Zatrzymania podczas protestu. Posłowie Koalicji żądają od premiera wyjaśnień i zwołania sejmowej komisji

Aktualizacja:
Autor:
akr,js/kab,tr
Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24
Kidawa-Błońska: żądamy od pana premiera pilnego wyjaśnienia, jak doszło do tych działań i dlaczego były tak brutalne
Kidawa-Błońska: żądamy od pana premiera pilnego wyjaśnienia, jak doszło do tych działań i dlaczego były tak brutalne
wideo 2/9
Kidawa-Błońska: żądamy od pana premiera pilnego wyjaśnienia, jak doszło do tych działań i dlaczego były tak brutalne

Mamy dowody na to, że działania policji to było wielokrotne przekraczanie uprawnień - mówiła w sobotę posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Filiks, która wraz z innymi parlamentarzystami KO i Lewicy interweniowała w sprawie zatrzymanych przez policję w Warszawie aktywistów LGBT. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że politycy żądają od premiera Mateusza Morawieckiego pilnego wyjaśnienia piątkowych wydarzeń. Szef PO Borys Budka i posłowie Lewicy chcą zwołania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

W piątek przed siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii w Warszawie zebrało się kilkudziesięciu młodych ludzi przeciwnych decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywistki Margot z kolektywu Stop Bzdurom. Potem protest przeniósł się na Krakowskie Przedmieście w pobliże pomnika Chrystusa, gdzie doszło do przepychanek z funkcjonariuszami policji. Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak przekazał w sobotę, że zatrzymano 48 osób. Dodał, że czynności z tymi osobami są prowadzone w oparciu o artykuł 254 kodeksu karnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT
Zatrzymania osób biorących udział w proteście przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBTTVN24

W sprawie zatrzymanych interweniowali na komisariatach policji posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

- To, co działo się na ulicach Warszawy, na Krakowskim Przedmieściu po zmroku, po godzinie 20, to było skandaliczne - oceniła w sobotę na konferencji prasowej posłanka Koalicji Obywatelskiej Urszula Zielińska.  

Jak relacjonowała, "młodzi ludzie, którzy nie zgadzali się na wywiezienie Margot do aresztu tymczasowego na podstawie podejrzeń, nieudowodnionej winy, próbowali zablokować auto, w którym ona była".

- Ci ludzie byli jak worki z piaskiem wyciągani spod tego auta i wyrzucani. Wyszli z tego mocno poturbowani - mówiła. Dodała, że "byli wyciągani do radiowozów i wywożeni, nie wiedzieliśmy gdzie".

Zielińska mówiła, że "mnóstwo, kilkaset zupełnie pogubionych osób na Krakowskim Przedmieściu nie słyszało ostrzeżeń policji, bo policja na początku w ogóle ich nie wydawała". Dodała, że "policja w ogóle nie ostrzegała ludzi, nie informowała, w którą stronę mają iść, żeby się rozejść".

- Zamiast podjąć jakąkolwiek próbę pokojowych negocjacji z tymi młodymi ludźmi, policja brutalnie zamykała ich do vanów i wywoziła, nie wiemy gdzie. Szukałyśmy tych ludzi przez całą noc. Do tej pory kilkudziesięciu prawników ich szuka - mówiła.

Urszula Zielińska o protestach na Krakowskim Przedmieściu
Urszula Zielińska o protestach na Krakowskim Przedmieściu

Jachira: ojcowie i matki szukają swoich dzieci

Posłanka KO Klaudia Jachira podkreśliła, że "już dzisiaj ojcowie i matki szukają tych dzieci". - Do mnie od rana dzwoniło pięcioro rodziców, którzy pytają i proszą o interwencję, bo nie mogą znaleźć swojej córki albo swojego syna - mówiła.

Powiedziała, że przez całą noc z Urszulą Zielińską, z Magdaleną Filiks i Michałem Szczerbą obserwowali różne komisariaty policji próbując ustalić, gdzie przewieziono zatrzymanych. 

- Udało nam się ustalić od 23 do godziny 5.30, wtedy zakończyliśmy przejazd przez wszystkie komisariaty warszawskiej policji, że zatrzymane są 54 osoby na chwilę obecną, z czego osiem dalej uznajemy za zaginione - przekazała Jachira.

- Nie wiadomo, gdzie się znajdują. Ci ludzie po zatrzymaniu przez policję zniknęli - dodała.

- Dodatkowo my, posłowie opozycji, byliśmy oszukiwani przez funkcjonariuszy policji. W zależności od tego, kto podchodził i pytał, czy dany zatrzymany jest na komisariacie, nie była nam udzielana taka informacja - mówiła.

- Takie rzeczy dzieją się w państwie prawa i nie ma na to naszej zgody - podkreśliła.

Klaudia Jachira o zatrzymaniach protestujących przez policję
Klaudia Jachira o zatrzymaniach protestujących przez policjęTVN24

Filiks: nasze interwencje zapobiegły zawleczeniu osób do radiowozu

- Dzięki naszej obecności, mojej i posłanek tam wczoraj, mamy dzisiaj dowody na to i my jesteśmy tymi dowodami, że działania policji to było wielokrotne przekraczanie uprawnień, a przede wszystkim większość z nich była zbędna - oceniła posłanka KO Magdalena Filiks.

- Przeprowadziłyśmy wczoraj we trzy siedem takich interwencji, które zapobiegły i powiem to świadomie, zawleczeniu osób do radiowozu - mówiła. - Te osoby były wyłapywane z tłumu, czasami od tyłu, podduszane, przez kilka osób ciągnięte - relacjonowała.

- My byłyśmy wszystkie trzy świadkami, kiedy policjanci przekazywali sobie informację między sobą, która brzmiała dokładnie tak: "wejdź i bierz trzy obojętnie przypadkowe osoby". I tak to dokładnie wyglądało, że były to przypadkowe osoby i dowodem na to, że te działania były nieadekwatne i niezgodne z prawem jest to, że w ciągu siedmiu przeprowadzonych przez nas interwencji, dopiero w trakcie tych interwencji, kiedy tak naprawdę ciałami musiałyśmy zatrzymywać na przykład sześciu, siedmiu policjantów, którzy wlekli w sposób nieprawdopodobnie agresywny osoby do radiowozu okazywało się, że żadna z tych osób wcześniej nie była poproszona o wylegitymowanie się, z czego dwie z nich były przypadkowymi osobami, które przebywały na Krakowskim Przedmieściu i przyszły już dwie godziny po wydarzeniach, które miały tam miejsce i po ciemku były wleczone do radiowozu - relacjonowała Filiks.

Dodała, że tych siedem osób nie pojechało na komendę.

Kidawa-Błońska: żądamy pilnego wyjaśnienia sytuacji

- Każdy obywatel ma prawo do protestu. Każdy obywatel musi czuć się bezpiecznie. Dlatego żądamy od pana premiera pilnego wyjaśnienia, jak doszło do tych działań wczoraj, dlaczego były tak brutalne, dlaczego zatrzymywano osoby - naszym zdaniem - bez powodu – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Żądamy pilnego wyjaśnienia, ponieważ pan premier jest nam to winien. Wielokrotnie PiS mówił, że obywatele mają prawo protestować, to jest prawo demokracji. Wczoraj to prawo zostało złamane – oceniła.

- Poza tym nie chcę, by po raz kolejny matki szukały swoich dzieci, tak jak to było kiedyś w Pałacu Mostowskich, nie wiedząc, co się z nimi dzieje. To chyba nie powinno mieć miejsca w Polsce, która jest krajem demokratycznym i wolnym. To jest po prostu jeden wielki skandal – dodała.

Szef PO: zażądałem pilnego zwołania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Do wczorajszych wydarzeń odniósł się także na Twitterze szef PO Borys Budka. "W związku z ostatnimi brutalnymi interwencjami policji w stosunku do osób korzystających z prawa do wyrażania swoich poglądów zażądałem pilnego zwołania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Nie ma zgody na wykorzystywanie policji w ideologicznych wojnach PiS" - napisał.

Interwencja posłów KO i Lewicy

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira informowała wcześniej, że w sprawie zatrzymanych interweniowali wraz z nią w nocy na komisariatach policji posłowie KO: Michał Szczerba, Katarzyna Piekarska, Urszula Zielińska i Magdalena Filiks, a także posłowie Lewicy Anna Maria Żukowska i Krzysztof Śmiszek.

Decyzja o areszcie aktywistki LGBT, przepychanki z policją i zatrzymania uczestników protestu >>>

Z publikowanych przez parlamentarzystów na Twitterze informacji wynikało, że w tej grupie były też posłanki Lewicy Magdalena Biejat, Beata Maciejewska oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Posłanka Lewicy: będziemy żądali wyjaśnień od szefa MSWiA

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska mówiła w sobotę na konferencji prasowej, że posłowie Lewicy interweniowali na wielu komisariatach w sprawie zatrzymanych, którzy "byli pozbawieni konstytucyjnego prawa do obrony". - Doszło do bardzo wielu naruszeń - oceniła.

Mówiła, że chciałaby zadać pytanie komendantowi stołecznej komendy policji oraz ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu, dlaczego w przypadku aktywistki Margot "na którą został wydany nakaz tymczasowego aresztowania" i "nie stawiała oporu", "policja, kiedy była możliwość zrobienia tego (zatrzymania-red.) w sposób pokojowy, niemanifestacyjny, tego nie zrobiła, tylko dopuściła do tego, żeby tłum przeszedł z ulicy Solec z Powiśla do Krakowskiego Przedmieścia i tam policja urządziła po prostu cyrk".

Oceniła, że "to jest po części na pewno winą policji, że doszło do takiej eskalacji i takich emocji tłumu".

- Będziemy żądali od ministra Kamińskiego wyjaśnień. Przewodniczący sejmowej komisji MSWiA Wiesław Szczepański, poseł Lewicy zwróci się do pani marszałek (Sejmu Elżbiety-red.) Witek o zwołanie specjalnej komisji MSWiA z udziałem i Rzecznika Praw Obywatelskich i pana ministra celem wyjaśnienia tej sytuacji, która jest sytuacją absolutnie niedopuszczalną - zapowiedziała. 

Posłanka Lewicy: będziemy żądali wyjaśnień od szefa MSWiA
Posłanka Lewicy: będziemy żądali wyjaśnień od szefa MSWiATVN24

Politycy przekazują informacje bliskim

Posłanka KO Klaudia Jachira informowała w nocy, że posłowie interweniują na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Z politykami byli prawnicy, którzy mają towarzyszyć zatrzymanym podczas przesłuchań.

Jachira, która w nocy była wraz z Zielińską na komisariacie przy ulicy Wilczej, gdzie przewieziono cześć zatrzymanych, wyjaśniała, że pozostali posłowie rozjechali się w nocy po warszawskich komisariatach, gdzie trafili inni zatrzymani demonstranci.

Posłowie chcą "monitorować" działania policji

Posłanka KO wyjaśniała, że posłowie chcą "monitorować" działania policji wobec zatrzymanych, zbierać informacje o nich i udostępniać je ich bliskim i znajomym.

- Jestem tu po to, żeby pomóc ludziom i - na tyle, na ile mam uprawnienia wynikające z pełnionej funkcji - pilnować czynności wykonywanych przez policję - mówiła Jachira. - Będziemy tu, dopóki nasza obecność będzie potrzebna i będzie miała sens. Jak zobaczymy, że dalej jest już tylko rola prawników, to na pewno nie będziemy tego przedłużać - dodała.

Mówiąc o zatrzymaniach stwierdziła, że "to nie miało nic wspólnego z państwem prawa, to była łapanka".

Zatrzymanie i zarzuty

W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Margot zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie siedmiu tysięcy złotych. Wcześniej aktywistka została zatrzymana przez policję. Zarzucono jej, że 27 czerwca "wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodziła samochód marki renault master, poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą". Jak poinformowała wtedy prokuratura, łączna wartość strat wyniosła ponad sześć tysięcy złotych na szkodę Fundacji "Pro-Prawo do Życia".

Na wspomnianej furgonetce znajdowały się treści antyaborcyjne i - jak podał kolektyw Stop Bzdurom - homofobiczne.

Aktywistce zarzucono również, że w trakcie zajścia przewróciła Łukasza K. (kierowcę pojazdu) na chodnik, czym spowodowała u niego obrażenia w okolicy pleców i lewego nadgarstka. "Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia" - informowała prokuratura.

"Środek czysto represyjny"

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o zastosowaniu wobec niej dwumiesięcznego aresztu tymczasowego. "Dzieje się zamykanie na parę miesięcy za walkę z fundacją Pro-Prawo do Życia. Fundacją, która w całym normalnym świecie nie mogłaby funkcjonować" - tak Margot skomentowała decyzję sądu.

"Prokuratura chwaliła się tym, że ma najmocniejsze dowody w sprawie i nie ma żadnego powodu mieć jakiejkolwiek wątpliwości, więc ten środek dozoru, którym jest zamknięcie, jest czysto represyjny" - oceniła.

Autor:akr,js/kab,tr

Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraińskie media przekazały, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zabiła byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy. Rosyjskie media poinformowały wcześniej, że ciało Illy Kywy odnaleziono w jednej z miejscowości obwodu moskiewskiego. W marcu 2022 roku były pracownik MSZ Ukrainy został podejrzanym w śledztwie o zdradę stanu. - Taki los spotka innych zdrajców Ukrainy, a także wspólników reżimu Putina - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Media: ukraińska SBU zabiła byłego deputowanego Rady Najwyższej, który zbiegł do Rosji

Media: ukraińska SBU zabiła byłego deputowanego Rady Najwyższej, który zbiegł do Rosji

Autor:
ek/dap
Źródło:
PAP

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 Bielik we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki, pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane - podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Autor:
ks/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Pan się wszystkiemu sprzeciwia. Tak się nie da żyć, panie pośle. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu - powiedział marszałek Szymon Hołownia do Łukasza Schreibera z Prawa i Sprawiedliwości, gdy ten po raz kolejny zgłosił sprzeciw podczas obrad Sejmu. Wcześniej marszałek Sejmu mówił: "Panie pośle, moje serce krwawi, gdy wspomina pan o zamrażarce".

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Autor:
ek//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Sejm debatował w środę nad projektem zmian w Regulaminie Sejmu, zaproponowanym przez prezydium izby, który zakłada zmianę sposobu głosowania nad wyborem premiera w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym oraz w zasadach prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad budżetem. Izba przejdzie do trzeciego czytania projektu po doręczeniu posłom i posłankom zestawienia zgłoszonych poprawek.

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, PAP

Stany Zjednoczone postawiły zarzuty czterem rosyjskim żołnierzom o zbrodnie wojenne popełnione wobec Amerykanina podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Żołnierze mieli porwać i torturować obywatela Stanów Zjednoczonych. To pierwszy przypadek, kiedy rząd USA wykorzystał prawo do ścigania osób, które popełniły zbrodnie wojenne przeciwko obywatelom amerykańskim.

USA postawiły zarzuty czterem rosyjskim żołnierzom. Są oskarżeni o torturowanie Amerykanina w Ukrainie

USA postawiły zarzuty czterem rosyjskim żołnierzom. Są oskarżeni o torturowanie Amerykanina w Ukrainie

Autor:
ek//mrz
Źródło:
Reuters, CNN

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Newag dementuje informacje portalu Onet i jego rozmówców, czyli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę - SPS Mieczkowski, dotyczące wywoływania celowych awarii pociągów - podał Newag. W środę kurs spółki mocno zanurkował.

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Ze wstępnej opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną śmierci policjantów były obrażenia doznane w wyniku postrzału - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej.

Zakończyła się sekcja zwłok policjantów śmiertelnie ranionych przez Maksymiliana F. 

Zakończyła się sekcja zwłok policjantów śmiertelnie ranionych przez Maksymiliana F. 

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Wrocławska policja opublikowała komunikat, w którym odnosi się do informacji o śmierci 31-letniej kobiety w komisariacie. Do zdarzenia doszło w maju tego roku, rodzina o zgonie miała dowiedzieć się dwa miesiące później. - Rodzina uważa, że sprawa śmierci pani Malwiny została zamieciona pod dywan - mówi mecenas Wojciech Kasprzyk, reprezentujący bliskich 31-latki.

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Przez nikogo niepokojony wszedł do internatu z opaską dozoru na nodze. Według relacji wychowawcy szkoły samochodowej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) agresywny mężczyzna mówił, że wyszedł z więzienia, że "musi kogoś zabić", żeby tam wrócić, i że "jest maszyną do zabijania". Zaatakował nauczyciela. Patrol wyprowadził intruza z budynku i puścił wolno. Postępowanie wszczęto dopiero po tygodniu. Jak teraz informuje prokuratura, Sabri R. od czasu wyjścia z więzienia niemal codziennie miał łamać prawo. Kradł i niszczył.

Miał grozić nauczycielowi, policja puściła go wolno. Teraz jest w areszcie. Prokuratura: niemal codziennie łamał prawo

Miał grozić nauczycielowi, policja puściła go wolno. Teraz jest w areszcie. Prokuratura: niemal codziennie łamał prawo

Aktualizacja:
Autor:
bp/kab
Źródło:
"Fakty po Południu" TVN, TVN24

Brytyjska rodzina królewska opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym wspólnie pozują król Karol III, królowa Kamila, książę William i księżna Kate. Brytyjskie media wskazują, że zdjęcie jest "pośrednią odpowiedzią" na zarzuty stawiane w opublikowanej tydzień wcześniej książce "Endgame" Omida Scobiego. W jej holenderskim wydaniu autor wskazał, że to Karol III i księżna Kate kilka lat temu wyrazili uwagi co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan.

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, BBC, Sky News, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Już 2,7 miliona Polaków ma niespłacone zobowiązania finansowe - wynika z najnowszego raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor i BIK. W ciągu ostatniego roku łączna wartość zadłużenia w naszym kraju wzrosła o 6,5 miliarda złotych. Rekordzistą pod tym względem jest mieszkaniec Lubelszczyzny, który zalega ze spłatą niemal 87 milionów złotych.

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej ma wejść w skład przyszłego rządu Donalda Tuska - dowiedziała się nieoficjalnie reporterka TVN24 Agata Adamek. Posłanka KO ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej. Adamek potwierdziła też informacje TVN24 z ubiegłego tygodnia o tym, że Katarzyna Kotula z Lewicy ma być mianowana ministrą ds. polityki równościowej.

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Autor:
bp//mrz,
adso
Źródło:
TVN24

Po spotkaniu z Szymonem Hołownią mogę powiedzieć, że Polska i Ameryka mają pozytywny, wspólny program, razem idą naprzód, między innymi w sprawie bezpieczeństwa i kolektywnej obrony - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Pytany o pomoc dla Ukrainy stwierdził, że Kijów wspiera koalicja ponad 50 krajów, a prezydent Joe Biden "utożsamił swoją prezydenturę ze wsparciem narodu ukraińskiego".

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

W prognozie pogody na najbliższe dni widać kolejne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, jednak na horyzoncie są duże zmiany. Od weekendu do Polski będzie napływać coraz cieplejsze powietrze, które zapoczątkuje odwilż.

Idzie odwilż. Jak ciepło będzie

Idzie odwilż. Jak ciepło będzie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły na miejscu po tym, jak samochód osobowy dachował w kanale wypełnionym wodą w miejscowości Libiszów (woj. lubelskie). Policjanci ustalają tożsamość zmarłych.

Samochód wjechał do kanału, nie żyją dwie osoby

Samochód wjechał do kanału, nie żyją dwie osoby

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Maksymilian F., który w ubiegłym tygodniu śmiertelnie ranił dwóch przewożących go policjantów, był poszukiwany do odbycia kary w sprawie dotyczącej sprzedaży internetowej - przekazał białostocki sąd rejonowy. Chodziło o lampę.

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Był poszukiwany, bo miał trafić do więzienia z powodu oszustwa. Odpowie za śmierć dwóch policjantów

Autor:
bż/gp
Źródło:
PAP

Od środy można zapisywać się i przyjmować nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. - Na godzinę 8 mieliśmy 26 tysięcy zapisanych pacjentów na szczepienia i 40 tysięcy tak zwanych slotów, czyli konkretnych terminów - poinformowała w rozmowie z TVN24 Iwona Kania, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie przyznała, że jest mniej punktów, w których wykonywane są szczepienia. Dodatkowo w przyszłym tygodniu wejdą zmiany w zapisach, niedostępna będzie infolinia 989.

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

"Nie działa możliwość rejestracji, nie można się dodzwonić". Ministerstwo odpowiada

Autor:
mb/dap
Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie odbyła się dyskusja nad projektami zamrożenia cen energii, gazu i ciepła. Rządowym i grupy posłów demokratycznej opozycji. Sejm zagłosował za przekazaniem projektu opozycji do dalszych prac. Rządowy został odrzucony.

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt nie przeszedł

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Akademia Sztuki w Szczecinie poinformowała o śmierci studentki, która została poważnie poparzona w eksplozji, do której doszło w czerwcu tego roku. Poszkodowane zostały wtedy trzy osoby: dwie wykładowczynie i studentka.

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl

Pomocy potrzebował półroczny niemowlak. Mimo szybkiej akcji ratowników dziecka nie udało się uratować. Policja dowiedziała się o zdarzeniu dopiero z lokalnych mediów. Przyczyny śmierci dziecka nie są jeszcze znane.

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Nie udało się uratować sześciomiesięcznego dziecka

Autor:
ng/gp
Źródło:
TVN24

IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącymi i gęstą mgłą. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Osiem województw z alertami IMGW. Nie tylko marznące opady dadzą się nam we znaki

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas środowych obrad wyłączył mikrofon przemawiającego z mównicy Michała Kołodziejczaka. Poseł Koalicji Obywatelskiej w ostrych słowach uderzał w politykę energetyczną rządów Prawa i Sprawiedliwości, pytał też polityków PiS, czy mają problemy z hormonami czy z mózgiem. Gdy czas na wypowiedź minął, lider Agrounii nie chciał zejść z mównicy.

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Kołodziejczak w ostrych słowach mówił o polityce energetycznej za rządów PiS. Bosak w finale wyłączył mu mikrofon

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Paulina Hennig-Kloska po zejściu z sejmowej mównicy, na której mówiła o poprawkach do tak zwanej ustawy wiatrakowej, otrzymała od przedstawicieli swojego ugrupowania owację na stojąco i bukiet kwiatów. W tym samym czasie politycy Prawa i Sprawiedliwości głośno śmiali się i wznosili okrzyki "hańba" oraz "kwiatki z Berlina".

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Paulina Hennig-Kloska dostała od kolegów owację i kwiaty. Posłowie PiS śmiali się i wznosili okrzyki

Autor:
bp//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aspirant sztabowy Ireneusz Michalak i aspirant sztabowy Daniel Łuczyński stracili życie, realizując obowiązki służbowe. "Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie, służąc mieszkańcom Wrocławia" - podkreśla policja.

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

"Wypełnili do końca słowa roty policyjnego ślubowania. Oddali własne życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewczynka w spektrum autyzmu postawiła na nogi służby na Śląsku. Zniknęła w poniedziałek po południu w Kamieńcu pod Tarnowskimi Górami, odnalazła się następnego dnia 40 kilometrów dalej, w Katowicach. Jest podopieczną ośrodka, który od dwóch lat jest pod lupą prokuratury. Chodzi między innymi o znęcanie się nad dziećmi. W jednym postępowaniu już siedem osób usłyszało zarzuty.

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

14-letnia Wiktoria całą noc jeździła autobusami. Dwa śledztwa w sprawie ośrodka, będzie trzecie

Aktualizacja:
Autor:
Małgorzata
Goślińska
Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Taka decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. W komentarzach zgodnie przyznają, że na ewentualne obniżki trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl