Premier, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, powołał sędziego Dariusza Mazura na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – poinformował w piątek resort.
W komunikacie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości podano, Dariusz Mazur będzie sprawował nadzór nad sądami powszechnymi i wojskowymi oraz nad legislacją w zakresie ustroju sądów.
Dariusz Mazur jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. Przez dziesięć lat był przewodniczącym III Wydziału Karnego tego sądu, pełnił też w nim funkcję koordynatora ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych. Jest ekspertem prawnym i wykładowcą w ramach programu edukacyjnego "Linguistics", organizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Wcześniej przez siedem lat był wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jest autorem wielu publikacji w języku polskim, angielskim, niemieckim i czeskim.
W 2016 roku sędzia Dariusz Mazur został uhonorowany tytułem "Europejskiego Sędziego 2015" za uzasadnienie postanowienia o stwierdzeniu niedopuszczalności ekstradycji do USA Romana Polańskiego. W 2020 roku wyróżniono go Odznaką Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" za działania związane z prezentowaniem aktualnej sytuacji polskiego sądownictwa na świecie.
Mazur jest wiceprezesem i rzecznikiem Stowarzyszenia Sędziów "Themis".
Dyscyplinarka za krytykę I prezes Sądu Najwyższego
Sędzia dostał zarzuty dyscyplinarne za krytykę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej.
Chodzi o dwa wywiady, których sędzia Mazur udzielił w lipcu 2021 roku portalowi Onet. Zarzucał w nich między innymi niedopełnienie obowiązków przez Małgorzatę Manowską, twierdząc, że nie wykonała orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości z 14 i 15 lipca 2021, które uznały Izbę Dyscyplinarną SN za nielegalną i nakazały zamrożenie jej działalności. Manowska w sierpniu komentowała, że "osobiście nie zgadza się z wyrokiem TSUE z 15 lipca ani postanowieniem wiceprezes TSUE z 14 lipca".
"Pani Manowska pomaga naszemu pseudo-Trybunałowi Konstytucyjnemu w niekonstytucyjnej zmianie ustroju naszego państwa. Ona przykłada rękę do prawniczej zbrodni", "W przyszłości, gdy do Polski wróci praworządność, ta pani nie powinna mieć prawa pełnić funkcji w żadnym z zawodów zaufania publicznego. Nie powinna być sędzią, adwokatem, prokuratorem. Nie ma dla niej miejsca w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości po tej niesłychanej decyzji dotyczącej Izby Dyscyplinarnej. To, co zrobiła, to jest po prostu masakra" - twierdził między innymi w lipcu 2021 sędzia Mazur, komentując działania Manowskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dyscyplinarka za krytykę I prezes Sądu Najwyższego. "Nie żałuję żadnej z tych wypowiedzi"
5 października 2023 roku na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Themis" opublikowano stanowisko sędziów sądów powszechnych i administracyjnych w związku z toczącym się postępowaniem dyscyplinarnym przeciwko sędziemu Mazurowi.
"Sędziowie sądów powszechnych i administracyjnych – w trosce o poszanowanie konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawa – chcieliby zwrócić uwagę, że postępowania dyscyplinarne prowadzone na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych nie powinny stanowić narzędzia ograniczającego swobodę wypowiedzi przysługującą każdemu obywatelowi, nawet jeśli pełni on funkcję sędziego" - czytamy w nim między innymi.
Sędziowie wyrazili 'pełną solidarność i wsparcie" dla sędziego, który "aktywnie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej sądownictwa, przedstawiając w niej głos środowiska sędziowskiego".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Sprawiedliwości