Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Fala powodziowa przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"
Fala powodziowa przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"tvn24
wideo 2/23
Fala powodziowa przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"tvn24

Powódź w Polsce trwa. Fala przechodzi aktualnie przez Ścinawę (województwo dolnośląskie). Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą.

OGLĄDAJ WYDANIE SPECJALNE W TVN24 GO 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:49

    W czasie powodzi ewakuowanych do tej pory zostało 9113 osób - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mieszkańcy terenów powodziowych ewakuowani byli przez straż pożarną i policję.

    Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że w woj. opolskim od początku związanego z powodzią kryzysu strażacy ewakuowali 2830 osób.

    W woj. dolnośląskim w związku z powodzią swoje domy, przy pomocy jednostek straży pożarnej, czasowo opuściło 1207 osób. Na terenie woj. śląskiego było to ok. 300 osób.

    Najmniej osób ewakuowano w woj. lubuskim: 82 osoby oraz w woj. małopolskim: 10 osób.

  • 2:47

    Burmistrz gminy Wołów Dariusz Chmura o północy w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, że zdecydowano o zejściu wojska z wałów w związku z tym, że służby nie były w stanie opanować przesiąków. Przyznał, że zagrożona jest dolna część Prawikowa. – Tutaj wojsko podjęło decyzję o ułożeniu drugiej linii wałów – dodał.

    Burmistrz gminy Wołów: wojsko podjęło decyzję o ułożeniu drugiej linii wałów

  • 1:27

    Dodano, że stan ostrzegawczy przekroczony został na 28 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. "Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie, długi okres utrzymywania się wysokich stanów wody, zwiększa się ryzyko uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej" - podano.

    Kulminacja fali wezbraniowej z rzek Bóbr i Nysy Łużyckiej wystąpi wcześniej niż kulminacja na Odrze - zapowiedziano. Podkreślono, że kulminacje "nie nałożą się".

    "W Malczycach fala kulminować będzie w najbliższych godzinach i utrzymywać przez cały dzień 21.09. przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2 m" - dodano. Przypomniano, że maksimum z 1997 r. wyniosło w Malczycach 892 cm.

    Jak podano, fala dotrze także do Ścinawy (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m), w Głogowie kulminacja nastąpić ma 22.09. (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m). W środku tygodnia kulminacja fali dotrze do Połęcka.

    "Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami i 3 stopnia dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego" - poinformował IMGW.

  • 1:27

    "W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

    "Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy oraz na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy i Baryczy stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry" - wskazano.

    Jak podał Instytut, we Wrocławiu stany wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym.

  • 0:46

  • 23:52

    Zapowiedziano, że minister Czesław Siekierski w sobotę i niedzielę będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami ODR oraz izb rolniczych z terenów klęski żywiołowej w województwach dolnośląskim i opolskim. Celem wszystkich spotkań jest zebranie rzetelnych informacji, realna analiza i wstępne szacowanie strat poniesionych w gospodarstwach rolnych oraz katalogowanie konkretnych potrzeb poszkodowanych.

    Jak poinformowano Siekierski w niedzielę ma być w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, a następnie Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

    Resort przekazał, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego przejmą funkcję koordynatorów wsparcia dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich. Zdaniem ministerstwa tak tworzona sieć polepszy rolnikom dostęp do niezbędnych narzędzi pomocowych, usprawni przepływ informacji w ramach tworzonych baz szkód powodziowych oraz zapewni weryfikację rzetelności pozyskiwanych danych z terenów popowodziowych, co jest niezbędne wobec obserwowanych, wzmożonych aktywności dezinformacyjnych.

  • 23:52

    Jak wskazano w piątkowym komunikacie ministerstwa rolnictwa, program przewiduje "rzetelne szacowanie strat rolniczych i hodowlanych, pozwalające na uruchamianie działań pomocowych dedykowanych konkretnym potrzebom rolników" oraz stworzenie przejrzystego systemu dystrybucji pomocy poprzez podległe ministerstwu Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).

    Ministerstwo planuje także pozyskać dodatkowe fundusze na odbudowę zasobów rolnych, wnioskując do Komisji Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla producentów rolnych, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich z powodu powodzi strat.

    Przedstawiciele resortu rozpoczęli już spotkania w terenie, tam, gdzie po przejściu fali powodziowej jest już możliwość rozpoczęcia prac związanych z szacowaniem start rolniczych.

  • 23:35

    Poziom wody w Odrze obniża się, w związku z tym Wody Polskie wydały dyspozycję zamknięcia śluzy numer 1, którą woda powodziowa dostawała się do polderu Oławka i na tereny wodonośne - informuje MPWiK Wrocław.

  • 23:09

    Prowadzona jest ewakuacja sołectwa Prawików (gmina Wołów, woj. dolnośląskie).

