Niezbyt eleganckie pożegnanie zafundował parlamentarzystom, którzy zginęli w smoleńskiej katastrofie webmaster sejmowej strony - ich nazwiska zostały przekreślone, a w opisie można przeczytać adnotacje typu "10-04-2010 (zgon - katastrofa pod Smoleńskiem)". Po ukazaniu się naszego tekstu zmieniono wygląd listy - nazwiska zmarłych wyróżnione są szarą czcionką, obok dodano adnotację o dacie i okolicznościach śmierci.
Na oficjalnej stronie Sejmu RP (sejm.gov.pl) w zakładce "posłowie" po prostu bezceremonialnie przekreślono nazwiska ofiar katastrofy rządowego Tu-154. Postąpiono z nimi tak samo jak z tymi, którzy zostali wybrani do PE lub którzy sami zrezygnowali z zasiadania w ławach poselskich.
- Analogii nie widzę, ale gratuluję taktu. Czy zrobienie ramki i wpisanie w nią nazwiska to aż taki problem? - pyta oburzony internauta proart40, od którego informację dostaliśmy na platformę Kontakt TVN24.
"Zginął tragicznie", a nie "wygaśnięcie mandatu"
Na skreśleniu się nie skończyło. Po kliknięciu na nazwisko wybranego posła pojawia się krótka notka o nim. Obok daty wyboru znajduje się rubryczka wygaśnięcie mandatu. I tak na przykład w przypadku Grzegorza Dolniaka, Przemysława Gosiewskiego i innych ofiar lotniczej tragedii notka wygląda następująco: "Wygaśnięcie mandatu: 10-04-2010 (zgon - katastrofa pod Smoleńskiem)".
W czwartek po południu poprawiono jednak wpadkę. Obok skreślonych nazwisk pojawiła się po myślniku adnotacja "zginął/zginęła tragicznie 10.04.2010". W szczegółowych informacjach na temat posłów i posłanek wciąż widać jednak widnieje jednak zimne: "Wygaśnięcie mandatu: 10-04-2010 (zgon - katastrofa pod Smoleńskiem)".
Katastrofa pod Smoleńskiem
10 kwietnia pod Smoleńskiem rozbił się rządowy Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy. Zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najważniejsi dowódcy i wielu parlamentarzystów.
Źródło: Kontakt TVN24