Weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym były jednym z tematów jego środowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Środowa rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Francji. Według Szczerskiego "znacznie się przedłużyła" i trwała prawie godzinę.
Szczerski nie wyjaśnił, czy dyskutowana była też decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych. Również przeciwko temu projektowi w ostatnich tygodniach w całej Polsce protestowały tysiące ludzi. Krytycznie o nowych przepisach wyrażała się też Komisja Europejska.
- Na prośbę prezydenta Macrona, prezydent Duda przedstawił sytuację związaną z reformą sądownictwa po swojej decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym oraz przedstawił plany prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie prezydent Polski odniósł się krytycznie do działań Komisji Europejskiej w tym obszarze jako nieodzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy - powiedział Szczerski.
Kolejna rozmowa we wrześniu
Szczerski poinformował, że prezydenci omówili także obecny stan przetargów związanych z modernizacją polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. - Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw, aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji - podkreślił Szczerski.
Według Szczerskiego prezydenci rozmawiali także o kalendarzu spotkań dwustronnych oraz o "perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego". Uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji tak, by "spotkania przyniosły korzystny efekt" - mówił Szczerski. Członkiem Trójkąta Weimarskiego obok Polski i Francji są Niemcy.
- Prezydenci uzgodnili, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejną rozmowę na początku września - dodał szef prezydenckiego gabinetu.
Prezydent Duda w zeszłym tygodniu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.
Autor: tmw/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Hrechorowicz / KPRP