    - Nasze działania jako Państwowej Straży Pożarnej polegają na ciągłym monitorowaniu zagrożonego odcinka wałów. Na chwilę obecną poziom wody jest stabilny z lekką tendencją do wzrostu – powiedział zastępca komendanta powiatowego PSP w Wołowie kpt. Bartłomiej Charzewski. – Nie ma bezpośredniego przelewania się wody przez wał ani żaden odcinek wału nie został uszkodzony – podkreślił.

    PSP: nie ma bezpośredniego przelewania się wody przez wał

  • 22:17

    Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk o szczegółach aplikacji FENIKS, która automatyzuje i usprawnia przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego w celu złagodzenia skutków powodzi.

  • 21:59

    Ewakuowani powodzianie przez straż pożarną (województwa)

  • 21:51

    Trwa ewakuacja sołectwa Prawików w gminie Wołów (województwo dolnośląskie).

    "Po konsultacji z wojskiem podjąłem decyzję o ewakuacji sił pracujących nad umocnieniem wału starego polderu oraz domostw poniżej drogi. Proszę stosować się do komunikatów" - napisał w mediach społecznościowych burmistrz Wołowa Dariusz Chmura. 

  • 21:46

    Ponad 600 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechało w piątek wieczorem z Lublina, by pomóc powodzianom na Dolnym Śląsku. Dowódca brygady płk Zbigniew Krzyszczuk podał, że dołączą do będących już na miejscu 300 żołnierzy.

  • 21:16

    W czasie powodzi ewakuowanych do tej pory zostało 9113 osób - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    Mieszkańcy terenów powodziowych ewakuowani byli przez straż pożarną i policję. Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że w woj. opolskim od początku związanego z powodzią kryzysu strażacy ewakuowali 2830 osób. W woj. dolnośląskim w związku z powodzią swoje domy, przy pomocy jednostek straży pożarnej, czasowo opuściło 1207 osób. Na terenie woj. śląskiego było to ok. 300 osób. Najmniej osób ewakuowano w woj. lubuskim: 82 osoby oraz w woj. małopolskim: 10 osób.

    Na podobną skalę w tym samym okresie ewakuację przeprowadziła policja. - Policja ewakuowała 4684 osób, w tym 195 przy pomocy śmigłowców - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

  • 21:15

    Czeski kraj ołomuniecki (odpowiednik województwa) ograniczył częściowo dostęp do zniszczonych przez powódź terenów w Jesionikach. Władze chcą zapobiec niekontrolowanemu napływowi dużej liczby wolontariuszy i ciekawskich gapiów, co mogłoby znacznie skomplikować prace ratownicze i porządkowe.

    W najbliższych dniach będą tam mogli wjechać tylko wcześniej zarejestrowani wolontariusze, stali mieszkańcy i ich bliscy, goście, którzy zatrzymają się w lokalnych hotelach i pensjonatach, ratownicy, żołnierze, pracownicy lokalnych firm oraz osoby, których pobyt związany jest z trwającymi wyborami samorządowymi i do Senatu. Na drogach dojazdowych prowadzone są już kontrole policyjne. Naruszenie rozporządzenia podlega karze grzywny.

  • 21:06

    Przez Ścinawę (województwo dolnośląskie) przechodzi fala powodziowa. - Cały czas tutaj jest tendencja rosnąca. Ta kulminacja ma być o drugiej w nocy, ale to nie będzie koniec. Ta fala jest długa i spłaszczona - relacjonował w TVN24 po godzinie 21 reporter TVN24 Tomasz Kanik. 

    Stan aktualny Odry w Ścinawie - 624 cm. Stan alarmowy - 400 cm.

  • 20:50

    Resort rozwoju i technologii ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod ekspertów nadzoru budowlanego. Jak poinformowano, oszuści żądają opłaty za oględziny zalanych budynków. Przypomniano, że oceny stanu technicznego budynków wykonywane przez inspektorów nadzoru budowlanego są bezpłatne.

  • 20:48

  • 20:46

    Powódź w Polsce 2024. Ministra edukacji są szkoły kompletnie zdewastowane

  • 20:36

    Czego obecnie potrzebuje miasto? Michał Piszko: My w tym momencie już wchodzimy w taką fazę, że potrzebujemy dużej ilości osuszaczy, ozonatorów, karczerów do obmywania ścian i wnętra pomieszczeń. To są takie najbardziej pilne w tej chwili potrzeby. Do nas już część transportów z tymi urządzeniami trafiła, ale ja na samo Kłodzko szacowałem, że potrzebujemy około 700 do 800 osuszaczy. 

  • 20:31

    Piszko: Jestem przede wszystkim bardzo zbudowany tą potężną pomocą, którą otrzymaliśmy jako Kłodzko od osób fizycznych, od ludzi z całej Polski. Również otrzymywałem i otrzymuję pomoc od samorządów na czele z samorządem m. st. Warszawy, gdzie dwa dni temu Rada Miasta Stołecznego na czele z Panem Prezydentem podjęła decyzję o przyznaniu pomocy finansowej w wysokości 5 milionów złotych dla naszego miasta. 

  • 20:27

    Burmistrz Kłodzka o zapowiedzianych przez rząd środkach pomocowych: Środki powinny być starczające. 

  • 20:26

    Burmistrz Kłodzka Michał Piszko w TVN24: Cały czas staramy się zliczyć te straty, żeby one były dokładne. Jeszcze dwa dni temu operowałem kwotą rzędu 100-110 milionów złotych, ale na dzisiaj ta kwota już przekracza 200 milionów złotych. Mam nadzieję, że ona się nie zmieni. Do tych strat można zaliczyć zalaną całkowicie oczyszczalnię ścieków z maszynownią, laboratorium, ośrodek sportu i rekreacji, mieszkania komunalne, drogi, parkingi, infrastrukturę podziemną w drogach komunalnych, ujęcia wody, żłobek i przedszkole. Jesteśmy w tej chwili na poziomie 90-95 procent zliczenia tych wszystkich strat i będziemy te informacje przekazywać wyżej do powiatu, jak również do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

  • 20:07

    Nysa - szpital, jak pomóc? Zbiórka pieniędzy Fundacji TVN

  • 20:05

    W sobotę, 21 września o godz. 8 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu premier Donald Tusk weźmie udział w sztabie kryzysowym.

  • 20:04

    Przypominamy o linii bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod numerem: 800 70 2222.

    Przypominamy też o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numerem: 116 111.

  • 20:02

    Herman mówiła o tym, co mogą czuć ludzie w bezpieczniejszych częściach kraju, którzy obserwują skutki powodzi np. w mediach: Trzeba pamiętać, że w każde wydarzenie i w każdą rzecz wchodzimy ze swoim zasobem osobowości, ze swoim zasobem radzenia sobie z tą sytuacją. Jeżeli ktoś ma tendencje i predyspozycje na przykład do zaburzeń lękowych, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń depresyjnych, to takie informacje, tych ciągłych informacji może być druzgocące w takim rozumieniu, że właśnie odnowią się zaburzenia lękowe, odnowią się epizody depresyjne, będzie nawrót epizodu depresyjnego czy nawrót epizodu psychotycznego. I to jest bardzo ważne, żeby o tym też pamiętać. 

  • 19:53

    Skąd brać nadzieję po tym, jak straciło się dobytek? Czerhoniak: Z poczucia wspólnoty i wsparcia innych osób.

  • 19:53

    Czerhoniak: Każdy próbuje sobie radzić na swój sposób, od założenia rękawic i ratowania swojego dobytku czy zakładanie zbiórek na odbudowę.

  • 19:51

    Czerhoniak mówił, że część osób rzuca się w wir pomocy i pracy, aby zająć czymś swoje myśli.

  • 19:51

    Eksperci mówili o tym, jak radzić sobie z traumą po powodzi.

  • 19:50

    W "Faktach po Faktach" kolejno goście: psycholog Tymoteusz Czerhoniak oraz Maja Herman, psychiatra i psychoterapeuta, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

  • 19:48

    Nowacka: W poniedziałek 60 dzieci zostanie przyjętych przez Sopot. To dzieci z Kłodzka. Bardzo namawiam wszystkich, którzy chcą pomóc, żebyście weszli na stronę MEN i zobaczyli, jak nasz system działa.

  • 19:42

    Nowacka o wizycie prezydenta w Głuchołazach: Widać miał taką potrzebę serca. Dla wielu ludzi ma znaczenie, że był.

  • 19:39

    Szefowa MEN: Z dużym podziwem patrzę, jak premier i wicepremier i szef MSWiA są na miejscu, są cały czas z ludźmi.

  • 19:38

    Nowacka: Każde dziecko będzie miało w niedługim czasie zapewnioną opiekę. Jeśli nie w tej placówce, to w okolicznej.

  • 19:37

    Barbara Nowacka: A takich szkół zniszczonych, gdzie nie mogły dzieci odbywać zajęć, według naszych szacunków było ok. 200.

  • 19:36

    Ministra: Ale nie wszystkie nie prowadziły zajęć. Część zdecydowała się na działanie online.

  • 19:35

    Ministra edukacji: Według stanu na dziś, nieczynnych było 431 szkół.

  • 19:35

    Nowacka: Polskie szkoły są zarządzane przez samorządy. Będziemy współdziałać z samorządami i z panem ministrem, żeby ta odbudowa szkół była jak najlepsza, jak najszybsza.

