Piontkowski: szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą

Źródło:
tvn24.pl
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego
wideo 2/6
Minister edukacji o przygotowaniach do nowego roku szkolnego

We wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyjaśniał posłom, jak resort szykuje się do otwarcia szkół 1 września. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działać normalnie - przekonywał. Posłowie opozycji nie dali się jednak przekonać i krytykowali ministra za niewystarczające, ich zdaniem, działania przed wznowieniem działalności placówek edukacyjnych.

- Nie chcemy, żeby szkoły stały się miejscem zarażeń, tylko żeby były miejscem edukacji - mówiła Krystyna Szumilas z PO tuż po rozpoczęciu obrad sejmowej komisji edukacji. Jej posiedzenie zwołano na wniosek posłów opozycji, którzy chcieli dowiedzieć się, jak resort edukacji szykuje się do 1 września.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powtórzył niemal to samo, co mówił dziennikarzom na ubiegłotygodniowej konferencji. - Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działała normalnie - mówił Piontkowski. I przypominał, że to dyrektorzy - po konsultacji ze stacją sanitarną i organem prowadzącym (gminą lub powiatem - red.) będą decydowali o ewentualnym przechodzeniu na częściową lub całościową naukę zdalną.

Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać
Piontkowski o powrocie do szkół: stwierdziliśmy, że nie należy czekać (wypowiedź z 12 sierpnia)TVN24

Ministerstwo przygotowało informatory

- Przygotowaliśmy informatory, poradniki o tym, jak to kształcenie prowadzić w sposób efektywny i bezpieczny - mówił minister. Chwalił się między innymi portalem epodreczniki.pl, z którego wiele szkół korzystało wiosną w czasie nauki na odległość. - To zintegrowana platforma edukacyjna, której narzędzia umożliwiały prowadzenie zajęć. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, są na niej miliony kont, odnotowaliśmy setki milionów wejść i około miliona użytkowników codziennie - wymieniał. Nie wspomniał jednak o tym, że mimo wcześniejszych zapowiedzi ta platforma nie zostanie w najbliższym czasie uzupełniona o czat do wideokonferencji, na którego brak narzekało wielu nauczycieli.

Krytykowany przez część posłów za to, że przepisy regulujące prace w pandemii nie są wystarczająco szczegółowe, Piontkowski odpowiadał: - Życie zawsze będzie bogatsze niż najgrubsze i najdokładniejsze przepisy prawa.

Mury nie zarażają, ludzie mogą

Zdaniem ministra edukacji "większość pytań bierze się z tego, że ktoś nie czytał wytycznych lub czytał je z brakiem zrozumienia". - Część pytań była zadawana tylko po to, żeby siać zamęt, na przykład o to, ile maseczek zakupiło ministerstwo. Choć wielokrotnie mówiliśmy, że nie zakładamy obowiązku zasłaniania nosa i ust - przypomniał minister. I dodawał: - Szkoła nie jest miejscem, gdzie od razu wszyscy się zarażą, jak tylko przyjdą.

Do tych słów odnosiła się później między innymi Szumilas: - To prawda, mury nie zarażają, ale mogą zarażać ci, którzy w szkołach pracują lub się uczą - komentowała. - Jestem przerażona - podkreślała parokrotnie była minister edukacji.

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej dziwiła się ministerstwu, że nie wypracowało rozwiązań dla nauczycieli po 60. roku życia, czyli znajdujących się w grupie ryzyka. I krytykowała wcześniejsze wypowiedzi wiceminister Marzeny Machałek, która na antenie TVN24 mówiła, że ci nauczyciele mają wybór i mogą iść na emeryturę. - Wiedząc, jak wielu nauczycieli brakuje, nie ryzykowałabym nawet sugerowania, żeby ci najstarsi nauczyciele odeszli na emeryturę - mówiła. I przypominała, że wiele szkół jest przepełnionych - szczególnie liceów i techników w dużych miastach, które pękają z powodu tak zwanej kumulacji roczników, do której doszło przed rokiem w skutek likwidacji gimnazjów.

MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym
MEN chce lekcji w modelu tradycyjnym (materiał z 12 sierpnia)TVN24

A co z równymi szansami?

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy zwracała uwagę, że choć władze MEN twierdzą, że przyglądają się innym rozwiązaniom europejskim, to nie wykorzystuje najlepszych. Mówiła między innymi o Włoszech, gdzie zakupiono miliony pojedynczych ławek, kilkanaście milionów maseczek i przygotowano pieniądze na zatrudnienie dodatkowych nauczycieli, by ułatwić uczniom zachowanie dystansu. 

Dziemianowicz-Bąk podkreślała też, że MEN w ogóle nie zajmuje się dziećmi, które wypadły z systemu wiosną (chodzi o uczniów, z którymi nauczyciele w czasie zdalnej nauki nie mogli nawiązać kontaktu) i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Nie ma też mowy o wyrównywaniu szans i brakach, które wynikają ze zdalnego nauczania. - Nikt tego nawet nie monitoruje - krytykowała.

W podobnym tonie wypowiadała się Barbara Nowacka z KO. - Wiele dzieci było narażonych na stres i pozostawionych w opresyjnym środowisku. Co zrobić, żeby te dzieci mogły sprawnie wrócić do systemu nauki i przestały się bać? Chodzi nie tylko o wyrównywanie szans, ale i pomoc psychologiczną - zauważała.

Kolejni posłowie apelowali do MEN także o rozluźnienie podstawy programowej.

Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji
Wróbel: polska szkoła powinna skorzystać z doświadczeń w Szwecji (wypowiedź z 12 sierpnia)

Rodzice też są odpowiedzialni

Ministra edukacji bronił Kazimierz Moskal z Prawa i Sprawiedliwości, mówiąc między innymi, że rodzice też są odpowiedzialni za zdrowie dzieci. - Przecież rodzice nie puszczą chorych dzieci do szkoły - komentował.

- Same negatywne uwagi, wszystko źle - komentowała przewodnicząca komisji Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). I ironizowała, że tak samo reagowaliby posłowie opozycji, gdyby minister zaproponował "10 razy więcej szkół, rozdzielonych lasem, osobne pomieszczenia dla wszystkich klas, 200 procent więcej nauczycieli i totalną elastyczność rodziców w pracy". Równocześnie dziękowała posłom za dyskusję o zdalnej edukacji.

Katarzyna Lubnauer dopytywała przewodniczącą komisji, czy ta kiedykolwiek próbowała się dodzwonić do sanepidu.

- W przypadku plaż państwo nie widzą żadnego problemu, inaczej w przypadku szkół - komentował wypowiedzi posłów minister Piontkowski. I przypominał internetowy obraz z zatłoczonej plaży i dopisany do niego dialog, w którym dziecko pyta, czy pójdzie we wrześniu do szkoły, a matka odpowiada mu, że nie wiadomo, czy będzie wystarczająco bezpiecznie.

Cała rozmowa z Justyną Suchecką
Cała rozmowa z Justyną Suchecką TVN24

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Dla mnie jest to sytuacja bardzo zaskakująca. W tej chwili mamy bardzo dobre oznakowanie - komentował tragiczny wypadek na A2 Andrzej Janicki, były policjant drogówki. Gość TVN24 mówił też, co należy zrobić w podobnej sytuacji, aby uniknąć zderzenia.

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

Wszyscy mogliśmy oglądać ten chaos - stwierdził w niedzielę kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki, odnosząc się do wydarzeń z piątku. Tego dnia komisja ds. Pegasusa zamknęła posiedzenie, ponieważ Zbigniew Ziobro nie został na czas doprowadzony i zawnioskowała o aresztowanie go na 30 dni. Były minister udzielał wywiadu w siedzibie partyjnej TV Republika i został w niej zatrzymany przez policję po zaplanowanej godzinie przesłuchania.

"Wszystko to mnie martwi". Nawrocki o Ziobrze i obradach komisji

"Wszystko to mnie martwi". Nawrocki o Ziobrze i obradach komisji

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektorka Muzeum Luwru Laurence Des Cars zapowiedziała wprowadzenie oddzielnego biletu pozwalającego zobaczyć słynną Mona Lisę. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że Gioconda otrzyma własne, dedykowane pomieszczenie w Luwrze. To najsłynniejsze muzeum na świecie czeka gruntowny remont, który potrwa do 10 lat.

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Źródło:
PAP, CNN

31-latka z Zabrza poszukiwali policjanci i sądy, wystawiono za nim cztery listy gończe i cztery nakazy doprowadzenia do aresztu. Zgubiły go uczynność i zepsute światło w aucie. Policjanci z Wolsztyna (Wielkopolskie) zatrzymali mężczyznę, gdy podwoził kolegę, któremu samodzielną podróż uniemożliwiał sądowy zakaz.

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na grypę w ostatnich tygodniach zwiększa się aktywność przeciwników szczepień. Do obiegu wracają stare teorie - na przykład ta, że dowodem na nieskuteczność szczepionek na grypę jest fakt, iż choroba ta pojawia się co roku. Eksperci wyjaśniają więc, o co chodzi z sezonowością grypy i dlaczego właśnie szczepionki zmniejszają ryzyko zachorowania.

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Źródło:
Konkret24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Wielkie święto muzyki coraz bliżej. W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu wręczone zostaną nagrody Grammy. Po raz piąty galę poprowadzi południowoafrykański komik Trevor Noah. Czy Beyoncé w końcu doceniona zostanie w kategorii album roku, czy Taylor Swift poprawi swój rekord w tej kategorii? Werdykt Akademii Fonograficznej przed nami.

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Grammy 2025 w hołdzie Los Angeles i Quincy'emu Jonesowi

Źródło:
tvn24.pl