Nowoczesna złożyła w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie, przygotowanej przez grupę posłów PiS, uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Inicjatywę popiera PiS, posłowie PO nie wezmą udziału w głosowaniu.
Uchwała w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich wpłynęła do laski marszałkowskiej w połowie marca. Pod projektem uchwały podpisało się 55 posłów, w tym wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński czy były przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Posłem wnioskodawcą jest Anna Sobecka.
Barbara Bubula (PiS), popierając projekt, mówiła, że w okresie PRL wielu Polaków uczestniczyło w nabożeństwach fatimskich. - To, że możemy i powinniśmy modlić się za siebie nawzajem, ale także za tych, którzy są naszymi nieprzyjaciółmi, stanowi szczególne przesłanie Fatimy - powiedziała Bubula.
Wojciech Król (PO) zapowiedział, że z szacunku dla osób wierzących i niewierzących, jego klub nie weźmie udziału w głosowaniu nad uchwałą. Jak ocenił, jej projekt jest "przesiąknięty dewocją". - Nie sankcjonuje się wiary uchwałami. Rozumu i wiary żadną uchwałą nie zastąpimy - wskazał poseł Platformy.
Wniosek o odrzucenie uchwały
Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) złożył wniosek o odrzucenie uchwały. W jego ocenie łamie ona konstytucję i narusza przepisy konkordatu, według których państwo powinno być neutralne światopoglądowo. - To jeden z elementów budowania ideologii państwa PiS - ocenił.
Krystian Jarubas (PSL) poinformował, że w jego klubie nie będzie dyscypliny podczas głosowania nad uchwałą. Jego zdaniem intencje posłów uchwałodawców są niezrozumiałe i zmierzają do "uwikłania Kościoła w politykę". - PiS wykorzystuje Kościół dla realizacji swoich celów - powiedział poseł ludowców.
Sprawozdawczyni sejmowej komisji kultury Anna Sobecka (PiS) oceniła, że uchwała jest zgodna z konstytucją i konkordatem. - Objawienia fatimskie są faktem historycznym uznanym przez Kościół. W Polsce każdy cieszy się wolnością wyznania, posłowie również - powiedziała Sobecka.
Przedstawiciel Kukiz'15 nie zabrał głosu podczas wystąpień klubowych.
"Spektakularny cud słońca"
W projekcie znalazło się sformułowanie, że w 1917 roku "w swoim orędziu Matka Boża przewidziała największe wydarzenia XX wieku, a jego przesłanie jest nadal aktualne". "W sposób niezwykle dramatyczny, poprzez przekazanie trzyczęściowej tajemnicy oraz spektakularny cud słońca, Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia, tak naprawdę, potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg, który stworzył nas dla siebie i pragnie podzielić się z nami pełnią szczęścia" - czytamy w treści uchwały.
Objawienia fatimskie
W 1917 troje pasterzy z Fatimy - Francisco, Hiacynta Marto oraz Lucia dos Santos - ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice. Kościół katolicki uznał te objawienia za cud w 1930 roku.
Autor: kb/sk / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Sejmu