Robert Bąkiewicz czeka na prezydenckie ułaskawienie. Kim jest były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Robert Bąkiewicz czeka na prezydenckie ułaskawienie
Robert Bąkiewicz czeka na prezydenckie ułaskawienieJacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/7
Robert Bąkiewicz czeka na prezydenckie ułaskawienieJacek Tacik/Fakty TVN

Robert Bąkiewicz to były szef narodowców, który w zeszłym roku kandydował do Sejmu z list PiS, a miesiąc później został prawomocnie skazany przez sąd. Były szef narodowców czeka obecnie na ułaskawienie od prezydenta Andrzeja Dudy. Co warto o nim wiedzieć?

Jak ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński, Robert Bąkiewicz ubiega się o prezydenckie ułaskawienie. Były szef narodowców został skazany prawomocnym wyrokiem na początku listopada, jednak kilkanaście dni później, 24 listopada, Prokurator Generalny, którego urząd sprawował wówczas Zbigniew Ziobro, zasądził o wstrzymaniu wykonywania kary. Tego samego dnia wszczęto również postępowanie o ułaskawienie - ustalił Warcholiński.

ZOBACZ TEŻ: Politycy PiS potwierdzają obecność Mejzy i Bąkiewicza na listach

Robert Bąkiewicz - kim jest

Robert Bąkiewicz to były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. To ta organizacja odpowiada za przechodzący co roku 11 listopada ulicami Warszawy marsz narodowców, podczas którego w przeszłości niejednokrotnie prezentowano rasistowskie, antyunijne czy antyaborcyjne transparenty, dochodziło też do gwałtownych zamieszek. W 2020 roku miały np. miejsce poważne starcia z policją przy salonie sieci Empik obok ronda de Gaulle'a, a do jednego z mieszkań przy Moście Poniatowskiego wrzucono racę, która spowodowała pożar.

W przeszłości Bąkiewicz był przedsiębiorcą budowlanym, ale zbankrutował, jego firma przynosiła kilkumilionowe straty. Historię biznesu Bąkiewicza przedstawił w październiku 2022 roku Artur Warcholiński w reportażu "Łaskawość dla bankruta".

ZOBACZ REPORTAŻ "ŁASKAWOŚĆ DLA BANKRUTA"

Bąkiewicz przestał być prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w lutym 2023 roku, a następnie został usunięty z organizacji. Zarząd Stowarzyszenia uzasadniał to notorycznym łamaniem statutu, nieprzestrzeganiem uchwał władz stowarzyszenia, niebraniem udziału w posiedzeniach zarządu stowarzyszenia w okresie, w którym był jego członkiem, oraz podejmowaniem szeregu działań na szkodę stowarzyszenia. Podjęta decyzja była efektem konfliktu o władzę w organizacji. Bąkiewicz nie zgadzał się jednak z nią i nadal określał się prezesem. Złożył też w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

ZOBACZ TEŻ: Robert Bąkiewicz, przeszłość bankruta i rządowe dotacje. Komentarze polityków

Hojne dotacje dla organizacji Bąkiewicza

Z reportażu "Bąkiewicz koło fortuny" z marca 2023 roku, autorstwa Artura Warcholińskiego, wynikało, że Bąkiewicz był powiązany - pośrednio, bezpośrednio, formalnie i nieformalnie - z co najmniej dziewięcioma organizacjami. "Ich struktury przenikają się, a większość z nich kręci się koło fortuny, którą można zbić na nawet milionowych dotacjach z publicznych pieniędzy. Najnowszą z nich jest telewizja Media Narodowe".

Tylko do końca 2021 roku Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa i Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości otrzymały w sumie prawie cztery miliony złotych z Funduszu Patriotycznego oraz Narodowego Instytutu Wolności. W 2022 roku stowarzyszeniom Straż Narodowa i Marsz Niepodległości przyznano kolejne 850 tysięcy złotych. W sumie w niespełna trzy lata organizacje związane z Bąkiewiczem dostały od państwa 7,8 mln zł - podkreślono w reportażu "Bąkiewicz koło fortuny". Jego dawni współpracownicy mówili wprost: "Obserwujemy pralnię grantów, karuzelę dotacyjną".

ZOBACZ REPORTAŻ "BĄKIEWICZ KOŁO FORTUNY"

W styczniu 2023 roku Bąkiewicz założył jeszcze Fundację Pod Wierzbami - zarejestrował ją w Lublinie w lokalu bez wiedzy i zgody jego właścicieli. Fundacja ta została też głównym właścicielem TV Media Narodowe, której Bąkiewicz jest prezesem.

W deklarowanych celach statutowych Fundacji znalazło się m.in. "propagowanie wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich", "działań wspomagających rozwój kultury i demokracji" czy też hasła takie jak tolerancja, budowanie szacunku, a nawet integracja europejska. Tymczasem o Unii Europejskiej jeszcze w marcu 2023 roku, przed Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Bąkiewicz mówił: "Niemcy, Berlin, Unia Europejska to dzisiaj zagrożenie nie mniejsze niż Rosja imperialna, która atakuje dzisiaj Ukrainę. Unia Europejska chce nam odebrać to, co najbardziej kochamy. Chce nam odebrać Polskę".

W połowie stycznia 2024 roku Artur Warcholiński ustalił, że telewizja Bąkiewicza była hojnie finansowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry poprzez podległy temu resortowi Fundusz Sprawiedliwości. Od 5 czerwca do 30 listopada 2023 roku do spółki, której prezesem jest narodowiec, trafiło w sumie 200 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ: Setki tysięcy złotych dla Marszu Niepodległości. Na "działalność propagującą przywiązanie do kultury i tradycji"

Za co Bąkiewicz został skazany i chce być ułaskawiony

Szerzej znany opinii publicznej Bąkiewicz stał się w październiku 2020 roku, gdy stanął na czele złożonej z narodowców samozwańczej straży narodowej podczas Strajku Kobiet - protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. Ogłosił, że jego formacja ma prawo używać siły fizycznej, że "zgniecie w proch" przeciwników ideowych. Odnosząc się do hasła kobiet sprzeciwiających się zakazowi aborcji, ogłosił: "to jest wojna i my do tej wojny przystępujemy".

To właśnie podczas tych protestów doszło do zdarzenia, za które Bąkiewicz został skazany, i od wyroku za które chce być ułaskawionym. 25 października 2020 roku Bąkiewicz doprowadził do poturbowania aktywistki Katarzyny Augustynek, znanej jako Babcia Kasia, przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Nieprawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w marcu 2023 roku. Sąd wymierzył mu karę roku prac społecznych i 10 tys. zł zadośćuczynienia dla kobiety.

3 listopada 2023 roku zapadł wyrok prawomocny. Sąd uznał Bąkiewicza winnym kierowania chuligańskim naruszeniem nietykalności cielesnej Augustynek, poprzez wyrwanie trzymanej przez nią flagi i usunięcie siłą ze schodów kościoła. Bąkiewiczowi wymierzono karę roku ograniczenia wolności, polegającej na nieodpłatnej pracy społecznej. Sąd nakazał również, by zapłacił Augustynek 10 tys. zł. Oświadczył jednak, że nie będzie wykonywał tego wyroku i zwrócił się do Prokuratora Generalnego z prośbą o wszczęcie postępowania o ułaskawienie. Jak na razie nie wiadomo, na jakim etapie jest to postępowanie. Redakcja "Czarno na białym" zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z pytaniem, czy "do Pałacu Prezydenckiego do prezydenta Andrzeja Dudy dotarł wniosek o ułaskawienie Roberta Bąkiewicza?". Odpowiedzi tej jednak nie udzielono, argumentując, że "postępowanie o ułaskawienie ma charakter szczególny".

Sytuacja z poturbowaniem aktywistki to nie jedyny czyn Bąkiewicza, o którym było głośno w przestrzeni publicznej. W 2021 roku Bąkiewicz i zwołani przez niego narodowcy zakłócali prounijną manifestację w Warszawie, a ich krzyki nie ustały nawet wtedy, gdy przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska. - Milcz głupi chłopie, milcz, milcz, chamie skończony. Pamiętam, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Po to tutaj jestem, żeby wołać w ich imieniu - odpowiedziała mu wówczas weteranka powstańczych walk.

Z kolei 25 stycznia Bąkiewicz opublikował na platformie X film, na którym widać, jak czarnym sprayem maluje na budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska dwa znaki przypominające symbole Polski Walczącej. Internauci szybko zwrócili uwagę, że swoje malunki działacz narodowy zrobił na fasadzie budynku zabytkowego. Tymczasem zgodnie z art. 108 ustawy o ochronie zabytków, "kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że wszczęto czynności na podstawie tego przepisu.

Bąkiewicz na listach PiS

Przed październikowymi wyborami parlamentarnymi PiS-owi nie przeszkodziły kontrowersyjne zdarzenia, ani wydany kilka miesięcy wcześniej wyrok sądu, by umieścić Bąkiewicza na swoich listach. Poseł Marek Suski, potwierdzając kandydowanie Bąkiewicza z listy PiS, skomentował w rozmowie z Polsat News, że "naruszenie nie było jakieś bardzo wielkie". - Wyrok jest, ale nie ma zakazu kandydowania osób, które miały jakieś problemy w życiu - dodał. Bąkiewicz znalazł się na ostatnim miejscu listy PiS w Radomiu, jako członek Suwerennej Polski. Ostatecznie zdobył 4354 głosów i mandatu nie uzyskał.

ZOBACZ TEŻ: OKO.press o "dyskretnym porozumieniu między PiS a liderem narodowców"

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W pobliżu około 20-osobowej grupy, która była na przełęczy Łącznik (Góry Izerskie), uderzył piorun - przekazał Adam Tkocz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Piorun uderzył obok grupy turystów

Piorun uderzył obok grupy turystów

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 13.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszy im dość silny wiatr i deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Dwa fronty nad Polską

Gdzie jest burza? Dwa fronty nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- Ujawniliśmy wyborczą dziuplę PiS. W jakimś starym garażu produkowano materiały wyborcze posła Marcina Romanowskiego, który jest bohaterem afery Funduszu Sprawiedliwości - powiedział na konferencji przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń rządu PiS Roman Giertych. Zapowiedział, że nagrania zostaną przekazane do Państwowej Komisji Wyborczej "z pytaniem o to, czy Prawo i Sprawiedliwość w swoim sprawozdaniu finansowym za wybory w 2023 roku zamieściło produkcję tych banerów".

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

Źródło:
TVN24

Doszło do poważnego zachorowania, niestety, rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydało już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Jest śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłych: premiera i szefa KPRM oraz pracowników resortu aktywów państwowych w związku z zakupem środków ochrony indywidualnej podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku - podała warszawska prokuratura.

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

- W moim środowisku nie spotkałem się jeszcze z aż taką wrogością do innego człowieka - powiedział przed kamerą TVN24 uczeń klasy policyjnej z VII LO w Sosnowcu. W Zagłębiowskim Parku Sportowym młodzież ustawiła znicze, aby oddać hołd skatowanemu tam na śmierć 28-letniemu Marcinowi Mizie. Młody mężczyzna został pobity przez trzech 16-latków. Miał stanąć w obronie osoby, którą zaczepiali. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Rzecznik UM w Sosnowcu Rafał Łysy poinformował, że sam teren imprezy był przez organizatora odpowiednio zabezpieczony, a do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na drodze prowadzącej do tego miejsca.

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Źródło:
TVN24, PAP

W Polsce jest dość chłodno, w nocy ze środy na czwartek temperatura przy gruncie spadła w Łodzi do jednego stopnia Celsjusza. Za niecały tydzień pogoda diametralnie się zmieni. - W Polsce będzie 35 stopni - powiedział na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

35 stopni i tropikalne noce. Pogoda diametralnie się zmieni

35 stopni i tropikalne noce. Pogoda diametralnie się zmieni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

Na trzy miesiące został aresztowany kierowca, który jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku w Lubiewicach (województwo kujawsko-pomorskie). W zdarzeniu zginął znany operator filmowy Arkadiusz Tomiak. Prokuratura Rejonowa w Tucholi przekazała informacje na temat tego, jak doszło do tragedii.

Nie żyje znany operator filmowy. Śledczy o tym, jak doszło do tragicznego wypadku

Nie żyje znany operator filmowy. Śledczy o tym, jak doszło do tragicznego wypadku

Źródło:
tvn24.pl

O krok od tragedii na przejściu dla pieszych w miejscowości Radawiec Duży koło Lublina. Kierujący ciężarówką o mało nie potrącił dwóch dziewczynek. - W tej sytuacji ostrożności zabrakło zarówno ze strony dziewczynek wchodzących na przejście jak i kierującego pojazdem ciężarowym - komentuje policja i zapowiada, że przeprowadzi czynności w tej sprawie i przeanalizuje zarówno zachowanie kierowcy oraz dziewczynek.

O krok od tragedii. Ciężarówka pędziła wprost na dzieci. Nagranie

O krok od tragedii. Ciężarówka pędziła wprost na dzieci. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

37-latka, która podczas rzeszowskich Juwenaliów wjechała w ławkę, na której siedziały dwie osoby, usłyszała zarzuty spowodowania wypadku komunikacyjnego i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grzywnę, która jej grozi, policja wstępnie oszacowała na blisko 800 tysięcy złotych.

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Chirurg z Rzeszowa poprosił kolegę o zrobienie pamiątkowego zdjęcia ze studentami na sali operacyjnej. Fotografia została opublikowana w internecie. Jednak oprócz medyków widać na niej rozebraną, przygotowaną do zabiegu pacjentkę. Szpital tłumaczy, że publikacja zdjęcia w takiej formie to przypadek. Powołana komisja jako karę zaleciła "rozmowę pouczającą", jednak jeśli sprawą zainteresuje się Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, konsekwencje mogą być poważniejsze.

Lekarz opublikował zdjęcie z nagą pacjentką w tle. Kara może być surowa albo znikoma

Lekarz opublikował zdjęcie z nagą pacjentką w tle. Kara może być surowa albo znikoma

Źródło:
tvn24.pl

Armenia opuści sojusz obronny pod przewodnictwem Rosji - oświadczył premier Nikol Paszynian, oskarżając członków Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) o niewywiązanie się z zobowiązań w czasie starć zbrojnych z Azerbejdżanem. Następnego dnia postawił warunek, dzięki któremu może zmienić zdanie. Dotyczy on białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki, pisze Reuters.

Nikol Paszynian grozi wyjściem z rosyjskiego układu. Chyba że Łukaszenka przeprosi

Nikol Paszynian grozi wyjściem z rosyjskiego układu. Chyba że Łukaszenka przeprosi

Źródło:
PAP, Reuters, news.am

Nasza koalicja i rząd, który prowadzi zgodnie z konstytucją politykę międzynarodową, ma pełne prawo do dokonywania zmian, jeżeli chodzi o placówki dyplomatyczne w każdym miejscu - powiedział wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, odnosząc się do doniesień dotyczących przyszłości ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego. W środę korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona dowiedział się, że dyplomata odejdzie ze stanowiska. Według posła PiS Marcina Przydacza, "dopóki nie ma podpisu prezydenta na akcie odwołania, Magierowski jest ambasadorem".

Co z przyszłością Marka Magierowskiego? "Cenię sobie jego pracę, ale to czas zmian"

Co z przyszłością Marka Magierowskiego? "Cenię sobie jego pracę, ale to czas zmian"

Źródło:
TVN24

"Wywiad, propaganda, a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główny zakres pracy dużej liczby rosyjskich 'dyplomatów' w UE" - podkreśliło ośmioro ministrów spraw zagranicznych w liście do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ministrowie chcą zakazać rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskich. Pod listem podpisał się między innymi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Źródło:
PAP

Sędziowie Trybunału Stanu skierowali pismo do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego w sprawie działań przewodniczącej TS Małgorzaty Manowskiej. W ich ocenie Manowska nie wykonuje prawnego obowiązku zwołania pełnego składu Trybunału, co ich zdaniem stanowi obstrukcję działania TS.

Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Źródło:
PAP

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

43-letni turysta zmarł wskutek porażenia prądem w jacuzzi w meksykańskim kurorcie  Puerto Penasco. Osoba, która wraz z nim przebywała w wodzie, w stanie zagrożenia życia została przewieziona do szpitala. Biuro prokuratora generalnego stanu Sonora podejrzewa, że przyczyną wypadku mogło być wadliwe okablowanie.  

Porażenie prądem w jacuzzi. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Porażenie prądem w jacuzzi. Jedna osoba nie żyje, druga w stanie krytycznym

Źródło:
KTSM, NBC News, tvn24.pl

Przerażona kobieta zgłosiła, że ktoś siekierą niszczy drzwi do jej mieszkania. Policjanci z Gdańska zatrzymali 78-letniego mężczyznę. Tłumaczył, że chciał wejść do środka, by tam zamieszkać. Grozi mu do 7,5 roku więzienia.

Siekierą rozbijał drzwi mieszkania, by "tam zamieszkać"

Siekierą rozbijał drzwi mieszkania, by "tam zamieszkać"

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Magazyn "Variety" pisze, że najbardziej oczekiwany tytuł tego roku - "Joker 2: Folie à Deux" Todda Phillipsa będzie miał premierę podczas zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Podobnie jak "Maria" Pabla Larraina - opowiadająca o słynnej śpiewaczce operowej Marii Callas z Angeliną Jolie w roli głównej oraz film "Modi" Johnny'ego Deppa - przedstawiający życie niezwykłego włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego.

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał w środę rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenia weszły dziś w życie i będą obowiązywać przez 90 dni.

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Źródło:
PAP

O różnorodność trzeba zadbać, jej trzeba pilnować z czułością, wrażliwością, ale czasami też siłą. Zwłaszcza jak patrzymy na to, co dzieje się w Sejmie na temat związków partnerskich - powiedział Piotr Jacoń, który został Ambasadorem Różnorodności według miesięcznika "My Company Polska". Mówił też o swoim reportażu "Tego nie ma w umowie koalicyjnej", który przedstawia historię Elżbiety i Renaty, które żyją razem od 30 lat, i o sporze koalicji w kwestii ustawy o związkach partnerskich.

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

Źródło:
TVN24

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki TVN S.A. w sprawie udzielenia koncesji na kolejne 10 lat, na rozpowszechnianie programu satelitarnego wyspecjalizowanego, adresowanego do kobiet, pod nazwą "TVN Style" - podało Biuro Prasowe TVN.

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszy raz w historii w łódzkim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł hipopotam karłowaty. Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. – Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości - informuje Tomasz Jóźwik z łódzkiego zoo. Na razie nie jest znana płeć małego hipopotama.

Na świat przyszedł mały hipcio. W tym ogrodzie pierwszy raz w historii

Na świat przyszedł mały hipcio. W tym ogrodzie pierwszy raz w historii

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl