi o tworzenie formacji, która jest liberalna gospodarczo, a konserwatywna w swoim poglądzie, to nie wykluczałabym dzisiaj takiej możliwości w przyszłości - odpowiedziała jej Kornecka.

Czy Anna Kornecka widzi możliwość wejścia w koalicję z PSL?
Czy Anna Kornecka widzi możliwość wejścia w koalicję z PSL?TVN24

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

800 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rada Europy upoważniła swoją sekretarz generalną Mariję Pejczinović Burić do przygotowania specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie - poinformowała agencja AP. Prezydent Francji "nie wyklucza" wysłania swoich wojsk na Ukrainę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24