Największy od 2015 roku spadek poparcia dla PiS. Sondaż po wyroku w sprawie aborcji

TVN24 | Polska

Autor:
kb//now
Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24
Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulicach polskich miastTVN24
wideo 2/35
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Partia Jarosława Kaczyńskiego spadła poniżej progu 30-procentowego poparcia - wynika z partyjnego sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej". PiS zanotował 26 procent poparcia i ledwo wyprzedza Koalicję Obywatelską. Z kolei poparcie dla ruchu Szymona Hołowni w ciągu dwóch tygodni wzrosło dwukrotnie. Sondaż był wykonywany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na czele którego stoi Julia Przyłębska.

Przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, dopuszczający przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, straci moc wraz z ogłoszeniem orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

Protesty przeciwko decyzji TK trwają od 22 października. Po poniedziałkowych i wtorkowych blokadach kilkudziesięciu miast i miasteczek w środę protestujący ponownie wyszli na ulice. W największych ośrodkach były ich tysiące, w mniejszych kilkaset czy kilkadziesiąt osób.

Według wcześniejszego sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej" 62 procent Polek i Polaków dopuszcza aborcję tylko w określonych przypadkach. Prawo do decyzji o usunięciu ciąży w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu popiera 59 procent badanych.

Spadek poparcia dla PiS. Najsłabszy wynik od 2015 roku

Na zlecenie "Gazety Wyborczej" Kantar w poniedziałek i wtorek pytał badanych, kogo by poparli, gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne. Sondaż został przeprowadzony w czasie, kiedy w wielu miejscach Polski odbywały się protesty.

W badaniu opisanym w "GW" Prawo i Sprawiedliwość zanotowało poparcie w wysokości 26 proc. Tak słabego wyniku PiS nie miał od wyborów parlamentarnych w 2015 roku - wskazuje gazeta. I przypomina, że w październiku średnie poparcie dla PiS wyniosło 38,4 proc. W tym miesiącu Kantar sprawdzał partyjne preferencje raz, na początku miesiąca, ale to nie było badanie telefoniczne, tylko bezpośrednie wywiady. W tym sondażu partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała wynik 36 proc. Miesiąc wcześniej, we wrześniu, w innym badaniu Kantaru, PiS poparło 39 proc. ankietowanych.

Coraz lepszy wynik ruchu Szymona Hołowni

W ostatnim sondażu Koalicja Obywatelska otrzymuje poparcie 24 proc. Z kolei ruch Szymona Hołowni Polska 2050 ma aż 18 proc., a to dwa razy tyle, ile Hołownia dostał w badaniu zrealizowanym przez Kantar na początku miesiąca - wskazuje "Gazeta Wyborcza". Ruch byłego kandydata na prezydenta przyciąga najwięcej Polaków z wyższym wykształceniem.  

Konfederacja ma poparcie 8 proc., tyle samo ma Lewica. Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 3 proc. spadło poniżej 5-proc. progu wyborczego, którego przekroczenie jest wymagane w przypadku partii do wejścia do Sejmu.

13 proc. ankietowanych w sondażu poparcia politycznego wskazało odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć".

"Wyborcza" zaznacza, że spadek notowań PiS to zapewne efekt ostatniego wyroku Trybunału.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Poparcie dla partii politycznych - sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej"Gazeta Wyborcza

Dlaczego właśnie teraz TK zajął się tematem aborcji?

Dodatkowo dwie trzecie badanych przez Kantar podejrzewa, że termin zaostrzenia prawa aborcyjnego wtedy, gdy wszyscy są zajęci walką z COVID-19, nie jest przypadkowy, że "postanowiono specjalnie wrzucić trudny temat, by odciągnąć uwagę od spraw niewygodnych dla rządzących". Z kolei tylko co piąty badany przypuszcza, że "po prostu Zjednoczona Prawica konsekwentnie realizuje kolejny punkt swojego programu".

Z kolei 65 proc. jest zdania, że wyrok Trybunału to "specjalnie, umyślnie wybrany moment związany z rozwojem pandemii i wprowadzonymi restrykcjami". 20 proc. nie podejrzewa Prawa i Sprawiedliwości, że "w wyborze tego terminu brano pod uwagę stan pandemii".

Sondaż został przeprowadzony 26 i 27 października, czyli po decyzji TK w tej sprawie.

Autor:kb//now

Źródło: "Gazeta Wyborcza", TVN24