TVN24 | Polska

Lex TVN i koncesja dla TVN24. Anna Kornecka z Porozumienia komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
TVN24
Anna Kornecka o lex TVN i koncesji dla TVN24
Anna Kornecka o lex TVN i koncesji dla TVN24TVN24
wideo 2/22
TVN24Anna Kornecka o lex TVN i koncesji dla TVN24

Koncesja dla TVN24 powinna być przyznana. To dla nas oczywista sprawa - powiedziała w TVN24 Anna Kornecka z Porozumienia, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Mówiła też o poprawce Porozumienia do ustawy nazywanej lex TVN.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. W 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu 27 lipca przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy medialnej. Projekt ma być rozpatrywany na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kornecka: kwestia koncesji dla TVN24 jest dla nas oczywista

We wtorek gościem "Jeden na jeden" w TVN24 była Anna Kornecka z Porozumienia, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Porozumienie swoje poparcie dla projektu anty-TVN uzależnia od przyjęcia zaproponowanej przez to ugrupowanie poprawki, którą posłowie PiS odrzucili już na sejmowej komisji. Poprawka ta poszerza katalog krajów, w których swoją siedzibę mogą mieć osoby prawne będące właścicielami mediów działających w Polsce. W projekcie PiS są to kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a w poprawce Porozumienia również kraje OECD, a więc i Stany Zjednoczone.

- W ocenie Porozumienia kwestia koncesji dla TVN jest kwestią oczywistą. Nie widzimy przeszkód, dla których TVN miałby nie uzyskać koncesji - mówiła we wtorek Kornecka. Dodała, że nie ma też "przeszkód natury prawnej, na gruncie dzisiaj obowiązujących przepisów, by takiej koncesji udzielić".

- Amerykanie są gwarantem wolności słowa i poszanowania wartości demokratycznego państwa prawa. Nie widzę jakichkolwiek przeszkód, by mogli kontynuować swoją działalność w Polsce - dodała wiceminister.

Powiedziała też, że proponowana przez Porozumienie poprawka "gwarantuje osiągnięcie celu tej ustawy, czyli zabezpieczenie nas przed ewentualną ingerencją ze strony państw niedemokratycznych". Jednocześnie zmiana ta nie powoduje, że "TVN, będąca własnością Amerykanów, nie będzie mogła nadawać w Polsce".

Zdaniem wiceminister "nie ma przyczyn, dla których mielibyśmy dzisiaj odbywać dyskusję na temat tego, czy media będą tylko i wyłącznie polskie". - Zaproponowana ustawa pozwala na to, żeby media były niemieckie, hiszpańskie, francuskie. Nie wiadomo, z jakich przyczyn nie mogą być amerykańskie - zaznaczyła Kornecka.

Lex TVN. Porozumienie nie wycofuje swojej poprawki

Wiceminister wyraziła nadzieję, że w sprawie lex TVN "parlamentarzyści pokażą swoje zdanie i wezmą odpowiedzialność za podejmowane decyzje".

- Nasza poprawka zostanie oczywiście zgłoszona jako wniosek mniejszości. My się nie poddajemy, nie wycofujemy z tej poprawki. Ona jest dokładnie zbieżna z celami tej ustawy, z tym, co jest w uzasadnieniu - podkreśliła.

Kornecka: Porozumienie nie wycofuje swojej poprawki do lex anty-TVN
Kornecka: Porozumienie nie wycofuje swojej poprawki do lex TVNTVN24

Autor:ads\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości