Spór wśród narodowców. Robert Bąkiewicz wykreślony ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregach
Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregach
TVN24
TVN24Narodowcy walczą o władzę we własnych szeregach

Robert Bąkiewicz został wykreślony ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. O decyzji sądu poinformował Bartosz Malewski. Narodowcy informują, że sąd uchylił również postanowienie o wykreśleniu sześciu członków Stowarzyszenia.

Dwa tygodnie temu sąd uznał, że wykluczenie Roberta Winnickiego, Krzysztofa Bosaka i ich współpracowników ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości było wiążące. Wykluczeni członkowie nie zgadzali się z tym i zaskarżyli decyzję sądu.

"Spokojnie czekaliśmy na orzeczenie i dziś się doczekaliśmy. Sąd uchylił postanowienie o wykreśleniu 6 członków Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i wprowadził zmiany z 19 lutego. Aktualny wpis gwarantuje spokojny przebieg Marszu Niepodległości w 2023 r., na który serdecznie zapraszam" - napisał na Twitterze Bartosz Malewski, który w połowie lutego został wybrany na nowego prezesa Stowarzyszenia.

"Formalności stało się zadość, ale dopiero teraz orka przed Bartoszem Malewskim i spółką. Bąkiewicz zostawia SMN zadłużone, z wyczyszczonym kontem, część aktywów ukradziona, 1,5% z podatku utracone, opinia zszargana, zaufanie podkopane. Sądy i prokuratury mają kupę roboty" - napisał poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Spory wśród narodowców

W stowarzyszeniu trwa konflikt o władzę. W połowie lutego Walny Zjazd Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odwołał Roberta Bąkiewicza z funkcji prezesa i powołał na nowego prezesa Bartosza Malewskiego. Następnie zarząd Stowarzyszenia postanowił o usunięciu Bąkiewicza z organizacji.

W uzasadnieniu tamtej uchwały napisano, że powodem usunięcia Bąkiewicza z grona członków stowarzyszenia było notoryczne łamanie statutu, nieprzestrzeganie uchwał władz stowarzyszenia, niebranie udziału w posiedzeniach zarządu stowarzyszenia w okresie, w którym był jego członkiem, oraz podejmowanie szeregu działań na szkodę stowarzyszenia.

Bąkiewicz nie uznał wyników tamtego głosowania i twierdzi, że zwołane wtedy zgromadzenie było nielegalne.

Złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Niedługo potem na Twitterze Stowarzyszenia pojawiło się oświadczenie zarządu, który wykluczył ze stowarzyszenia m.in. członków zarządu Witolda Tumanowicza, Mateusza Marzocha i Bartosza Malewskiego, a także Roberta Winnickiego i Krzysztofa Bosaka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości