Klub SLD będzie wnioskował o to, by Ryszarda Kalisza na stanowisku szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka zastąpiła posłanka Sojuszu Stanisława Prządka - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do SLD. "Fakty" dowiadują się, że o fotel szefa komisji ma walczyć również Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.
Klub SLD złożył w czwartek u marszałek Sejmu wniosek o powołanie do składu komisji sprawiedliwości dwóch nowych posłów: Stanisławy Prządki i Dariusza Jońskiego. Obecnie z rekomendacji Sojuszu zasiada w niej tylko Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.
Informację tę potwierdził w czwartek Joński: - Postanowiliśmy uzupełnić skład komisji, ponieważ ubyło nam w niej jednego posła - Ryszard Kalisz nie jest już członkiem SLD. Chcemy wzmocnić komisję, dlatego że w najbliższym czasie mamy w planach przygotowanie kilku projektów związanych z wymiarem sprawiedliwości; będziemy potrzebowali więc w komisji sprawiedliwości osób znających się na prawie.
Prządka i Joński mieliby zostać powołani do komisji sprawiedliwości w piątek. Wówczas Sejm będzie głosował nad zmianami w komisji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Prządka będzie kandydatką na stanowisko przewodniczącego komisji sprawiedliwości.
Wniosek o zmianę szefa komisji sprawiedliwości i praw człowieka Sojusz ma zamiar złożyć na najbliższym jej posiedzeniu.
Usunięcie Kalisza
Zgodnie z ustaleniami klubów z początku obecnej kadencji, Sojuszowi przysługuje przewodnictwo jednej sejmowej komisji. Do tej pory reprezentantem SLD był Kalisz, jednak polityk został na początku kwietnia usunięty z partii za "prace na rzecz innego ugrupowania politycznego". Chodzi o projekt Europa Plus Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca.
Sojusz wskaże kandydata
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapewniła w środę, że ustalenia dotyczące obsady sejmowych komisji są wciąż aktualne, więc Sojusz ma prawo wskazania szefa komisji sprawiedliwości. Potwierdził to w czwartkowej rozmowie szef klubu Platformy Rafał Grupiński. - Zmiany w sejmowych komisjach zostały uzgodnione między klubami parlamentarnymi - zaznaczył polityk PO. Według niego, nie ma też żadnych przeszkód, by zmienić przewodniczącego komisji sprawiedliwości.
Adwokat vs adwokat
Stanisława Prządka jest prawnikiem. W 1974 roku ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, dwa lata później uzyskała aplikację sędziowską. W 1999 ukończyła podyplomowe studia prawne dla bankowców w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W Sejmie zasiada czwartą kadencję. Do tej pory pracowała w komisjach: spraw wewnętrznych, gdzie jest wiceprzewodniczącą oraz komisji ustawodawczej.
Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1990 zdała egzamin adwokacki. W wyborach samorządowych w 2006 bez powodzenia kandydowała do Rady m.st. Warszawy. W 2010 uzyskała mandat radnej Warszawy z okręgu nr 8 (Ursynów i Wilanów). W wyborach parlamentarnych w 2011 została wybrana do Sejmu z okręgu legnickiego, startując z 3. miejsca na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Joński ukończył studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; dotychczas pracował w komisjach: finansów publicznych oraz kultury i środków przekazu. Po raz pierwszy zasiada w Sejmie.
Autor: zś/iga / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24