Marek Pacyna, dyrektor radomskiego szpitala miejskiego, został zawieszony – zdecydował i poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu tłumaczył, że dyrektor "nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę w ramach przygotowania szpitala tymczasowego" dla chorych na COVID-19. Prezydent Radomia Radosław Witkowski skrytykował decyzję Niedzielskiego i ocenił, że to "próba odwrócenia uwagi od nieudolności rządu w walce z pandemią".
Minister zdrowia zorganizował w środę konferencję przed radomskim szpitalem. Mówił, że trzecia fala epidemii "rozpędza się w Polsce". Dodał, że dzisiejsze dane dotyczące zakażeń pokazują, iż "mamy do czynienia z trudną sytuacją, która wymaga trudnych decyzji".
W środę resort zdrowia poinformował o 17 260 nowych infekcjach i śmierci 398 zakażonych osób. Rośnie też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19.
"Ten szpital tymczasowy powinien funkcjonować co najmniej od miesiąca"
Niedzielski mówił, że "szpitale tymczasowe powstały po to, by pomóc w walce z pandemią podczas rozwijania się trzeciej fali".
- Niestety, z kilku miejsc docierają do nas sygnały o trudnej współpracy wojewodów z lokalnymi samorządami, z dyrektorami szpitali, a to nie jest czas, w którym możemy poświęcać energię na niesnaski, na brak dobrej komunikacji – powiedział Niedzielski.
Jak dodał, sytuacja, która ma miejsce w Radomiu, jest niechlubnym przykładem, kiedy współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się w najlepszy sposób. - Pan wojewoda Konstanty Radziwiłł przedstawił mi formalny wniosek z uzasadnieniem, w którym odwoływał się do sytuacji, gdzie dyrektor lokalnego szpitala nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę w ramach przygotowania szpitala tymczasowego, który był przygotowywany razem z Totalizatorem Sportowym, też ta współpraca pozostawała wiele do życzenia – wskazywał minister.
Zaznaczył, że brak otwierania szpitali tymczasowych jest nie do zaakceptowania. - Według mojej wiedzy ten szpital powinien funkcjonować co najmniej od miesiąca – dodał szef resortu zdrowia.
Zawieszenie dyrektora szpitala, pełnomocnik w jego miejsce
Niedzielski poinformował, że zdecydował o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu Marka Pacyny w pełnieniu obowiązków. - Jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa, zdecydowałem, by wprowadzić pełnomocnika, którego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu – powiedział.
Szef MZ przekazał, że zwrócił się także z prośbą do p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka o wytypowanie osoby, która będzie w imieniu ministra zarządzała szpitalem. - Pan prezes Nowak wskazał mi kierownika radomskiej delegatury pana Andrzeja Cieślika – przekazał minister.
Prezydent Radomia: próba odwrócenia uwagi od nieudolności rządu w walce z pandemią
Decyzję ministra zdrowia skomentował w oświadczeniu prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jego zdaniem to "próba odwrócenia uwagi od nieudolności i nieporadności rządu w walce z pandemią i przerzucanie na samorząd odpowiedzialności za swoje złe decyzje".
"Zarówno władze miasta, jak i dyrekcja szpitala na każdym etapie pandemii współpracowały z wojewodą, by zapewnić pacjentom chorym na COVID-19 jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych" – zapewniał Witkowski.
"Radomski Szpital Specjalistyczny nie stracił nawet jednego dnia. Opóźnienia, o których mówił dziś minister zdrowia, absolutnie nie wynikają z jakichkolwiek zaniedbań lub zaniechań szpitala. Placówka musiała natomiast zabezpieczyć swoje interesy związane chociażby z gwarancją udzieloną przez wykonawcę nowego obiektu" – tłumaczył prezydent.
Dodał, że szpital w Radomiu, chociaż to nie na nim ciążył ten obowiązek, podjął także działania mające na celu pozyskanie personelu dla szpitala tymczasowego.
"Najwyraźniej panu ministrowi potrzebny był ktoś, na kogo można by przerzucić odpowiedzialność za narastający problem braku miejsc w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19" – napisał Witkowski.
Według Witkowskiego decyzja ministra ma "absolutnie polityczny charakter". "Dla pana ministra jednym z argumentów w tej konkretnej sprawie była także moja przynależność polityczna. Uważam, że w czasie kiedy na szali jest ludzkie zdrowie i życie, wprowadzanie do dyskusji takich elementów jest nieetyczne i zwyczajnie nie na miejscu" – oświadczył prezydent Radomia.
Niedzielski: otwarte są 22 szpitale tymczasowe
Na konferencji prasowej w środę po południu minister zdrowia był pytany przez dziennikarzy o dane na temat szpitali tymczasowych. - W tej chwili otwarte są 22 szpitale tymczasowe. W charakterze pasywnym jest 13. Łóżek w tych szpitalach tymczasowych jest ponad 6 tysięcy, z czego aktywnych, gotowych, mających pełną osadę personelu jest mniej więcej 1,7-1,8 tysiąca łóżek – poinformował.
Dodał, że w szpitalach aktywnych, czyli tych, które już działają, ale nie w pełnym zakresie, jest ponad 2,4 tysiąca miejsc. - A pozostałe 4 tysiące to są szpitale pasywne, które systematycznie będziemy uruchamiali – uzupełnił minister.
Minister zdrowia: spada średnia wieku osób hospitalizowanych
Minister zdrowia powiedział też, że zmniejsza się średnia wieku pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. - To jest spadek bardzo niewielki. Na przełomie grudnia, stycznia i lutego mieliśmy tę średnią, która kształtowała się mniej więcej na poziomie 64 lat. W ciągu ostatniego czasu - i myślę, że można powiedzieć, że to jest powoli też wpływ akcji szczepień - widzimy obniżenie średniej wieku i ona w tej chwili wynosi troszeczkę więcej niż 62 lata – poinformował.
Przyznał, że "to nie jest duża różnica, ale w gruncie rzeczy patrząc na to, jak szybko to się zmieniło, to należy uznać, że to jest zauważalny efekt [szczepień – przyp. red.]".
Dostawy szczepionki Pfizera "prawdopodobnie ulegną co najmniej podwojeniu"
Szef resortu zdrowia mówił też o dostawach szczepionek do Polski. Poinformował, że Pfizer deklaruje, iż tygodniowe dostawy, które w tej chwili wynoszą mniej więcej 360 tysięcy, od kwietnia "prawdopodobnie ulegną co najmniej podwojeniu".
Dodał, że również AstraZeneca zapewnienia zwiększenie dostaw w drugim kwartale. - W kwietniu, maju i czerwcu dostawy - przy optymistycznych założeniach - miesięcznie będą wynosiły już nawet więcej niż 5 milionów szczepionek – powiedział Niedzielski.
Źródło: PAP