Posłowie chcą posiedzenia ws. gazowego memorandum

gazprom.comGazprom i ERoPol Gaz rozgrywają coś za plecami rządu? To pytanie stawiają politycy

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalnego posiedzenia komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński.

"Przewodniczący Komisji Gospodarki Wojciech Jasiński jeszcze w tym tygodniu będzie chciał zwołać specjalne posiedzenie komisji, na które zaproszony zostanie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński" - poinformowało biuro prasowe klubu Prawa i Sprawiedliwości w komunikacie.

Jeśli trzeba - w trybie niejawnym

Wyjaśniono, że posłowie PiS "będą chcieli m.in. poznać treść instrukcji, jaką minister otrzymał z KPRM w sprawie rozmów z przedstawicielami Gazpromu, które odbyły się w zeszłym tygodniu w Petersburgu oraz w tym kontekście poznać szczegóły wyjazdu wicepremiera do Rosji". W razie konieczności posiedzenie ma się odbyć w trybie niejawnym.

Sam Piechociński mówił w poniedziałek w TVN24, że sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia. - Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum - przekonywał.

W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Premier Donald Tusk pytany krótko po tym o te doniesienia odparł, że "nic o tym nie wie".

Memorandum na etapie "przedinwestycyjnym"

Wicepremier Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

- Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem - powiedział Piechociński.

Minister gospodarki zapytany, czy władze spółki PGNiG, które jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność powiedział, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. - Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy - mówił.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

Autor: adso//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gazprom.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości