Prezydent USA Barack Obama 8 lipca, przed rozpoczynającym się tego dnia szczytem NATO, spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
- Prezydent Obama do Polski przyjedzie dzień przed szczytem, czyli już 7 lipca, także po to, aby 8 lipca, zanim po południu rozpocznie się szczyt NATO, odbyć dwa spotkania bilateralne: z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz spotkanie Polska - USA na szczeblu głów państw - poinformował prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne. Podkreślił, że spotkanie prezydentów Polski i USA jest wstępnie planowane w "pełnej dwustronnej formule".
Współpraca Polski i USA nabrała przyspieszenia
Szczerski poinformował, że spotkanie będzie dotyczyło "pełnej palety spraw dwustronnych", z naciskiem na kwestie bezpieczeństwa.
Jak uściślił, chodzi m.in. o konsekwencje dobrych decyzji, które w ostatnim czasie podjęła administracja prezydenta Obamy, czyli zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie, w tym na wschodniej flance. Rozmowy będą dotyczyły także konsekwencji planów budowy stacji bazy antyrakietowej w Polsce - dodał. Ocenił, że decyzje dotyczące wzmocnienia obecności wojskowej USA w naszej części Europy oraz budowa tarczy antyrakietowej pokazują, że polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa nabrała w ostatnim czasie przyśpieszenia, o co zabiegał prezydent Duda. - To ostatnie miesiące prezydentury Baracka Obamy. Ważne jest dla nas, by jak najwięcej spraw domknąć - podkreślił Szczerski. Na początku lutego prezydent Barack Obama potwierdził, że USA chcą wydać w 2017 r. 3,4 mld dolarów na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie w ramach inicjatywy European Reassurance Initiative (ERI). Dodatkowe środki miałyby zostać przeznaczone na znaczące zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Sesja NATO - UE
W ramach sesji NATO - Unia Europejska podczas szczytu Sojuszu w Warszawie ma zostać przyjęta deklaracja dotycząca współpracy w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. W sesji NATO - UE wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini - poinformował Szczerski.
Dodał, że za sprawą polskiej inicjatywy na sesji będą także obecni przedstawiciele Finlandii i Szwecji, krajów unijnych i bliskich partnerów Sojuszu. - Deklaracja o współpracy NATO - Unia Europejska będzie częścią dorobku szczytu warszawskiego - podkreślił Szczerski. Ocenił, że będzie to bardzo ważny krok w zakresie współpracy obu organizacji, które, zachowując autonomię i odrębne cele, deklarują także chęć współpracy w zakresie zagrożeń, które mogą zwalczać wspólnie.
Ukraina na szczycie NATO
Posiedzenie NATO - Ukraina podczas lipcowego szczytu Sojuszu odbędzie się na poziomie szefów państw - powiedział Krzysztof Szczerski. Będzie to jedyne posiedzenie dwustronne Sojuszu z krajem sąsiedzkim na tym szczeblu - dodał. Podkreślił, że decyzje warszawskiego szczytu NATO będą dotyczyły wzmocnienia wschodniej flanki, strategii na rzecz Południa, współpracy NATO i Unii Europejskiej, a także współpracy z otoczeniem Sojuszu, w tym także "polityki otwartych drzwi". Zaznaczył, że Polska kontynuuje politykę, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy. Dodał, że na poziomie ministerialnym odbędzie się m.in. sesja NATO - Gruzja. - Będzie także dyskusja o polityce wobec Afganistanu. Zostaną podjęte decyzje o dalszych działaniach NATO w tym kraju po zakończeniu formalnej, wojskowej misji - poinformował.
Szczyt NATO w Warszawie
Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze wschodu i południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.
Autor: jaz/kk / Źródło: PAP