Najbardziej oblegany kierunek studiów na najpopularniejszych polskich uniwersytetach to psychologia. Prawie wszędzie tam, gdzie jest w ofercie, o jedno miejsce w ubiegłorocznej rekrutacji rywalizowało ponad 10 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też kierunki związane z Azją, m.in. koreanistyka i japonistyka.
Na rekordową popularność psychologii wskazują dane z ośmiu uczelni, zaliczanych do najpopularniejszych w całej Polsce: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Gdańskiego. Biorąc pod uwagę statystyki rekrutacyjne z roku akademickiego 2022/23, na psychologii przypada na jedno miejsce największa liczba kandydatów. W naszym zestawieniu uwzględnione zostały studia stacjonarne, pierwszego stopnia lub jednolite.
ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki wyjazdów na Erasmusa. Pieniądze coraz większym problemem studentów
Psychologia najpopularniejszym kierunkiem
Najbardziej oblegany kierunek w całej Polsce to psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim. Z dostępnych na stronie danych za rekrutację w roku akademickim 2022/23 wynika, że na jedno miejsce przypadało tam 32,4 kandydata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też koreanistyka, gdzie chętnych do studiowania było 28,1 razy więcej niż miejsc. Dokładnie 19,4 osoby walczyło o każde miejsce na komunikacji wizerunkowej.
Zdecydowaną przewagę psychologii nad innymi kierunkami, pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce, widać również w ubiegłorocznych danych rekrutacyjnych krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na każde miejsce na tym kierunku przypadało 20,6 chętnego. Powyżej dziesięciu kandydatów na miejsce odnotowano również na japonistyce (15,6) oraz filologii angielskiej (11,7).
Psychologia była najpopularniejszym kierunkiem również na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce ubiegło się tam ponad 16 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też biologia kryminalistyczna (ponad 11 kandydatów na miejsce), a także zarządzanie i filologia angielska (w obu przypadkach ponad 10 kandydatów na miejsce).
Na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej też nie brakowało chętnych do studiowania psychologii (8,7 osoby na miejsce), jednak kilka kierunków było obleganych jeszcze bardziej. Na samym szczycie klasyfikacji znalazła się lingwistyka stosowana, profil angielski z hiszpańskim (17,4). Na drugim miejscu sklasyfikowano inny profil na tym samym kierunku, angielski z niemieckim (12,1). Ponad 10 chętnych na jedno miejsce aplikowało także na kryminologię (11,7) i biologię, specjalność biologia medyczna (10,6).
Na Uniwersytecie Warszawskim natomiast najwięcej kandydatów podczas ubiegłorocznej rekrutacji aplikowało na koreanistykę. O jedno miejsce na tym kierunku rywalizowało aż 26,3 osoby. Druga w tej klasyfikacji była japonistyka (15,1 osoby na miejsce), trzecia - filologia angielska (14,7). Powyżej 10 osób walczyło o jedno miejsce również na sinologii, psychologii i sztuce pisania.
ZOBACZ TEŻ: Na polskie uczelnie przyjeżdżają nawet z Malawi. Jakie kierunki studiów wybierają obcokrajowcy?
Co wybierali w Katowicach, Poznaniu i Gdańsku?
Katowicki Uniwersytet Śląski ma w swojej ofercie kilka kierunków kojarzonych zazwyczaj ze szkołami filmowymi i to właśnie one w ubiegłorocznej rekrutacji cieszyły się największym zainteresowaniem. O jedno miejsce na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia ubiegało się 17,2 kandydata. Na reżyserii było 13,2 chętnego na miejsce. Podium uzupełniła psychologia (10,7 kandydata na miejsce), nieznacznie wyprzedzając filologię angielską ze specjalizacją kultura-media-translacja (10).
O miano najpopularniejszego kierunku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rywalizowały psychologia (17,6 osoby na miejsce) i koreanistyka (16,9). Dwucyfrowa liczba kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce aplikowała też na zarządzanie i prawo w biznesie (13,8), filologię norweską (12,6) oraz japonistykę (11,6).
Na stronie Uniwersytetu Gdańskiego nie ma danych dotyczących ubiegłorocznej rekrutacji, opieramy się więc na statystykach rekrutacyjnych sprzed dwóch lat. Wynika z nich, że najbardziej obleganym kierunkiem na największej trójmiejskiej uczelni jest informatyka (15,4 osoby na miejsce). Na drugiej pozycji uplasowała się kryminologia (14,2), na trzeciej - filologia angielska (12,4).
Najbardziej oblegane polskie uczelnie
Pod koniec października MEiN opublikował wyniki rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 w nadzorowanych przez siebie uczelniach. Wynikało z nich, że najbardziej obleganą uczelnią publiczną w Polsce była Politechnika Warszawska, a niepubliczną - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Najpopularniejszym kierunkiem studiów była informatyka.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock