Po 60 latach wojsko żegna TS-11 Iskra. Teraz czas M-346 Bielik

Źródło:
tvn24.pl
Iskry, bieliki i orliki podczas sesji w powietrzu (fragment)
Iskry, bieliki i orliki podczas sesji w powietrzu (fragment) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
wideo 2/6
Iskry, bieliki i orliki podczas sesji w powietrzu (fragment) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Po 60 latach od oblotu pierwszego prototypu Siły Powietrzne uroczyście i symbolicznie zakończyły szkolenie młodych pilotów na samolotach TS-11 Iskra. Te zadania wypełniają teraz maszyny M-346 Master, którym w Polsce nadano imię Bielik. Zmianę warty lotnicy uczcili specjalną sesją filmową i fotograficzną w przestworzach i na ziemi.

Uroczystość, jaka w środę odbyła się w Dęblinie, miała w dużej mierze symboliczny charakter. Uczczono na niej "przekazanie szkolenia lotniczego" ze skonstruowanego i produkowanego w Polsce samolotu TS-11 Iskra na zakupione we Włoszech M-346 Bielik, choć tak naprawdę ostatnie szkolenie na iskrach miało miejsce w 2019 roku. Ponadto w Siłach Powietrznych wciąż pozostaje siedem pomalowanych w narodowe barwy i lekko zmodyfikowanych samolotów wchodzących w skład zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. Resursy tej siódemki w tej chwili pozwalają jeszcze na dwa lata lotów – poinformowała w rozmowie z tvn24.pl porucznik Ewa Złotnicka, rzecznik prasowy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Nie zmienia to jednak faktu, że w lotnictwie wojskowym symbolicznie kończy się jedna epoka i zaczyna kolejna.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

W ostatni "szkoleniowy" lot w środę z Dęblina wystartowała pomalowana na szaro szkolna iskra o numerze bocznym 2001. Na jej kadłubie umieszczono napis "'Dama' odchodzi do historii". Jej załogę stanowiło dwóch pilotów w stopniu podpułkownika, więc przelot miał wymiar bardziej pokazowy niż treningowy. Po wylądowaniu maszyna została formalnie przekazana do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (województwo lubelskie).

Ostatni lot szkoleniowy samolotu TS-11 Iskra
Ostatni lot szkoleniowy samolotu TS-11 IskraDowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Samolot TS-11 Iskra został zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem inżyniera Tadeusza Sołtyka (stąd litery TS w nazwie). Był pierwszym samolotem odrzutowym skonstruowanym w Polsce. Po raz pierwszy wzbił się w powietrze w lutym 1960 roku. Do drugiej połowy lat osiemdziesiątych w zakładach lotniczych w Mielcu wyprodukowano ponad 400 egzemplarzy. Służyły one nie tylko w Polsce, ale także w lotnictwie wojskowym Indii, gdzie sprzedano kilkadziesiąt maszyn.

Pożegnalna sesja w powietrzu

Jako podsumowanie służby Iskier w polskim lotnictwie Siły Powietrzne zorganizowały sesję fotograficzną i filmową w powietrzu (air-to-air). Wzięły w niej udział samoloty TS-11, zarówno w szarym malowaniu, które cechowało maszyny wykorzystywane do szkolenia, jak i biało-czerwonym, czyli należące do zespołu akrobacyjnego. W powietrze wzbiły się także bieliki, a także samoloty turbośmigłowe PZL-130 Orlik, na których podchorążowie latają, zanim przesiądą się na odrzutowce. Sesja odbyła się 2 grudnia w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Sesja w powietrzu TS-11 Iskra i M-346 Bielik
Sesja w powietrzu TS-11 Iskra i M-346 BielikDowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Iskra od początku była projektowana jako samolot przeznaczony do szkolenia pilotów, którzy w przyszłości mieli zasiąść za sterami bardziej zaawansowanych bojowych maszyn odrzutowych. Po podstawowym szkoleniu za sterami samolotów z napędem śmigłowym, to właśnie na iskrach młodzi lotnicy pod okiem instruktorów wyrabiali sobie nawyki właściwe dla latania odrzutowcami i użycia uzbrojenia niekierowanego. Dopiero po zaliczeniu tego szkolenia przesiadali się na MiG-i i suchoje.

Przestały wystarczać

Iskry były wykorzystywane przede wszystkich w jednostkach szkolnych, ale w szczytowym okresie znajdowały się także na wyposażeniu pułków bojowych. Tam służyły pilotom do treningu, utrzymywania i wznawiania nawyków (taka procedura to konieczność po dłuższym okresie bez latania), a także do rozpoznania pogodowego. Od lat dziewięćdziesiątych następowała stopniowa redukcja liczby Iskier, aż w końcu można było je spotkać tylko w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

Samolot TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone IskryMirosław Cyryl Wójtowicz/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Gdy na początku XXI wieku dla Sił Powietrznych zakupiono amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16, w najnowszej w tamtym okresie, mocno ucyfrowionej wersji, analogowe iskry przestały wystarczać. Polskich pilotów trzeba było wysyłać na kursy w Stanach Zjednoczonych, gdzie najpierw latali na samolotach szkolnych T-38 Talon (nota bene rówieśnikach TS-11), by następnie przesiąść się na starszą, analogową wersję F-16, a na końcu zasiąść za sterami nowszej wersji tego samolotu. Tak przeszkoleni lotnicy wracali do kraju i zasilali personel w bazach w poznańskich Krzesinach i Łasku koło Łodzi, gdzie stacjonują polskie F-16.

Nowy samolot z Włoch

Następcą iskry miał być zaprojektowany w Polsce samolot I-22 Iryda, oblatany w połowie lat osiemdziesiątych. Jego program zakończył się jednak fiaskiem na przełomie XX i XXI wieku. Ministerstwo Obrony Narodowej było więc skazane na zakup samolotu za granicą. Po pierwszym nieudanym przetargu i zmianie koncepcji, w końcu, w lutym 2014 roku, resort podpisał kontrakt na osiem samolotów M-346 Master produkowanych przez włoską firmę Alenia Aermacchi, która obecnie występuje pod marką swojego właściciela, koncernu Leonardo. Warta 1,432 mld złotych brutto umowa obejmowała osiem samolotów oraz pakiet szkoleniowy (w tym symulatory na ziemi) i logistyczny (m.in. części zamienne).

Samolot M-346 BielikPiotr Wróblewski/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Realizacja kontraktu nie przebiegała gładko, a głównym problemem był pokładowy symulator. Master, który w Polsce otrzymał nazwę Bielik, nie jest bowiem tylko samolotem, ale także latającym symulatorem. Nie ma na przykład bojowego radaru, ale potrafi wyświetlać pilotom w kokpicie informacje takie, jakby to urządzenie miał. Pozwala przeprowadzić szkolenie z użycia kierowanego uzbrojenia, choć pod skrzydłem przenosi tylko atrapę, na przykład pocisku powietrze-powietrze, która nie ma silnika, za to jest wyposażona w urządzenia pomiarowe. Umożliwia też wspólne wykonanie zadania przez formację maszyn, z których część jest pilotowana przez lotników, którzy rzeczywiście wzbili się w powietrze, a część przez tych, którzy zasiadają w symulatorach.

Kolejny kontrakt

Ten zaawansowany system symulacji nie spełniał jeszcze wszystkich polskich wymagań, gdy w listopadzie 2016 roku w Dęblinie wylądowały pierwsze zamówione przez MON bieliki. Odbiór maszyn przeciągnął się więc o prawie rok i dopiero po tym fakcie rozpoczęło się szkolenie pilotów w powietrzu.

M-346 Bielik w locieDowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Mimo tych trudności w 2018 roku MON zdecydowało się podpisać z Włochami kolejny kontrakt. Powiększenie floty wynikało z potrzeb szkoły orląt w Dęblinie, planów, by przekształcić ją w ośrodek szkolenia także dla lotników z innych państw, którym nie opłaca się kupować własnych samolotów, bo na przykład mają zbyt małe lotnictwo, a także pomysłów, by wykorzystywać bieliki także do szkolenia razem z F-16, na przykład do podgrywania przeciwnika.

W oczekiwaniu na F-35

Tym razem zamówiono cztery maszyny wraz kolejnymi symulatorami za 600 milionów złotych. W kontrakcie była też opcja na kolejne cztery bieliki z pakietem logistycznym i modernizacją systemu identyfikacji "swój-obcy" na wszystkich samolotach. MON zdecydowało się z niej skorzystać, płacąc dodatkowe 675 milionów złotych.

TS-11 Iskra i M-346 Bielik we wspólnym lociest. szer. Zbigniew Moszczański/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Do tej pory do Dęblina przyleciało w sumie 12 bielików, ostatni wylądował 24 listopada. Ostatnie cztery maszyny mają zostać dostarczone do końca października 2022 roku.

Podchorążowie, którzy dziś latają na bielikach, mają szansę w przyszłości zasiąść za sterami samolotów wielozadaniowych F-35. To maszyna piątej generacji i najnowszy nabytek Sił Powietrznych. W styczniu 2020 roku resort obrony podpisał wart 4,6 miliarda dolarów kontrakt na 32 takie maszyny. Dostawy mają się rozpocząć w 2024 roku, a pierwsza maszyna ma wylądować nad Wisłą dwa lata później. Umowa na F-35, podobnie jak kontrakt na F-16, została podpisana w Dęblinie.

Samoloty szkolno-treningowe M-346 Master/Bielik (po lewej) i TS-11 IskraDowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24