W sobotę zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Donald Tusk ma przedstawić pomysły, jak wygrać wybory, co zrobić po objęciu rządów i jak radzić sobie z najważniejszymi dziś problemami, jak pandemia i inflacja - zapowiedział wcześniej rzecznik PO Jan Grabiec. Wybrani mają zostać też nowi wiceszefowie partii. W tvn24.pl relacjonujemy część otwartą obrad.
Relacja odświeża się automatycznie
- 11:38
- 11:37
- 11:35
- 11:34
- 11:33
- 11:32
- 11:31
- 11:30
- 11:29
- 11:28
- 11:27
- 11:23
- 11:21
- 11:19
- 11:17
- 11:16
- 11:14
Rada - ze względu na pandemię - odbywa się w trybie hybrydowym. Mniej więcej połowa jej członków spotka się w siedzibie Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Druga połowa będzie obecna zdalnie. Wstęp na teren Akademii będą miały wyłącznie osoby, które posiadają paszport covidowy lub aktualny wynik testu na koronawirusa.
Rada Krajowa PO zebrała się po raz pierwszy od wrześniowej konwencji partii, a także październikowych wyborów wewnętrznych, w których wybrano szefów regionów i przewodniczącego. Podczas konwencji zmieniono statut Platformy, między innymi powiększając skład zarządu.
Rada zajmie się wypełnieniem nowych wymogów statutowych, wynikających ze zwiększenia liczby wiceprzewodniczących z czterech do 10. Właśnie wybór nowych wiceprzewodniczących to jedno z głównych zadań sobotnich obrad.
Rzecznik PO: Tusk przedstawi plan przygotowania do wyborów parlamentarnych
Drugie to nakreślenie planu PO na najbliższą przyszłość. - Przewodniczący Donald Tusk przedstawi plan działań dotyczący przygotowania do wyborów parlamentarnych i przygotowania do odpowiedzialnego zarządzania krajem w sytuacji, gdy rządząca partia traci większość i traci sterowność wewnętrzną, a także nie jest w stanie odpowiedzieć na problemy, które dzisiaj dotyczą Polaków - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.
Utratę sterowności, dodał, pokazuje między innymi sytuacja z Łukaszem Mejzą, którego mimo kompromitujących materiałów premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński nie są w stanie odwołać z rządu. W tej sytuacji "większą odpowiedzialność musi przyjąć na siebie opozycja". - Zadaniem rozsądnej opozycji jest stworzenie alternatywy - zaznaczył Grabiec.
Donald Tusk przedstawi więc "alternatywny plan", dotyczący między innymi tego, jak wyjść z obecnych kłopotów, także tych związanych z pandemią, inflacją i innymi problemami, z którymi nie radzi sobie rząd. Będzie też mówił, dodał rzecznik, o stworzeniu struktury, która będzie w stanie wygrać wybory.
- Będzie to zakończenie pewnego etapu związanego z powrotem Donalda Tuska i pewnymi roszadami personalnymi - powiedział Grabiec. - Teraz zacznie się drugi etap: przygotowanie do wyborów i do rządzenia krajem - dodał.
Poza Tuskiem w sobotę głos ma zabrać około 10 osób, przede wszystkim młodzi posłowie, tacy jak Aleksandra Gajewska. Spodziewane jest ponadto przemówienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Zostaną wybrani nowi przewodniczący PO
Po zakończeniu części otwartej, nastąpi część zamknięta. Wtedy wybrani zostaną nowi wiceprzewodniczący. Do dotychczasowych zastępców Donalda Tuska - Borysa Budki, Tomasza Siemoniaka i Rafała Trzaskowskiego - mają dołączyć: Bartosz Arłukowicz, Cezary Tomczyk, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Izabela Leszczyna, Marzena Okła-Drewnowicz i Dorota Niedziela. Dobór nazwisk jest taki, by wśród wiceprzewodniczących było tyle samo kobiet i mężczyzn.
Dalsze zmiany w zarządzie mają nastąpić po nowym roku. Wówczas wybrany zostanie cały skład gremium, ponieważ definitywnie wygaśnie dwuletnia kadencja obecnego zarządu, wybranego jeszcze przez poprzedniego przewodniczącego Borysa Budkę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24