  • 19:33

    W "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka o Marcinie Kierwińskim, który ma być pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi: Ma duże umiejętności, duże kompetencje.

  • 19:22

    Premier Donald Tusk: Dziękuję za szybką reakcje i kontakt ze stroną niemiecką w sprawie korków na granicy spowodowanych kontrolą graniczną. 

  • 19:20

    Szef MON: Ostatnia rzecz, to są fałszywe zbiórki w internecie. Pojawia się niestety tego coraz więcej. Angażujemy Dowództwo Komponentów Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni do tych działań również. I prosimy wszystkich o zwrócenie uwagi na to, na jaką zbiórkę chcą wpłacić pieniądze. Dobre serca niestety tutaj spotykają się z oszustami, którzy działają w sieci. Nie dajmy się zwieść, nie dajmy się nabrać. Bardzo ważna jest wasza pomoc, ale starajmy się to zweryfikować. Będą w tym nasze służby na czele z policją, ale również z Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni, pomagać. 

  • 19:18

    Kosiniak-Kamysz: Prośba do wszystkich jednostek o mobilizację w dostarczaniu osuszaczy.

  • 19:17

    Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz: Obecnie w działania jest zaangażowanych 20 794 żołnierzy. Z tego największą grupę stanowią żołnierze wojsk operacyjnych - to jest ponad 13 tysięcy. Druga formacja to są Wojska Obrony Terytorialnej. 

  • 19:15

    Siemoniak: Druga informacja taka, to wynika z obecności pana premiera dzisiaj w województwie lubuskim i dyspozycji, żeby zająć się problemem mostów granicznych i drożności ruchu granicznego. Tutaj zrazem z ministrem Klimczakiem nad tym pracowaliśmy. Żeby w momencie fali kulminacyjnej nie było żadnych zagrożeń związanych na przykład z korkiem na moście czy z kontrolą graniczną. Więc przed godziną odbyła się rozmowa mojego zastępcy, ministra Duszczyka z jego niemieckim odpowiednikiem. To jest taka gorąca linia ustanowiona w czerwcu między obydwoma resortami spraw wewnętrznych. Później porozmawiali szefowie Straży Granicznej i Federalnej Policji. Mamy tutaj zapewnienie, że będą służby obydwu krajów robiły wszystko, żeby jakichkolwiek zatorów nie było w ciągu czasu zagrożenia powodziowego. 

  • 19:14

    Szef MSWiA Tomasz Siemoniak: Chcę przekazać dwie informacje. Pierwsza taka, że na kontach wojewodów jest już 100 milionów złotych na zasiłki, na pomoc. 

  • 19:11

    Informacje ze sztaby PSP w Głuchołazach: Ale tu trzeba dodać zdanie komentarza - bieg rzeki Białej Głuchołaskiej na odcinku od Głuchołaz do Nysy, czyli około dwudziestu kilometrów, właściwie dziewięćdziesiąt procent wałów zostało zniszczonych i to jest problem na tę chwilę nierozwiązywany.

  • 19:11

    Informacje ze sztaby PSP w Głuchołazach: Mamy problem z przesunięciem biegu rzeki Białej Głuchołaskiej, która wyszła z koryta i w tej chwili płynie nad głównym kolektorem ściekowym z Głuchołaz do Nysy. Na tą chwilę nie można określić, jaki jest stan tego kolektora, dopóki ten bieg rzeki nie zostanie przestawiony. 

  • 18:59

    Tusk: Są sygnały w różnych miejscach na Dolnym Śląsku, że bywają kłopoty z wypłatą pierwszych doraźnych zasiłków, tej pomocy finansowej po powodzi. Ja wiem, że to jest trudne, ale musicie wywierać serdeczną, ale presję na urzędników, żeby włożyli w to maksimum serca. 

  • 18:49

    Jack Sutryk, prezydent Wrocławia: Ten dzień zdominowały przesiąki. Pojawiły się na Bystrzycy, przeprowadziliśmy działania zabezpieczające.

  • 18:42

    Komendant Główny Policji: Przestępstwa kryminalne – dzisiaj dwa. Od początku działań 15. Zatrzymano 13 osób.

  • 18:41

    Komendant Główny Policji: Liczba zgonów nie zwiększyła się. Liczba osób poszukiwanych aktualnie to jest jedna osoba. Liczba zablokowanych dróg – 77, w tym drogi krajowe 9, wojewódzkie 21.

  • 18:40

    Komendant Główny Policji: Dzisiaj ewakuowano 48 osób. To jest powiat żagański.

  • 18:28

    Wojsko Polskie: Największy wysiłek dzisiaj był na wojska lotnicze i inżynieryjne. Również rozpoczęliśmy rozpoznanie. Mamy zdiagnozowanych 8 mostów. Logistyka – ok, dowodzenie – ok. Brak negatywnych zdarzeń.

  • 18:26

    Komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski: W Głogowie jest brak zagrożenia. Jesteśmy są na miejscu. 

  • 18:25

    Minister infrastruktury Dariusz Klimczak potwierdził, że zamknięto ten most. Objazd jest przeprowadzony DW 338.

  • 18:24

    Prezes Wód Polskich: Most w Ścinawie jest zabezpieczony, nie można z niego korzystać.

  • 18:24

    Prezes Wód Polskich: Mamy jedną dużą wyrwę w Kłaczynie, na rzece Nysa Szalona. Ta ogromna wyrwa ma 97 m. Działamy tam. Staramy się dalej zabezpieczać tę wyrwę.

  • 18:21

    Wszystkie poldery przeciwpowodziowe we Wrocławiu pracują i gromadzą wodę - dodała.

  • 18:21

    Kopczyńska: Zbiornik Mietków jest przez nas monitorowany. 

  • 18:20

    Wody Polskie: Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo, zapełnienie ok. 53 proc. 

  • 18:20

    Wody Polskie, prezes Joanna Kopczyńska: Polder Buków pracuje normalnie, zapełniony w 31 proc. 

  • 18:19

    Wody Polskie, prezes Joanna Kopczyńska: Jestem w kontakcie z wojewodą. Wojewoda zabezpiecza wały tam, gdzie jest ryzyko przesiąknięcia. 

  • 18:18

    Dyrektor IMGW: Są drastyczne fake newsy, że my informujemy, że się gdzieś przeleje woda i będzie wielka powódź. To jest nieprawda. IMGW nigdy niczego takiego nie mówił. 

  • 18:17

    Dyrektor IMGW: Podjęliśmy wczoraj współpracę z KGP nad analizą ukształtowania terenów zalanych celem ich szybkiego osuszenia.

  • 18:16

    Dyrektor IMGW: Fala Odry minie się z falami Bobru czy Nysy. Ale sytuacja zagrożenia w miejscowościach poniżej Wrocławia wcale nie jest mała. 

  • 18:16

    Dyrektor IMGW: Skupiamy się na większych miejscowościach, ale wszystkie wioski między Wrocławiem a Nową Solą są w stanie relatywnego zagrożenia. Dużo z nich ma wały zaniedbane lub niskie.

  • 18:15

    Dyrektor IMGW: W Głogowie jest ryzyko przelania się przez wał. W Nowej Soli też jest takie ryzyko. Sytuacja jest niepokojąca w Nowej Soli, ale nie tak, jak w Głogowie.

  • 18:14

    Dyrektor IMGW: W Ścinawie w sobotę w południe mamy mieć stan 660 cm. Tam też jeśli nic nieprzewidzianego się nie stanie, nie będzie zagrożenia przelanie się wody przez wały.

  • 18:13

    Dyrektor IMGW: W Brzegu Dolnym mamy stabilizację, Utrzymuje się na poziomie ok. 950 cm. Tam nie ma zagrożenia, jeśli nic nieprzewidzianego się nie stanie.

  • 18:13

    Donald Tusk: W Lubuskiem jest trochę więcej miejsc narażonych na wysoka wodę. W Nowej Soli widzieliśmy olbrzymie zaangażowanie ludności. Wydaje się, że maja realne szanse uniknąć dramatycznych zdarzeń.

  • 18:12

    Donald Tusk: Odebrałem meldunek o gotowości Zachodniopomorskiego do pomagania. Jeśli chodzi o żołnierzy, strażaków, policjantów, inspektorów nadzoru budowlanego.

  • 18:11

    Donald Tusk: Z mojego objazdu woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego wynika dojść jednoznacznie, że są dość dobrze przygotowani.

  • 18:10

    We Wrocławiu rozpoczął się sztab kryzysowy z udziałem premiera.

  • 18:09

    Grosset: Również tym osobom poszkodowanym jest też dużo łatwiej, bo łatwiej jest od szkodowania. Łatwiej jest o szczególne regulacje prawne, przyjazne tym poszkodowanym. 

  • 18:08

    Grosset: Taką decyzję podejmuje się wtedy, kiedy istnieją ku temu absolutnie niezbywalne przesłanki. Tak było w tym przypadku. 

  • 18:08

    Ryszard Grosset, były zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, jest gościem "Tak jest" w TVN24. Był między innymi pytany, czy decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w niektórych częściach kraju nie zapadła za późno.

    - Nie, na pewno nie (za późno – red.). To jest szalenie trudna decyzja, niosąca naprawdę wiele rozmaitych skutków, wobec tego wymagająca głębokich przemyśleń. I nie wolno takiej decyzji podejmować lekkomyślnie – powiedział.

  • 17:59

    "Grupa blisko 30 wolontariuszy Kancelarii Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyruszyła właśnie do Głuchołaz, by pomóc mieszkańcom tej miejscowości w usuwaniu skutków powodzi. Wiozą ze sobą niezbędny do pracy porządkowej sprzęt i m.in. osuszacze" - przekazała KPRP na platformie X.

  • 17:51

  • 17:41

    Blisko 600 żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjedzie w piątek wieczorem do Wrocławia, by wspierać powodzian w walce z żywiołem i jego skutkami – poinformowała rzeczniczka brygady ppor. Magdalena Mac.

    Rzeczniczka dodała, że ponad 300 żołnierzy już od kilku dni pomaga powodzianom. - W sumie w najbliższy weekend blisko tysiąc żołnierzy z podkarpackiej brygady będzie pełnić służbę na Dolnym Śląsku – powiedział ppor. Mac.

    Głównym zadaniem żołnierzy, którzy wyjadą w piątek do Wrocławia, będzie pomoc mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi. Terytorialsi zabiorą ze sobą specjalistyczny sprzęt, m.in. agregaty oświetleniowe, maszty, wywrotki i ciężkie pojazdy.

    Rzeczniczka zapewniła, że brygada jest w stałej gotowości do skierowania w kolejnych dniach dodatkowych żołnierzy. 

  • 17:38

    Rada Miejska Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) jednogłośnie podjęła uchwałę o przekazaniu 100 tys. zł dla dolnośląskiej gminy Wleń na usuwanie skutków niedawnej powodzi. Taką samą kwotą powiat ełcki pomoże gminie Paczków na Opolszczyźnie.

  • 17:26

    Wszczęto śledztwo w sprawie osób przebranych w mundury, które miały prowadzić dezinformację nt. rzekomego planu wysadzenia wału przeciwpowodziowego. 

    "W sprawie ABW zatrzymała dwie osoby, w piątek będą z ich udziałem wykonane czynności" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

  • 17:18

    Przypominamy również, że Fundacja TVN rozpoczęła akcję pomocową dla zniszczonego przez powódź szpitala powiatowego w Nysie. Fundacja wesprze placówkę kwotą pół miliona złotych oraz uruchomi zbiórkę środków. Dodatkowo na ten cel zostaną przekazane wpływy ze specjalnego bloku reklamowego.

    Nysa - szpital, jak pomóc? Zbiórka pieniędzy Fundacji TVN

  • 17:11

    W czasie powodzi w Nysie mocno ucierpiał szpital powiatowy. Został zalany, a woda sięgała nawet 1,6 m i SOR. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok sprawdzała w piątek, jak wygląda zalany szpital. - Od kilku dni jest sprzątany, ale mimo tego nadal widać, że jest tutaj sporo do zrobienia. Nie ulega wątpliwości, że cały szpitalny oddział ratunkowy jest do remontu – mówiła.

    Szpital polowy w Nysie przyjął pierwszych pacjentów. A jak wygląda zalany SOR powiatowego szpitala?

  • 17:00

    W związku z przewidywanym zagrożeniem powodziowym na Odrze w niedzielę (22 września), od godz. 7 do odwołania, wjazd do granicznych Słubic (Lubuskie) będzie mocno ograniczony dla osób spoza tego miasta i gminy – poinformowała w piątek rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

  • 16:39

    Fala powodziowa zbliża się do Ścinawy na Dolnym Śląsku. Ma przejść przez nią jeszcze w piątek. Jak obecnie wygląda stan Odry - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz most w Ścinawie, który w piątek został zamknięty do odwołania. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

    Ścinawa. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

  • 16:35

    "Są decyzje oczywiste w życiu każdego człowieka. To wielkie wyzwanie i wielki zaszczyt. Nikt nie zostanie sam!" – napisał na platformie X Marcin Kierwiński, dotychczasowy europoseł, który został wyznaczony na pełnomocnika rządu ds. programu odbudowy po powodzi.

  • 15:49

    Podczas konferencji w Kazimierzu Dolnym wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował, że stany wód w rzekach i na rozlewiskach w regionie nie zbliżyły się nawet do stanu ostrzegawczego.

    - Spiętrzenie na Wiśle, które zmierzało w naszym kierunku, już jest poza naszym zasięgiem – przeszło w nocy. Stan wód zaczyna opadać. Idzie teraz w kierunku Warszawy, ale już wiemy, że ta fala jest wypłaszczona i w żadnym stopniu nie zagraża bezpieczeństwu – podkreślił Komorski.

    Zastrzegł, że mimo wszystko służby trzymają rękę na pulsie i stale monitorują sytuację hydrologiczną, aby reagować odpowiednio do potrzeb.

  • 15:37

    W piątek, 20 września, o godz. 18 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim premier Donald Tusk weźmie udział w sztabie kryzysowym.

  • 15:37

    Stronie Śląskie. Miasto po powodzi (20.09.2024 r.)

  • 15:34

    "Krajobraz jak po wojnie" - tak straty po powodzi w Stroniu Śląskim (Dolnośląskie) opisują mieszkańcy miasteczka. Na ulicy Nadbrzeżnej obok rzeki Morawki nie ma praktycznie budynku, który by nie ucierpiał, a wiele zostało zrównanych z ziemią. 

    Stronie Śląskie. Miasto po powodzi (20.09.2024 r.)

    - Pierwsze uderzenie, gdy poszła fala, to wszystko poszło na nasze Stronie. Wszystko poniszczyło. Dużo domów jest poniszczonych, zburzonych. Tragicznie tu jest. Tutaj było najsilniejsze uderzenie, bo najbliżej tamy - powiedziała mieszkanka Stronia Śląskiego pani Elżbieta. Pani Iwona oceniła zaś, że "krajobraz jest jak po wojnie".

    Rzeczniczka kłodzkiej policji podinsp. Wioletta Martuszewska powiedziała, że budynek w którym znajdował się komisariat policji przy. ul. Mickiewicza, został doszczętnie zniszczony. - To był murowany budynek. Nic z niego nie zostało - dodała. 

  • 15:25

    Siedmiu inspektorów już jest wybranych i pojedzie – przekazał natomiast wojewoda.

  • 15:24

    Każda głowa i każde ręce by się przydały, jeśli chodzi o nadzór budowlany – mówił dalej premier.

  • 15:23

    Szef rządu mówił też, że jeśli władze regionu mają na przykład osuszacze, które są tu zbędne, to apelował o przekazywanie takiego sprzętu do najbardziej dotkniętych powodzią miejscowości. 

  • 15:20

    Tusk: Chcę zacząć od podziękowań za waszą solidarność. Żołnierze od was pomagają teraz ludziom w bardziej krytycznych miejscach, w Stroniu Śląskim czy Lądku-Zdroju, w Brzegu (…). Wasza obecność to bardzo praktyczna pomoc, ale także dodaje dużo otuchy mieszkańcom,. Czuję się upoważniony przez ludzi tam mieszkających, żeby wam powiedzieć dziękuję. Na was czekali i to przynosi naprawdę bardzo dobre efekty.

  • 15:19

    Premie: Jak wojewoda zauważył jesteście z lepszej sytuacji niż ci w górnym biegu Odry. 

  • 15:18

    Tusk podziękował za "bardzo konkretne meldunki".

  • 15:10

    Wicestarosta: Jeżeli chodzi o Porzecze, nie przewiduje się tutaj jakiegokolwiek zagrożenia, ale również 1500 worków i 25 ton piasku jest przygotowane, aby w razie czego zabezpieczyć również ten obszar. 

  • 15:09

    Drzewińska: Jeżeli chodzi o Chlewice, to jest trzyletni wał. Przy czym ten wał to jest pierścień, który nie był w pełni zamknięty. W środę odbyło się umocowanie tego wału. Po prostu postawiono taki moduł zabezpieczający z jednej strony. Z kolei od strony zachodniej w niedzielę będzie montowana brama, przez Ochotniczą Straż Pożarną, która zamknie całkowicie ten pierścień, aby dopływu wody od strony zachodniej już nie było. 

Autorka/Autor:asty, momo, akr/kab, adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kierowca wjechał samochodem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w niemieckim Magdeburgu. Premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt przekazał tuż po godzinie 22, że w wyniku tego ataku zginęły dwie osoby, a co najmniej 60 zostało rannych. Bilans ofiar może się zmienić. Wcześniej niemieckie media pisały, że zginęło nawet 11 osób, a służby ratunkowe cytowane przez agencję AFP wskazywały, że rannych może być 60-80. Centrum Magdeburga jest otoczone kordonem. Trwa tam akcja służb.

Kierowca wjechał w tłum na świątecznym kiermaszu w Niemczech. Nie żyją 2 osoby, rannych co najmniej 60

Kierowca wjechał w tłum na świątecznym kiermaszu w Niemczech. Nie żyją 2 osoby, rannych co najmniej 60

Aktualizacja:
Źródło:
"Bild", Reuters, "Die Welt", PAP

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Magdeburga w Niemczech, przedstawiające moment zatrzymania przez policję prawdopodobnego zamachowca, który wjechał w tłum ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Widać na nim, jak mężczyzna leży na chodniku i jest otoczony przez grupę policjantów.

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

- To jest dopiero początek. Jeżeli Węgry nie będą reagować na nasze żądania, to zgodnie z artykułem 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej postawimy Węgry przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Odniósł się w ten sposób do udzielenia azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu.

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi nawierzchniami. Alarmy wydane zostały w pięciu województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rząd Malezji zgodził się na wznowienie poszukiwań zaginionego dziesięć lat temu samolotu Malaysia Airlines o numerze MH370 - poinformował Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że zniknięcie pasażerskiego boeinga z 239 osobami na pokładzie to "jedna z największych zagadek w historii lotnictwa".

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

Źródło:
Reuters, New York Times, CNN

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

- Trudno nie odnieść się do sprawy Marcina Romanowskiego, dlatego że to jest chyba najbardziej bulwersująca opowieść, jaką dzisiaj opowiada nam PiS - stwierdził kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zauważył, że kandydat PiS Karol Nawrocki w piątek "powiedział, że w ogóle nic na ten temat nie powie, że nie jest zainteresowany tą historią". - Jak można powiedzieć, że to kogoś w ogóle nie interesuje? - pytał Trzaskowski.

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Znajdujący się w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim, statek handlowy Gam Express wezwał pomocy - podała agencja Reutera. Według doniesień, załodze statku pod banderą Gwinei Bissau nie wypłacono od trzech miesięcy wynagrodzeń, a ostatnią dostawę żywności otrzymała ponad 30 dni temu.

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Źródło:
PAP, Reuters

W czasie wizyty Emmanuela Macrona na zniszczonej przez cyklon Majotcie doszło do burzliwej wymiany zdań prezydenta z mieszkańcami. Tłum wznosił okrzyki i gwizdał w jego kierunku. - Macie szczęście być we Francji. Gdyby to nie była Francja, babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym - rzucił w pewnym momencie Macron. Lokalna społeczność domaga się wyjaśnień, dlaczego niemal tydzień po przejściu niszczycielskiego żywiołu nie dotarła do niej wystarczająca pomoc.

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Źródło:
The Guardian, Reuters

Nie żyje mężczyzna, który był konwojowany przez policję na przesłuchanie. Powodem śmierci była rozległa rana szyi. W alei "Solidarności" przy Dworcu Wileńskim działania prowadziła policja oraz prokuratura.

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Mińska Mazowieckiego prowadzą postępowanie dotyczące usiłowania zabójstwa na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Brzozowica. Publikują też portret pamięciowy mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą i proszą o kontakt każdego, kto go rozpoznaje.

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy sprzątali błoto i piach z drogi wojewódzkiej 631 w Markach i w okolicy miasta trzy razy w ciągu jednego tygodnia. Na razie nie znaleziono winnego zanieczyszczania jezdni, próbuje go namierzyć policja.

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brazylijskie służby przechwyciły broń i 134 kilogramy kokainy, które znajdowały się pod kadłubem polskiego statku. Akcję przeprowadzono, kiedy jednostka cumowała w porcie w Santos. Rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol potwierdził, że chodzi o statek POLSTEAM Łebsko. - Narkotyki odnalazł nurek pod kadłubem podczas kontroli - wyjaśnił. Dodał, że ponieważ kokaina znajdowała się poza statkiem, służby usunęły ją, zaś "załoga mogła kontynuować podróż bez żadnych dalszych konsekwencji".

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Źródło:
tvn24.pl

Siły Ukrainy w piątek ostrzelały rakietami miasto Rylsk w obwodzie kurskim na terytorium Rosji. "Są zabici i ranni" - przekazał Komitet Śledczy Rosji. Nie podał jednak liczby ofiar. Według władz tego regionu Ukraińcy użyli amerykańskich rakiet HIMARS.

Ukraińcy ostrzelali rakietami miasto w obwodzie kurskim

Ukraińcy ostrzelali rakietami miasto w obwodzie kurskim

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Poszukiwany listem gończym poseł PiS zabiera głos - przekonuje, że uciekł z kraju w akcie heroizmu. Marcin Romanowski dostał azyl na Węgrzech. Czy to oznacza, że Europejski Nakaz Aresztowania teraz nie zadziała?

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

Źródło:
Fakty TVN

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi uważa, że Viktor Orban może oczekiwać w zamian przysługi, na przykład niejawnych informacji. - Romanowski jest pierwszym politykiem z kraju Unii Europejskiej, który otrzymuje azyl polityczny na Węgrzech, więc teraz wchodzimy na niezbadane tereny - mówił Panyi. - Nie zdziwiłbym się, jeżeli inni polscy politycy poszliby jego śladem - dodał dziennikarz.

Węgierski dziennikarz śledczy: rząd Orbana w zamian może oczekiwać przysługi

Węgierski dziennikarz śledczy: rząd Orbana w zamian może oczekiwać przysługi

Źródło:
TVN24, PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest "traktowana absolutnie priorytetowo".

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl