Sędzia uniewinniła osoby protestujące w katedrze, szefowa nowej KRS reaguje. Sugeruje "szkolenie" sędzi

Dagmara Pawełczyk-Woicka
Sąd: chcieli być usłyszani również przez hierarchów Kościoła, chcieli dotrzeć do szerokiego odbiorcy ponieważ czuli się bezsilni
Źródło: TVN24

Decyzja poznańskiej sędzi Joanny Knobel, by uniewinnić osoby protestujące w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym prawo aborcyjne, spotkała się z reakcją nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Szefowa tego, według wielu ekspertów upolitycznionego, organu Dagmara Pawełczyk-Woicka skierowała do prezesa sądu okręgowego pismo, w którym "zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości skierowania" sędzi Knobel "na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego".

W poniedziałek sędzia Joanna Knobel z Sądu Rejonowego w Poznaniu wydała nieprawomocny wyrok w sprawie 32 oskarżonych o zakłócenie mszy w Bazylice Archidiecezjalnej w Poznaniu. Byli oni uczestnikami Strajku Kobiet, którzy jesienią 2020 roku protestowali przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym prawo aborcyjne.

Sędzia uniewinniła wszystkich oskarżonych. Argumentowała między innymi, że zachowania oskarżonych w trakcie protestu, którzy po rozpoczęciu kazania m.in. przeszli na przód kościoła, rozrzucili ulotki, klaskali, unieśli plakaty - było działaniem zaplanowanym, zorganizowanym i przemyślanym - i przeszkodziło publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Knobel zaznaczyła jednak, że "przeprowadzone postępowanie dowodowe nie wykazało, że pobudką działania oskarżonych była złośliwość, czyli chęć dokuczenia, zrobienia przykrości innej osobie, wywołania w psychice innych osób przykrego uczucia".

- Podczas rozprawy sąd przeprowadził również dowód z opinii biegłych, i to w różnych dziedzinach, i każdy z nich podkreślał, że trudno w tym przypadku mówić o złośliwym działaniu oskarżonych - mówiła.

Szefowa nowej KRS sugeruje skierowanie sędzi na "szkolenie"

Na decyzję sędzi Knobel zareagowała przewodnicząca nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. Według wielu ekspertów, sędziów, prawników czy konstytucjonalistów nowa KRS jest upolityczniona poprzez sposób wyboru jej członków.

Nowa Rada opublikowała we wtorek na Twitterze wpis, w którym zamieszczono zdjęcie pisma datowanego na 14 marca tego roku i podpisanego przez Pawełczyk-Woicką. Jest ono skierowane do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu sędziego Krzysztofa Lewandowskiego.

"W związku z publikacjami medialnymi dotyczącymi nieprawomocnego wyroku Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, którym uniewinniono osoby oskarżone o to, że 'wspólnie i w porozumieniu złośliwie przeszkadzali publicznemu wykonywaniu kultu religijnego', a zwłaszcza wobec treści opublikowanych ustnych motywów tego rozstrzygnięcia, wygłoszonych przez sędzię Joannę Knobel, przewodniczącą składu orzekającego sądu, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości skierowania wymienionej na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego, statuowanej przepisem art. 53 ust. 2 Konstytucji RP" - napisała przewodnicząca nowej KRS.

Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
Art. 53 ust. 2 Konstytucji RP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: