Zadowoleni samorządowcy u ministra. Dyrektorka szkoły: Bądźmy optymistami. Po grypie i anginie też występuje śmierć

Źródło:
tvn24.pl
Minister Piontkowski o przygotowaniu szkół do 1 września
Minister Piontkowski o przygotowaniu szkół do 1 września
wideo 2/8
Minister Piontkowski o przygotowaniu szkół do 1 września

Nie zastosowaliśmy sztywnych rozwiązań, tylko pozwoliliśmy na dopasowanie do sytuacji w danej szkole - mówił o wytycznych związanych z koronawirusem minister edukacji Dariusz Piontkowski. Na potwierdzenie tych słów zaprosił samorządowców, którzy chwalili opracowane w resorcie wskazówki dla edukacji.

- Staramy się na bieżąco odpowiadać na pytania - podkreślał parokrotnie w czasie piątkowej konferencji prasowej Dariusz Piontkowski. I przypominał, że ministerstwo przygotowało plakaty i poradniki dotyczące organizacji nauki w warunkach epidemii. - Tak, aby jeszcze raz przypomnieć na przykład, jak szkoły mają się przygotować do ewentualnego kształcenia na odległość - wyjaśniał.

Kiedy zacznie się nauczanie zdalne?

Minister przypominał, że aby przejść na ewentualne nauczanie zdalne dla całej lub części szkoły, niezbędna jest opinia inspektora sanitarnego. - Inspektor podejmując decyzję, musi brać pod uwagę szczególne warunki na terenie placówki i gminy, warunki organizacyjne w danej szkole - wyliczał Piontkowski. Te warunki to nie tylko liczba zachorowań, ale między innymi liczba uczniów, szerokość korytarzy czy system wentylacyjny w placówce.

Czy jeśli jeden uczeń lub nauczyciel zachorują na koronawirusa, na kwarantannę będzie musiała przejść cała szkoła? Minister twierdzi, że nie. - Po pierwsze, taki uczeń podlega izolacji, a po dochodzeniu epidemiologicznym inspektor decyduje, jak dużo osób zostanie objętych kwarantanną, bo mieli bezpośredni kontakt z chorym - powiedział Piontkowski.

Poinformował także, że uczniowie na kwarantannie będą kształcić się w systemie zdalnym. A co z nauczycielami? - Jeśli nauczyciel będzie czuł się dobrze i wyrazi na to zgodę, może prowadzić zdalne lekcje na kwarantannie - odpowiedział minister.

Minister Piontkowski o zasadach obowiązujących od 1 września
Minister Piontkowski o zasadach obowiązujących od 1 września

"Transport publiczny jest ważny"

Piontkowski mówił również o wytycznych dla transportu publicznego, istotnych dla dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół. - Transport publiczny jest ważny, zwłaszcza z punktu widzenia gmin wiejskich - powiedział minister. - Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi firma przewożąca jest zobowiązana dezynfekować autobus, ozonować go na koniec dnia. A uczniowie, którzy będą korzystali z transportu, mają obowiązek zakrywania nosa i ust - dodawał.

W autobusach szkolnych w strefie zielonej i żółtej może być zajęte sto procent miejsc siedzących.

"My się bardzo cieszymy z wytycznych, które otrzymujemy z ministerstwa"

Minister edukacji narodowej zaprosił do resortu edukacji samorządowców, którzy pozytywnie oceniali przygotowania do nowego roku szkolnego.

- Staramy się, by było tak, jak każdego roku, by szkoły zostały przywitane przez dzieci i wszyscy uczniowie czuli się bezpiecznie - mówiła Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma w województwie lubelskim. Robert Szydlik, wicestarosta powiatu wołomińskiego, dodawał: - My się bardzo cieszymy z wytycznych, które otrzymujemy z ministerstwa, z pomocy, na przykład tego, że będą termometry przekazywane do szkół.

Wicestarosta podkreślał, że wszyscy - również nauczyciele, rodzice, samorządowcy - mają związane z pandemią obowiązki. - Cieszy nas, że uczniowie chcą wracać do szkoły. Szkoły nie w takich warunkach funkcjonowały w poprzednich epokach - dodawał Szydlik. I twierdził, że w związku z tym, że szkoły nie pracowały normalnie od marca, jego powiat mniej wydawał na energię elektryczną, pomoce naukowe, środki czystości. - U nas te oszczędności wynosiły kilkaset tysięcy złotych - ocenił.

"Nawet w czasie wojny edukacja się odbywała"

W podobnym tonie wypowiadał się Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa w województwie mazowieckim: - Zdecydowana większość osób, zwłaszcza tych młodych, pragnie wrócić do szkół i żeby wreszcie zapanowała normalność. Niestety, epidemia jeszcze trochę pewnie potrwa i taka pełna normalność nie zapanuje. Ale nie możemy się zamknąć w złotej szczelnej klatce, musimy żyć normalnie. Nawet w czasie wojny edukacja się odbywała - mówił.

Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów w województwie mazowieckim, chwalił się: - U nas wszyscy nauczyciele podkreślali, że są przygotowani, uczestniczą w szkoleniach.

Na ministerialnej konferencji nie znaleźli się przedstawiciele samorządów krytyczni wobec przygotowań MEN do nowego roku szkolnego. A takich nie brakuje. - Rządzący próbują przerzucać na samorządy coraz większą odpowiedzialność i koszty związane z edukacją w czasie pandemii - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który 26 sierpnia wspólnie z innymi samorządowcami wezwał rząd do konsultacji w sprawie otwarcia szkół. Ich zdaniem brakuje nie tylko jasnych wytycznych i pieniędzy. Problem stanowi też ograniczona liczba inspektorów sanitarnych czy limit powierzchni przypadającej na jedno dziecko w przedszkolach.

"Wszystkie placówki będą otwarte 1 września"
"Wszystkie placówki będą otwarte 1 września"TVN24

"Po prostu wysyłamy optymizm"

Wśród gości ministra była też Maria Jolanta Nawrocka-Rolewska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej numer 380 w Warszawie. Na konferencji mówiła o przygotowaniach swojej placówki. - Rodzic jest odpowiedzialny za wysłanie zdrowego dziecka do szkoły. To rodzic wie najlepiej, jak jego dziecko funkcjonuje. Jeśli jest świadomy i odpowiedzialny, to wysyła zdrowe dziecko - przypominała dyrektorka.

Zdaniem Nawrockiej-Rolewskiej wszystko zależy od tego, jak my, dorośli, się zachowujemy: czy wywołujemy panikę, lęk i strach i nawołujemy do niego, czy - jak mówiła - "po prostu wysyłamy optymizm". - I mówimy, że każdy z nas uczy się z każdej sytuacji, choćby trudnej i niebezpiecznej - radziła dyrektorka.

Maria Jolanta Nawrocka-Rolewska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 380 w Warszawie o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
Maria Jolanta Nawrocka-Rolewska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 380 w Warszawie o przygotowaniach do nowego roku szkolnego

Stwierdziła następnie, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem: - Wszystko zależy od tego, w jaki sposób myślimy i czujemy. To, że koronawirus jest, to jest oczywiste. Ale to nie znaczy, że wszyscy się zarażą i wszyscy przeniosą się na drugą stronę lustra - mówiła. - Takiej możliwości po prostu nie ma - dodała. - A przecież jest grypa, była angina i po tych chorobach też są różne powikłania i następuje też czasami śmierć. Ale nie bierzemy tego pod uwagę i nie przywołujemy tego, co może się złego wydarzyć, a przeciwnie - argumentowała wicedyrektorka warszawskiej Szkoły Podstawowej numer 380.

- Więc jeżeli będziemy emanować optymizmem i będziemy nastawieni na pozytywne rozwiązania, to one takie będą. A najczęściej widzę, że niektórzy z państwa myślą negatywnie, myślą o tym, co złego może się wydarzyć, i to zło państwa spotyka. Bo człowiek dostaje to, czego pragnie, o czym ciągle myśli - powiedziała.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

To przecież może doprowadzić do tragedii. Zbulwersował mnie styl podejścia spółki Skarbu Państwa do sprawy - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl pan Krzysztof, który otrzymał w sumie 40 dodatkowych faktur do zapłaty za prąd za ubiegłe lata. Podobne historie opowiedzieli nam między innymi przedstawiciel jednej z OSP oraz kurator osób ubezwłasnowolnionych. - Zabrakło otwartej i przejrzystej komunikacji - przyznaje biuro prasowe Energi.

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prac tarczy TBM "Katarzyna", która drąży tunel kolejowy pod Łodzią, w piątek w mieszkaniu jednej z kamienic przy ulicy 1 Maja zapadła się podłoga. W sobotę doszło do katastrofy budowlanej. - Zawaliły się ściana i stropy - przekazał tvn24.pl Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Podczas drążenia "łódzkiego metra" zawaliły się ściana i stropy kamienicy

Podczas drążenia "łódzkiego metra" zawaliły się ściana i stropy kamienicy

Źródło:
tvn24.pl

Siły ukraińskie przerzuciły rezerwy w rejon miasta Pokrowsk w obwodzie donieckim, aby powstrzymać natarcie wojsk rosyjskich. Na strategiczny odcinek frontu w Donbasie ukraińscy dowódcy wysłali do pięciu brygad - napisał "Forbes".

"W końcu włączeni do walki". Media: idzie ukraiński kontratak pod Pokrowskiem

"W końcu włączeni do walki". Media: idzie ukraiński kontratak pod Pokrowskiem

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Odłamki wystrzelonego w kierunku Kijowa rosyjskiego drona spadły przy gmachu ukraińskiego parlamentu, czyli Rady Najwyższej. W nocy z piątku na sobotę wojska rosyjskie wystrzeliły w różne cele w Ukrainie 67 bezzałogowców, ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 58 z nich.

Odłamki drona spadły przed parlamentem. "Próbował wbić się w budynek"

Odłamki drona spadły przed parlamentem. "Próbował wbić się w budynek"

Źródło:
Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl

Brytyjski oddział PwC, globalnej firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze, zaostrza swoje podejście do pracy zdalnej. Pracownikom przekazano, że firma będzie sprawdzała faktyczne miejsce ich pracy, by zweryfikować, czy przynajmniej trzy dni w tygodniu pracują w biurze lub są u klientów.

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Źródło:
The Guardian

Na najbliższym posiedzeniu rządu zaplanowanym na 10 września Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o tak zwaną drugą waloryzację rent i emerytur.

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
tvn24.pl

Lewica złoży projekt ustawy mający na celu wykorzystanie dwóch milionów pustostanów - mówił w sobotę lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jego ugrupowanie postara się także, by zrealizowano wszystkie wnioski o budowę mieszkań na tani wynajem złożone przez samorządy w latach 2023- 2024.

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Źródło:
PAP

W kolejnych dniach dojdzie do sporej zmiany w pogodzie. Gorące powietrze stopniowo będzie opuszczać Polskę i zrobi się dużo chłodniej. Termometry pokażą czasami tylko 17 stopni Celsjusza. Oprócz ochłodzenia wrócą do naszego kraju dawno nie widziane opady deszczu. Miejscami mogą być ulewne.

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Potężne przetasowanie w pogodzie. Nadciągają ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Balon meteorologiczny lub przemytniczy spadł w powiecie augustowskim przy granicy z Białorusią - poinformował rzecznik MSWiA na antenie TVN24. Na miejscu były służby.

Balon "meteorologiczny lub przemytniczy" spadł przy granicy z Białorusią

Balon "meteorologiczny lub przemytniczy" spadł przy granicy z Białorusią

Źródło:
TVN24, PAP

Przewróciła się koparka pracująca przy rozbiórce kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu. Budynek został całkowicie zniszczony po pożarze i wybuchach pod koniec sierpnia. W tamtym zdarzeniu zginęło dwóch strażaków.

Koparka pracująca przy rozbiórce spalonej kamienicy w Poznaniu przewróciła się na ulicę

Koparka pracująca przy rozbiórce spalonej kamienicy w Poznaniu przewróciła się na ulicę

Źródło:
TVN24

W czwartek było to 29 centymetrów, w piątek 28, a w sobotę już tylko 27. Wisła jest coraz bliżej rekordowo niskiego stanu w Warszawie. Wynosi on 26 centymetrów i był odnotowany dziewięć lat temu.

Wyschnięta Wisła coraz bliżej rekordu. Brakuje tylko centymetra

Wyschnięta Wisła coraz bliżej rekordu. Brakuje tylko centymetra

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) poinformował, że mieszkańcy Niechanowa i pobliskich miejscowości nie mogą z korzystać z wody z wiejskiego wodociągu. Winne są bakterie coli i enterokoki.

Bakterie coli i enterokoki. Osiem miejscowości bez wody

Bakterie coli i enterokoki. Osiem miejscowości bez wody

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Cztery osoby zostały ranne po zderzeniu trzech samochodów na drodze krajowej numer 20 w miejscowości Korne (Pomorskie).

Zderzenie trzech samochodów, cztery osoby ranne

Zderzenie trzech samochodów, cztery osoby ranne

Źródło:
TVN24/PAP

W okolicy ulicy Sierakowskiego w Zabrzu (woj. śląskie) wybuchł pożar. Na obszarze około 500 metrów kwadratowych palą się odpady i trawy. Na miejscu pracuje co najmniej 15 zastępów straży pożarnej. Zdjęcia pożaru dostaliśmy na Kontakt 24.

Płoną trawy i śmieci. Czarny dym nad Zabrzem

Płoną trawy i śmieci. Czarny dym nad Zabrzem

Źródło:
Kontakt 24, tvn24.pl

60 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniowej wiózł w bagażniku kierowca zatrzymany we Wrocławiu. W reakcji na jego nerwowe zachowanie funkcjonariusze postanowili przetestować do narkotestem.

Jechał bez prawa jazdy, po kokainie. Ale pogrążyło go co innego

Jechał bez prawa jazdy, po kokainie. Ale pogrążyło go co innego

Źródło:
tvn24.pl, KMP Wrocław

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

To jest temat zastępczy - oceniła w "Jeden na jeden" w TVN24 pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Odniosła się do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Krajową w sprawie niedopełnienia przez nią obowiązków przewodniczącej Trybunału Stanu. Chodzi o niezwołanie posiedzenia pełnego składu TS w terminie wynikającym z przepisów. Pytana, czy będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu w tej sprawie, powiedziała: - Nie mam innego wyjścia, dlatego że sędziemu nie wolno się zrzec immunitetu.

Manowska będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu? "Nie mam innego wyjścia"

Manowska będzie korzystać z sędziowskiego immunitetu? "Nie mam innego wyjścia"

Źródło:
TVN24

To, że strony wnoszą o wyłączenie sędziego, to nie jest zdarzenie, które powstało w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Do tego stanu doprowadziła między innymi pani Małgorzata Manowska, współpracując przy demolce polskiego wymiaru sprawiedliwości, która dokonywała się od 2015 roku, do roku ubiegłego - powiedziała sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" komentując wypowiedź pierwszej prezes Sądu Najwyższego o stanie wymiaru sprawiedliwości. Odniosła się także do jej słów w kontekście założeń projektu ustawy dotyczącej uregulowania statusu tak zwanych neosędziów.

Sędzia Morawiec: do tego stanu doprowadziła między innymi pani Manowska

Sędzia Morawiec: do tego stanu doprowadziła między innymi pani Manowska

Źródło:
TVN24

"Wall Street Journal", powołując się na amerykańskich i europejskich urzędników, podaje, że Iran dostarczył Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Stany Zjednoczone i Unia Europejska już wcześniej zapowiedziały, że ruch ten spotka się z sankcjami.

Iran dostarczył Rosji rakiety krótkiego zasięgu. Taki ruch spotka się z "ostrą i szybką odpowiedzią"

Iran dostarczył Rosji rakiety krótkiego zasięgu. Taki ruch spotka się z "ostrą i szybką odpowiedzią"

Źródło:
PAP
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Osiem lat pracy zajęło stworzenie na zamówienie Sony gry Concord, w której firma pokładała duże nadzieje. Ta gra miała swoją premierę 23 sierpnia, ale po niespełna dwóch tygodniach firma postanowiła wycofać ją ze sprzedaży. Każdy, kto ją kupił, otrzyma zwrot pieniędzy.

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Źródło:
BBC

Zmniejszenie populacji nietoperzy w Stanach Zjednoczonych mogło przyczynić się do śmierci nawet 1300 niemowląt. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, jest to powiązane z rolą, jaką latające ssaki pełnią w ekosystemach. Wyniki te po raz kolejny udowadniają, jak bliskie więzi łączą populacje ludzi i zwierząt.

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Ponad tysiąc dzieci zmarło, ponieważ... zabrakło nietoperzy

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w Kalifornii. W czwartek najtrudniejsza była walka z ogniem w środkowej i południowej części stanu, gdzie płomienie podsycał silny wiatr. W niektórych miejscach ogłoszono stan gotowości do ewakuacji. 

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Od miesięcy walczą z ogniem. "Tam jest 110 stopni, to może wyczerpać każdego"

Źródło:
Cal Fire, NBC Los Angeles, ABC Fresno

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości Polski weekend upłynie pod znakiem upału, który utrzyma się także na początku przyszłego tygodnia. W części kraju obowiązują pomarańczowe alarmy.

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Ostrzeżenia IMGW. Jest gorąco i tak pozostanie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Hurtowe ceny jaj zaczynają piąć się w górę. Na razie to proces powolny, ale wkrótce presja na wzrosty będzie coraz większa, bo pogłowie kur jest najniższe od kilku lat – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Źródło:
PAP

Beetlejuice powraca i - chociaż nadal jest martwy - nie przestaje knuć i bawić zarazem. 36 lat po premierze "Soku z żuka" Tim Burton wraca do kin z nową historią jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci - Betelgeuse'a. "Beetlejuice Beetlejuice" nie ma nic z odgrzewanego kotleta, którego posmak pozostawiają czasem filmowe sequele. Burton - wykazujący się najlepszą twórczą formą od lat - zaserwował makabryczną farsę, wypełnioną groteskowymi zwrotami akcji, wybitnymi kreacjami aktorskimi, rewelacyjną muzyką i śmiesznymi wygłupami.

Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi premierze filmu "Beetlejuice Beetlejuice" oraz problemom zdrowotnym legend muzyki - Eltona Johna i Briana Maya.

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl