W Dzienniku Ustaw ukazały się w poniedziałek rozporządzenia premiera w sprawie szczegółowego zakresu działania dwóch ministrów bez teki - Michała Cieślaka i Michała Wójcika. Pierwszy ma między innymi prowadzić działania "sprzyjające dialogowi" premiera z samorządami, natomiast drugi wspierać "ochronę tożsamości europejskiej". Na ministrów w kancelarii premiera zostali powołani na początku października.
Nowi ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego zostali zaprzysiężeni 6 października przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyjątkiem był szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który ze względu na zakażenie koronawirusem nie mógł być obecny na uroczystości i został zaprzysiężony 19 października. W skład gabinetu powołano pięciu ministrów bez teki, wśród których znaleźli się m.in. Michał Wójcik z Solidarnej Polski i Michał Cieślak z Porozumienia. Przez kilka tygodni pozostawali bez określonego zakresu obowiązków. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia "w sprawie szczegółowego zakresu działania" każdego z nich.
Wójcik ma wspierać "ochronę tożsamości europejskiej"
Zgodnie z rozporządzeniem do zakresu działań ministra Wójcika należy w szczególności: podejmowanie, wspieranie lub koordynowanie zadań związanych z udzielaniem pomocy w zakresie obrony praw obywatelskich oraz w zakresie ochrony tożsamości europejskiej; analiza potrzeb i przygotowanie propozycji kierunków działań z zakresu obrony praw obywatelskich i ochrony tożsamości europejskiej.
CZYTAJ NA KONKRET24: Wójcik i Cieślak - ministrowie bez teki i wciąż bez zakresu obowiązków. "Premier narusza zasady legalizmu" >>>
Wójcik zajmuje się także monitorowaniem dobrych praktyk oraz rozwiązań dotyczących przeciwdziałania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych w zakresie obrony praw obywatelskich oraz ochrony tożsamości europejskiej, w szczególności w innych państwach Unii Europejskiej, oraz monitorowaniem dobrych praktyk i rozwiązań dotyczących przeciwdziałania naruszeniom praw obywatelskich, w szczególności w innych państwach UE.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra Michała Wójcika >>>
Cieślak ma prowadzić działania "sprzyjające dialogowi" premiera z samorządami
Do zakresu działań ministra Cieślaka zgodnie z rozporządzeniem należą: koordynacja i prowadzenie działań sprzyjających dialogowi i współpracy premiera z jednostkami samorządu terytorialnego, analiza potrzeb w zakresie tworzenia warunków do działania i rozwoju samorządu terytorialnego, proponowanie rozwiązań w tym zakresie oraz zapewnienie wsparcia doradczego i konsultacyjnego.
Cieślak ma też promować, upowszechniać i propagować idee samorządową, analizować rozwiązania prawne, administracyjne i organizacyjne w zakresie rozwoju samorządu terytorialnego, w szczególności - monitorować dobre praktyki oraz rozwiązania dotyczące przeciwdziałania nieprawidłowościom w jednostkach samorządu terytorialnego w innych państwach.
Cieślak ma także podjąć prace mające na celu ustanowienie Rady Samorządowej przy Prezesie Rady Ministrów oraz Funduszu Interwencji Samorządowe.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra Michała Cieślaka >>>
Prawie dwa miesiące od powołania do nadania zakresu obowiązków
Zgodnie z art. 33 ustawy o Radzie Ministrów premier ustala w drodze rozporządzenia "szczegółowy zakres działania ministra, niezwłocznie po powołaniu Rady Ministrów, a jeżeli minister został powołany w innym czasie – niezwłocznie po jego powołaniu", a także "ministerstwo lub inny urząd administracji rządowej, który ma obsługiwać ministra, a w wypadku ministra kierującego określonym działem administracji rządowej – również organy jemu podległe lub przez niego nadzorowane".
Rozporządzenia premiera są publikowane w Dzienniku Ustaw. Jak sprawdził Konkret24, pierwsze takie dokumenty dotyczące członków nowego gabinetu pojawiły się już 6 października, a więc w dniu zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego w nowym składzie. Następne w kolejnych dniach. Do poniedziałku 30 listopada brakowało natomiast rozporządzeń dotyczących dwóch ministrów bez teki - Wójcika i Cieślaka.
Dr Marcin Krzemiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył, że "bez tych rozporządzeń ministrowie nie mogą działać ani technicznie, ani merytorycznie". - Nie są w stanie wykonywać żadnych czynności, bo nie mają określonego zakresu kompetencji - wyjaśnił.
Ministrowie Wójcik i Cieślak urzędowali jednak pomimo braku rozporządzeń. Ten drugi np. podpisał 17 listopada porozumienie dotyczące budowy prawie 200 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju.
CZYTAJ NA KONKRET24: Po rekonstrukcji rządu: kancelaria premiera pęcznieje, przypomina dawny Urząd Rady Ministrów >>>
Autorka/Autor: akr//rzw
Źródło: PAP, Konkret24