Georgette Mosbacher gratuluje Polkom. "Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje"

TVN24 | Polska

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
twitter.com/USAmbPolandGratulacje, składane Polskom z okazji uzyskania praw wyborczych

"Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, składając gratulacje z okazji 102-rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego. Życzenia złożyły także ambasadorki innych państw.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Georgette Mosbacher do swojego wpisu na Twitterze dołączyła nagranie, w którym gratulacje składają Polkom także ambasadorki innych państw, z Irlandii Emer O'Connell, z Albanii Shpresa Kureta, ze Słowenii Božena Forštnarič Boroje, z Kanady Leslie Scanlon, z Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovacs, z Indonezji Siti Nugraha Mauludiah, z Nowej Zelandii Mary Patricia Thurston, z Republiki Korei Mira Sun.

"Zmagania polskich sufrażystek w 1918 roku zainspirowały kobiety na całym świecie" – podkreśliła Emer O'Connell.

"Przy każdej okazji do głosowania daj światu usłyszeć swój głos" - zaapelowały wspólnie dyplomatki. Opowiedziały także o swoich przeżyciach związanych z pierwszym udziałem w głosowaniu. "Czułam się wzmocniona i wdzięczna podążając śladami kobiet z Nowej Zelandii, które po raz pierwszy głosowały 28 listopada 1893 roku" - powiedziała Mary Patricia Thurston. 

Na podstawie dekretu

Kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze na podstawie dekretu z 28 listopada 1918 roku, który wydał marszałek Józef Piłsudski.

Polki jako pełnoprawne obywatelki II RP udały się po raz pierwszy do urn wyborczych zimą 1919 roku.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl