"Co jest lepsze: szybka śmierć w polskiej komorze gazowej, czy powolne umieranie na syryjskiej pustyni?" - pyta na stronie internetowej dziennika "The Jerusalem Post" dr Tal Harris, naukowiec wykładający w Instytucie Goethego we Frankfurcie. Naukowiec rozpoczął w ten sposób tekst na temat nieuznawania przez większość krajów świata ludobójstwa Ormian. Sam przyznaje, że jest potomkiem ludzi, którzy przeżyli Holokaust.
Opinia na portalu pojawiła się w środę. Tal Harris napisał w niej, że "na Żydach i Niemcach spoczywa moralna odpowiedzialność" ujmowania się za ofiarami wojen i czystek etnicznych, i dlatego oba kraje powinny uznać ludobójstwo Ormian przez Turków Osmańskich w latach 1915-1919.
"Polskie komory gazowe"
Tal Harris - "wnuk dwóch ocalałych z Holokaustu" - pisząc o potrzebie "niemieszania się polityki w historię" i dbania o prawdę historyczną - dopuścił się ogromnego błędu, już na wstępnie tekstu pisząc o "polskich komorach gazowych", w których ginęli Żydzi w czasie II wojny światowej.
W swojej opinii dotyczącej ludobójstwa Ormian i polityki Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, które nigdy nie uznały zbrodni popełnionej przez Turków 100 lat temu, nie odnosi się już więcej do Holokaustu i nie pisze o Polsce i Polakach.
"Polskie komory gazowe" nie umknęły uwadze użytkownikom Twittera. Jedna z nich uświadomiła autora tekstu - doktora nauk humanistycznych - oraz dziennik "The Jerusalem Post", że "na litość Boską, to były niemieckie nazistowskie (obozy) ulokowane w okupowanej Polsce". Prosząc dalej o podanie choć jednego przykładu "polskich komór gazowych" w historii, dostała odpowiedź Harrisa z hasłami "Brzezinka", "Auschwitz", "Sobibór" i "Majdanek" z Wikipedii.
Po południu w czwartek "błąd" został poprawiony.
Po interwencji @PLinIsrael w redakcji @Jerusalem_Post gazeta poprawia skandliczny błąd "polskie komory gazowe". @PolandMFA @GermanNaziCamps
— שגרירות פולין (@PLinIsrael) April 30, 2015
Plaga "polskich obozów koncentracyjnych". Jak walczymy z fałszowaniem historii?
Autor: adso / Źródło: The Jerusalem Post, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/The Jersualem Post/Bundesarchiv