Piontkowski: szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą

Źródło:
tvn24.pl
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
wideo 2/6
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego

We wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyjaśniał posłom, jak resort szykuje się do otwarcia szkół 1 września. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działać normalnie - przekonywał. Posłowie opozycji nie dali się jednak przekonać i krytykowali ministra za niewystarczające, ich zdaniem, działania przed wznowieniem działalności placówek edukacyjnych.

- Nie chcemy, żeby szkoły stały się miejscem zarażeń, tylko żeby były miejscem edukacji - mówiła Krystyna Szumilas z PO tuż po rozpoczęciu obrad sejmowej komisji edukacji. Jej posiedzenie zwołano na wniosek posłów opozycji, którzy chcieli dowiedzieć się, jak resort edukacji szykuje się do 1 września.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powtórzył niemal to samo, co mówił dziennikarzom na ubiegłotygodniowej konferencji. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działała normalnie - mówił Piontkowski. I przypominał, że to dyrektorzy - po konsultacji ze stacją sanitarną i organem prowadzącym (gminą lub powiatem - red.) będą decydowali o ewentualnym przechodzeniu na częściową lub całościową naukę zdalną.

Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać
Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać (wypowiedź z 12 sierpnia)TVN24

Ministerstwo przygotowało informatory

- Przygotowaliśmy informatory, poradniki o tym, jak to kształcenie prowadzić w sposób efektywny i bezpieczny - mówił minister. Chwalił się między innymi portalem epodreczniki.pl, z którego wiele szkół korzystało wiosną w czasie nauki na odległość. - To zintegrowana platforma edukacyjna, której narzędzia umożliwiały prowadzenie zajęć. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, są na niej miliony kont, odnotowaliśmy setki milionów wejść i około miliona użytkowników codziennie - wymieniał. Nie wspomniał jednak o tym, że mimo wcześniejszych zapowiedzi ta platforma nie zostanie w najbliższym czasie uzupełniona o czat do wideokonferencji, na którego brak narzekało wielu nauczycieli.

Krytykowany przez część posłów za to, że przepisy regulujące prace w pandemii nie są wystarczająco szczegółowe, Piontkowski odpowiadał: - Życie zawsze będzie bogatsze niż najgrubsze i najdokładniejsze przepisy prawa.

Mury nie zarażają, ludzie mogą

Zdaniem ministra edukacji "większość pytań bierze się z tego, że ktoś nie czytał wytycznych lub czytał je z brakiem zrozumienia". - Część pytań była zadawana tylko po to, żeby siać zamęt, na przykład o to, ile maseczek zakupiło ministerstwo. Choć wielokrotnie mówiliśmy, że nie zakładamy obowiązku zasłaniania nosa i ust - przypomniał minister. I dodawał: - Szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą.

Do tych słów odnosiła się później między innymi Szumilas: - To prawda, mury nie zarażają, ale mogą zarażać ci, którzy w szkołach pracują lub się uczą - komentowała. - Jestem przerażona - podkreślała parokrotnie była minister edukacji.

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej dziwiła się ministerstwu, że nie wypracowało rozwiązań dla nauczycieli po 60. roku życia, czyli znajdujących się w grupie ryzyka. I krytykowała wcześniejsze wypowiedzi wiceminister Marzeny Machałek, która na antenie TVN24 mówiła, że ci nauczyciele mają wybór i mogą iść na emeryturę. - Wiedząc, jak wielu nauczycieli brakuje, nie ryzykowałabym nawet sugerowania, żeby ci najstarsi nauczyciele odeszli na emeryturę - mówiła. I przypominała, że wiele szkół jest przepełnionych - szczególnie liceów i techników w dużych miastach, które pękają z powodu tak zwanej kumulacji roczników, do której doszło przed rokiem w skutek likwidacji gimnazjów.

MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym
MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym (materiał z 12 sierpnia)TVN24

A co z równymi szansami?

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy zwracała uwagę, że choć władze MEN twierdzą, że przyglądają się innym rozwiązaniom europejskim, to nie wykorzystuje najlepszych. Mówiła między innymi o Włoszech, gdzie zakupiono miliony pojedynczych ławek, kilkanaście milionów maseczek i przygotowano pieniądze na zatrudnienie dodatkowych nauczycieli, by ułatwić uczniom zachowanie dystansu. 

Dziemianowicz-Bąk podkreślała też, że MEN w ogóle nie zajmuje się dziećmi, które wypadły z systemu wiosną (chodzi o uczniów, z którymi nauczyciele w czasie zdalnej nauki nie mogli nawiązać kontaktu) i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Nie ma też mowy o wyrównywaniu szans i brakach, które wynikają ze zdalnego nauczania. - Nikt tego nawet nie monitoruje - krytykowała.

W podobnym tonie wypowiadała się Barbara Nowacka z KO. - Wiele dzieci było narażonych na stres i pozostawionych w opresyjnym środowisku. Co zrobić, żeby te dzieci mogły sprawnie wrócić do systemu nauki i przestały się bać? Chodzi nie tylko o wyrównywanie szans, ale i pomoc psychologiczną - zauważała.

Kolejni posłowie apelowali do MEN także o rozluźnienie podstawy programowej.

Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji
Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji (wypowiedź z 12 sierpnia)

Rodzice też są odpowiedzialni

Ministra edukacji bronił Kazimierz Moskal z Prawa i Sprawiedliwości, mówiąc między innymi, że rodzice też są odpowiedzialni za zdrowie dzieci. - Przecież rodzice nie puszczą chorych dzieci do szkoły - komentował.

- Same negatywne uwagi, wszystko źle - komentowała przewodnicząca komisji Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). I ironizowała, że tak samo reagowaliby posłowie opozycji, gdyby minister zaproponował "10 razy więcej szkół, rozdzielonych lasem, osobne pomieszczenia dla wszystkich klas, 200 procent więcej nauczycieli i totalną elastyczność rodziców w pracy". Równocześnie dziękowała posłom za dyskusję o zdalnej edukacji.

Katarzyna Lubnauer dopytywała przewodniczącą komisji, czy ta kiedykolwiek próbowała się dodzwonić do sanepidu.

- W przypadku plaż państwo nie widzą żadnego problemu, inaczej w przypadku szkół - komentował wypowiedzi posłów minister Piontkowski. I przypominał internetowy obraz z zatłoczonej plaży i dopisany do niego dialog, w którym dziecko pyta, czy pójdzie we wrześniu do szkoły, a matka odpowiada mu, że nie wiadomo, czy będzie wystarczająco bezpiecznie.

Cała rozmowa z Justyną Suchecką
Cała rozmowa z Justyną Suchecką TVN24

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Państwa rozwijające się będą otrzymywać 300 miliardów dolarów rocznie od krajów bogatszych na przeciwdziałanie zmianom klimatu - uzgodnili negocjatorzy na szczycie klimatycznym COP29 w Baku w nocy z soboty na niedzielę. Oznacza to wzrost o 200 miliardów w stosunku do obecnego wsparcia.

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

"Początek nowej ery" w walce z katastrofą klimatyczną. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium