Ból, który nie mija mimo podania leków, nagłe zachorowanie lub pogorszenie stanu zdrowia? Choroby mogą dopaść w najmniej odpowiednim momencie, nawet w trakcie świąt. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w takich sytuacjach pomocy udzielą najbliższe placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Podczas świąt pacjenci otrzymają niezbędną pomoc medyczną w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.
Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Aby otrzymać pomoc medyczną w święta, nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego przyjmie nas każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nawet poza miejscem zamieszkania.
Dyżurujący na miejscu lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu. Natomiast pielęgniarka udzieli świadczeń w warunkach ambulatoryjnych, zaś w przypadkach medycznie uzasadnionych – także w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjentowi przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, zwolnienie lekarskie oraz e-recepty na potrzebne leki. Nie jest możliwa natomiast wizyta kontrolna w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, uzyskanie recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą oraz zaświadczenie o stanie zdrowia.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać m.in. w razie nastąpienia nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia czy wystąpienia różnego rodzaju reakcji bólowych, które nie ustępują mimo podania leków przeciwbólowych.
Pomoc w przypadku zagrożenia życia
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Pomagają one osobom w stanach ciężkich, których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i szybkiej diagnostyki. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.
Warto mieć na względzie, że w przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny.
NFZ przypomina również, że pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.
Pomoc telefoniczna
Adresy wszystkich placówek, w których pacjent uzyska pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. W sytuacjach bezpośredniego, nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Udzieli pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.
Bez względu na to, czy to dzień świąteczny czy powszedni, zawsze warto mieć pod ręką telefon z pobraną bezpłatną aplikacją mobilną mojeIKP, w której znajduje się praktyczny przewodnik, przedstawiający, jak krok po kroku prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji. Przez 24 godziny na dobę – także w czasie Świąt Wielkanocnych – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod bezpłatnym i całodobowym numerem telefonu 800 190 590 udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Podpowiedzą m.in., gdzie szukać najbliższego szpitala oraz punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock