Zbiórki pieniędzy dla Brauna zablokowane. Jest oświadczenie serwisu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Marszałek Sejmu o Grzegorzu Braunie: zostanie przeciw niemu skierowany wniosek do prokuratury
Marszałek Sejmu o Grzegorzu Braunie: zostanie przeciw niemu skierowany wniosek do prokuraturyTVN24
wideo 2/5
Marszałek Sejmu o Grzegorzu Braunie: zostanie przeciw niemu skierowany wniosek do prokuraturyTVN24

Krótko po wtorkowym skandalu z udziałem Grzegorza Brauna, który zgasił przy pomocy gaśnicy świece chanukowe w Sejmie, w popularnym serwisie zrzutka.pl zorganizowano kilka zbiórek pieniędzy na rzecz posła. Jedna z nich została wyłączona przez organizatora, inna została zablokowana przez sam serwis. Po południu opublikowano stanowisko Zrzutka.pl.

We wtorek poseł Grzegorz Braun przy użyciu gaśnicy zgasił świece chanukowe, zapalone w Sejmie w związku z żydowskim świętem Chanuki. Tego samego wieczora marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu Brauna z obrad Sejmu do końca posiedzenia. Następnie prezydium Sejmu wymierzyło posłowi maksymalne kary z dwóch artykułów Regulaminu Sejmu. - Pozbawiliśmy go diety poselskiej na pół roku i połowy uposażenia poselskiego na trzy miesiące, a także upoważniliśmy Kancelarię Sejmu do złożenia wniosku do prokuratury w sprawie zachowania pana Brauna - przekazał Hołownia w "Kropce nad i". Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie Brauna.

ZOBACZ TEŻ: Czy Grzegorz Braun może stracić mandat poselski? Co grozi politykowi Konfederacji

Grzegorz Braun i zbiórki na wsparcie jego "działalności"

Skandal w Sejmie z udziałem posła Konfederacji odbił się szerokim echem w świecie. Krótko po tym, jak Braun zakłócił uroczystość w Sejmie, a w mediach pojawiła się informacja o karach finansowych w stosunku do niego, na portalu zrzutka.pl zorganizowano kilka zbiórek na rzecz ukaranego posła.

"Zbiórka ma na celu udzielenie wsparcia 'działalności posła Grzegorza Brauna' oraz fundusze na pomoc prawną w postępowaniu, jakie zostanie wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez Hołownię do prokuratury" - wskazano w opisie jednej ze zbiórek. Na jej rzecz dokonano 1880 wpłat na łączną sumę ponad 73 tys. złotych. W środę na stronie zbiórki pojawił się jednak komunikat, że "zrzutka została wyłączona przez organizatora", a wpłaty są "nieaktywne".

Grzegorz Braun zgasił chanukowe świecePAP/Marcin Obara

Inna zbiórka na rzecz Brauna, w której zebrano ponad 3 tys. złotych, została opatrzona planszą "Zrzutka została zablokowana przez serwis zrzutka.pl". Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych opublikował na portalu X (dawniej Twitter) zrzut ekranu ze strony tej zbiórki, wskazując, że założył ją współpracownik Brauna.

ZOBACZ TEŻ: Skandal w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna z Konfederacji. Magdalena Gudzińska-Adamczyk o ataku gaśnicą

Zbiórka na rzecz Brauna zablokowana

Jednocześnie po godzinie 13. w środę w serwisie zrzutka.pl wciąż aktywna była inna zbiórka na rzecz Brauna, zasilona kwotą ponad 122 tys. złotych. Poseł Konfederacji Roman Fritz w środę opublikował na Facebooku wpis, w którym zamieścił link do wspomnianej zbiórki i przekazał, że kara, którą prezydium Sejmu wymierzyło Braunowi "negatywnie odbije się na jego publicznej, społecznej działalności". "Aby temu zapobiec zapraszamy Państwa do udzielenia wsparcia "działalności Grzegorza Brauna", która jest nam Polakom bardzo potrzebna" - dodał parlamentarzysta.

Portal tvn24.pl zwrócił się do serwisu zrzutka.pl z pytaniem, czy zablokowanie jednej ze zbiórek ma związek z regulaminem serwisu oraz jakie jest jego stanowisko wobec kolejnych zbiórek. Zrzutka.pl opublikowała je po południu, na swoim facebookowym profilu. Jak poinformował właściciel serwisu, licznie pojawiające się zrzutki "dla posła Grzegorza Brauna" od wczoraj były przedmiotem pogłębionej analizy zespołu prawnego. Przywołał fragment regulaminu. Jak w nim czytamy, "niedopuszczalne jest organizowanie Zrzutek związanych z pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji, terroryzmu, faszyzmu lub innych ustrojów totalitarnych, publicznym pochwalaniem zbrodni lub przestępstw lub naruszeniem dóbr osobistych osób trzecich."

"Kontekst organizacji wszystkich powyższych zbiórek, w ocenie naszego zespołu prawnego, rodził ryzyko zarówno naruszenia wskazanego wyżej fragmentu regulaminu, jak i w tym konkretnym przypadku, może z dużym prawdopodobieństwem prowadzić do naruszenia obowiązującego w Polsce prawa" - informuje serwis. I, jak zapewnia, w związku tym "wszystkie aktywne zbiórki na rzecz posła Grzegorza Brauna zostały zablokowane", przerywane będą też przyszłe zbiórki na ten cel.

"Jako Zrzutka.pl pragniemy być miejscem, które sprzyja pozytywnym inicjatywom i wspiera wartości społeczne. Dlatego też zachęcamy do wsparcia zbiórki "Rozpalmy nową świecę chanukową" - założonej w porozumieniu z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, której jednym z celów będzie realizacja ogólnych warsztatów antydyskryminacyjnych - kierowanych zarówno szeroko do Polskiej społeczności, jak i do parlamentarzystów" - czytamy na profilu facebookowym.

Morawska-Stanecka o zachowaniu Brauna: to haniebny akt antysemityzmu
Morawska-Stanecka o zachowaniu Brauna: to haniebny akt antysemityzmu

ZOBACZ TEŻ: "Nie ma miejsca na antysemityzm w polskim Sejmie"

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W płomieniach stanęła hala o wymiarach 100 na 100 metrów znajdująca się przy nabrzeżu. W akcji gaśniczej uczestniczą 53 zastępy straży pożarnej. - To jeden z największych pożarów w ostatnich latach w Gdańsku - podkreśla kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Akcję komplikuje fakt, że płomienie dotarły do miejsca, gdzie składowane były substancje ropopochodne.

Największy pożar w Gdańsku od lat

Największy pożar w Gdańsku od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl