Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, już dwukrotnie, w pierwszej turze, zwyciężał w wyborach na prezydenta Warszawy. Prezydentem Polski cztery lata temu nie został, przegrał z Andrzejem Dudą. Teraz znów chce wystartować w wyborach, ale najpierw zmierzy się ze swoim partyjnym kolegą - Radosławem Sikorskim w prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Co wiemy o aktualnym prezydencie Warszawy? Jak wyglądała jego wcześniejsza praca?
O tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, zdecydują wszyscy członkowie KO w głosowaniu - przekazał w sobotę szef MSZ Radosław Sikorski po wyjściu z obrad zarządu partii.
Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, do których staną Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, odbędą się jeszcze w listopadzie - zapowiedział z kolei premier Donald Tusk.
Co wiemy o aktualnym prezydencie stolicy?
Rafał Trzaskowski - kim jest, kariera w polityce
Rafał Trzaskowski - warszawiak, doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.
W politykę na różnych szczeblach zaangażowany jest od ponad 20 lat. Był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego, a potem delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Sam uzyskał mandat eurodeputowanego w wyborach w 2009 roku. Był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, kiedy kandydowała w wyborach na drugą kadencję prezydent Warszawy.
W rządzie Donalda Tuska przez 10 miesięcy był ministrem administracji i cyfryzacji. W 2014 roku, już w rządzie Ewy Kopacz, został sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych. W wyborach w 2015 roku uzyskał mandat posła.
W 2018 roku nastąpił zwrot w kierunku polityki lokalnej. Został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Wygrał w pierwszej turze uzyskując ponad 56 procent głosów. Jego główny konkurent Patryk Jaki z PiS uzyskał nieco ponad 28 procent.
W 2020 roku ubiegał się o fotel prezydenta RP. Z Andrzejem Dudą (51,03 proc. i 10 440 648 osób) przegrał nieznacznie. Na Trzaskowskiego zagłosowało 48,97 procent wyborców. Były to dokładnie 10 018 263 osoby.
Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy
Hasłem Trzaskowskiego, z którym poszedł do ubiegłorocznych, kwietniowych wyborów samorządowych, było: "Po prostu Warszawa". - Gdy inni kandydaci szukają pomysłu na siebie, ja mój pomysł na miasto po prostu realizuję z wami od ponad pięciu lat. Gdy obiecują wam zmiany, ja Warszawę po prostu zmieniam – podkreślał wtedy Trzaskowski.
Zaznaczał, że priorytetem będą inwestycje w edukację: budowa kolejnych szkół, przedszkoli i żłobków. Trzaskowski podkreślał, że należy zadbać o dostępność opieki psychologicznej dla najmłodszych. Nowymi inicjatywami były dodatkowe, darmowe lekcje angielskiego dla przedszkolaków oraz zajęcia online z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
Trzaskowski jest zwolennikiem rozwoju transportu szynowego. Priorytetowo traktuje budowę trzeciej linii metra oraz poszerzanie siatki połączeń o kolejne linie tramwajowe.
W Warszawie zapowiadał też zakończenie jeszcze w tym roku kilku kluczowych inwestycji: Nowego Centrum Warszawy wraz placem Centralnym, nowym gmachem Muzeum Sztuki Nowoczesnej i odmienioną ulicą Chmielną, mostu pieszo-rowerowego łączącego Śródmieście z Pragą Północ, czy wreszcie doprowadzenie do końca dającej się we znaki mieszkańcom budowy linii tramwajowej do Wilanowa. Dwie ostatnie inwestycje zostały już zrealizowane.
W 2024 roku w wyborach samorządowych zwyciężył już w pierwszej turze - zdobył poparcie 57,41 procent wyborców.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP