Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek odwiedzili szpital tymczasowy w Radomiu. Wypowiedzieli się też dla mediów.
Konferencja zakończyła się, dziękujemy za uwagę.
Niedzielski: Dlatego zwracam się, by tam, gdzie to możliwe, przechodzić na pracę zdalną.
Niedzielski: Rano otrzymałem raport sanepidu, który raportuje ogniska zachorowań. Prawie 50 procent ognisk zakażeń jest identyfikowane w zakładach pracy.
Niedzielski: Musimy się skoncentrować i w duchu współpracy, dialogu, przejść przez trudną sytuację.
Niedzielski: Najbliższe 2-3 tygodnie będą oznaczały dalszy wzrost zachorowań. Miejmy nadzieję, że obostrzenia, które zadziałały w warmińsko-mazurskim, zadziałają w skali ogólnopolskiej.
Niedzielski: 41 osób znajduje się już w tym szpitalu. Są leczone, mogą liczyć na opiekę. Pochodzą nie tylko z Radomia, ale przede wszystkim z Warszawy i okolic.
Niedzielski: Skutkiem braku porozumienia było opóźnianie otwarcia tego szpitala. Dlatego ustanowiłem pełnomocnika.
Niedzielski: Szpital tymczasowy w Radomiu jest dobrym przykładem tego, że w tej trudnej sytuacji należy współpracować, odrzucać spory na rzecz konstruktywnego wychodzenia z sytuacji.
Niedzielski: W zeszłym tygodniu przyrost hospitalizacji przekroczył cztery tysiące.
Niedzielski: Mamy za sobą tydzień dynamicznego przyrostu zachorowań. Dynamika była naprawdę duża. To znajduje swoje odzwierciedlenie w szpitalnictwie, na pierwszej linii frontu.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Morawiecki: Wirus atakuje też młodszych. Coraz więcej osób poniżej 50 lat, poniżej 40 lat jest hospitalizowanych.
Morawiecki: Dzisiaj rano dostałem raport od ministra Dworczyka, że pojawia się coraz więcej chętnych do szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.
Morawiecki: Zwróćmy uwagę na pozytywne działanie szczepionek. W USA i Wielkiej Brytanii już dzisiaj widać bardzo duży spadek zakażeń i zgonów.
Morawiecki: Brytyjska wersja wirusa staje się wersją dominującą. To oznacza wyższy stopień transmisji wirusa i niestety również podniesiony poziom śmiertelności. Dlatego bardzo mocno chciałbym zaapelować o to, by przestrzegać reguł, trzymać się obostrzeń.
Morawiecki: Nie może być dzisiaj miejsca na jakiekolwiek spory, na przeciąganie liny. Najważniejsze jest życie i zdrowie obywateli.
Rozpoczęła się konferencja.
W szpitalach leży już 24 637 osób chorych na COVID-19. To o 1 054 więcej niż wczoraj. Wszystkich "łóżek covidowych" dostępnych jest 33 178.
Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek poinformowało o 14 578 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 65 zakażonych osób.
Premier i minister zdrowia mają odwiedzić radomski szpital tymczasowy o godzinie 11.15.
Szpital tymczasowy w Radomiu
20 marca pierwsi pacjenci chorzy na COVID-19 trafili do szpitala tymczasowego w Radomiu. 10 marca minister zdrowia Adam Niedzielski zawiesił dyrektora radomskiego szpitala miejskiego Marka Pacynę zarzucając mu, że "nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę w ramach przygotowania szpitala tymczasowego". Minister ustanowił pełnomocnika.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski ocenił, że to "próba odwrócenia uwagi od nieudolności rządu w walce z pandemią", a zawieszenie dyrektora było decyzją o "absolutnie politycznym charakterze".
Trzecia fala epidemii
W ostatnich dniach dobowe liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem zbliżyły się do statystyk z listopada, z drugiej fali epidemii. Gorsze niż jesienią są jednak dane o liczbie osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 i zajętych przez nie respiratorów.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24