TVN24 | Polska

Badają sprawę samolotu zmuszonego do lądowania w Mińsku. Polscy śledczy "uczestniczyli w czynnościach"

TVN24 | Polska

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Polski prokurator i funkcjonariusze ABW wzięli udział w prowadzonych na Litwie czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737. Chodzi o maszynę linii Ryanair, którą w maju władze Białorusi zmusiły do lądowania w Mińsku. Zanim samolot ruszył w dalszą drogę do Wilna - portu docelowego - białoruskie służby zatrzymały obecnych na pokładzie aktywistę Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę Sofię Sapiegę.

Polska Prokuratura Krajowa przekazała w piątek, że "w sprawie prowadzone jest dynamiczne śledztwo", wszczęte 24 maja po informacji o zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu relacji Ateny-Wilno linii Ryanair. Pretekstem był rzekomy ładunek wybuchowy na pokładzie. - Postępowanie dotyczy użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz pozbawienia wolności załogi samolotu i pasażerów, tutaj czynów określonych w artykule 166 paragraf 1 i 2 Kodeksu karnego i artykule 189 paragraf 1 Kodeksu karnego - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy PK prokurator Łukasz Łapczyński.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Już w pierwszych dniach powołano międzynarodowy zespół śledczy"

Jak dodał prokurator, po wszczęciu śledztwa "przystąpiono do realizacji czynności procesowych w sprawie, między innymi wystąpiono do strony litewskiej o wykonanie czynności procesowych w ramach procedury europejskich nakazów dochodzeniowych".

- Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy. Zabezpieczono między innymi rejestrator rozmów, tak zwaną czarną skrzynkę, liczne dokumenty oraz przesłuchano szereg świadków, w tym uczestników lotu - przekazał Łapczyński.

Dodał, że "już w pierwszych dniach trwania postępowania powołano międzynarodowy zespół śledczy - JIT - składający się z prokuratorów i funkcjonariuszy organów ścigania strony polskiej i litewskiej".

"Z uwagi na porozumienia międzynarodowe, wyraźne zastrzeżenie strony litewskiej wyrażone w ramach JIT, a także dobro prowadzonego postępowania, brak jest możliwości przekazania szerszych informacji o sprawie" - przekazała Prokuratura Krajowa.

Rzecznik Prokuratury Krajowej o wszczęciu śledztwa w sprawie przymusowego lądowania w Mińsku
Rzecznik Prokuratury Krajowej o wszczęciu śledztwa w sprawie przymusowego lądowania w MińskuTVN24

Poderwany myśliwiec MiG-29

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam aktywistę Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny" oraz jego partnerkę, Rosjankę Sofię Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu". 

Informację o udziale polskich śledczych w oględzinach samolotu na Litwie jako pierwsze podało RMF FM.

Przymusowe lądowanie w MińskuAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości