Prawnik, europoseł, minister, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta - tak Andrzej Duda piął się po szczeblach kariery, także politycznej. Oto najważniejsze daty.
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Kiedy w 1989 roku w Polsce zmienia się system polityczny, Duda jest uczniem krakowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Szkołę tę kończy w 1991 roku.
"Od najmłodszych lat moją pasją były książki. Naturalną koleją rzeczy wybrałem naukę w klasie humanistycznej. Nadszedł wyczekiwany 1989 rok. Doskonale zapamiętałem tamten wyjątkowy czas i nadzieję na zmianę losu Polski i Polaków" - pisze, wspominając ten okres swojego życia.
Student i prawnik
Do 1997 roku Andrzej Duda jest studentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po skończeniu studiów - już jako prawnik - rozpoczyna pracę dydaktyczną na uniwersytecie, najpierw w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a od 2001 roku w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.
W styczniu 2005 r. uzyskuje stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym". Jest wykładowcą prawa administracyjnego na UJ, potem przejdzie na urlop bezpłatny ze względu na sprawowanie mandatu poselskiego.
W polityce
W świat polityki Duda wchodzi po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2005 r. Wówczas rozpoczyna współpracę z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Jak sam pisze - zostaje "ekspertem od legislacji". Wraz z Arkadiuszem Mularczykiem przygotowuje tekst nowelizacji ustawy lustracyjnej.
Kiedy fotel premiera po Kazimierzu Marcinkiewiczu obejmuje Jarosław Kaczyński, Duda zostaje wiceministrem sprawiedliwości, na czele resortu stoi wówczas Zbigniew Ziobro. W ministerstwie odpowiada za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. "Praca w ministerstwie oznaczała dla mnie diametralną zmianę. Wcześniej swoją przyszłość wiązałem z życiem naukowym, akademickim" - wspomina.
Z ministerstwa przechodzi, powołany przez Sejm, do Trybunału Stanu. Tam pełni funkcję od listopada 2007 do 2011 r.
Szczebel wyżej...
Kolejnym szczeblem politycznej kariery Andrzeja Dudy jest Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "W grudniu 2007 roku prezydent Lech Kaczyński zaprosił mniej do Pałacu Prezydenckiego. Wtedy dowiedziałem się, że rozważa poszerzenie swojego zespołu prawniczego. W 2008 roku zostałem podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta" - tak Andrzej Duda relacjonuje początek pracy u prezydenta.
Dymisję z tego stanowiska składa w lipcu 2010 r., po zwycięstwie Bronisława Komorowskiego. Duda zawsze podkreśla, że praca w Kancelarii Prezydenta była dla niego zaszczytem.
...i niżej
Po przegranych przez PiS wyborach prezydenckich Duda angażuje się w lokalną politykę. Mając 38 lat, kandyduje na stanowisko prezydenta Krakowa. Startuje pod hasłem "Kraków przyszłości", a w kampanii podkreśla, że Kraków potrzebuje zmian i nowej energii. Uzyskuje 56 302 głosy i nie przechodzi do drugiej tury wyborów, w której zmierzyli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Na kilkanaście miesięcy zostaje radnym Krakowa. Rezygnuje jednak z mandatu po wyborach parlamentarnych z 2011 r., gdy startując z listy PiS, zdobywa 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i zostaje posłem.
Od listopada 2013 do stycznia 2014 - w wyniku zawirowań politycznych w partii - jest rzecznikiem prasowym PiS. W majowych wyborach w 2014 roku zdobywa mandat europosła. Oficjalnym kandydatem PiS na urząd prezydenta zostaje 6 grudnia ubiegłego roku.
Andrzej Duda jest żonaty, ma córkę. Jego żona Agata Kornhauser-Duda uczy języka niemieckiego w liceum.
Autor: mn//rzw / Źródło: tvn24.pl