Polska

Polak i Żyd dwa bratanki?

Polska

Senyszyn oskarżyła Nowaka o antysemityzm
TVN24Senyszyn oskarżyła Nowaka o antysemityzm

Polacy i Żydzi od wieków żyli w przyjaźni - uważa posłanka SLD Joanna Senyszyn, a Mirosław Orzechowski z LPR dodał, że ci drudzy zawsze mogli liczyć na pomoc pierwszych. Goście "Magazynu 24 Godziny" zgodzili się, że Polska jest nieprawdziwie postrzegana jako państwo antysemickie.

- Polska zawsze pomagała Żydom. Otwieraliśmy drzwi uciekinierom np. z pogromów w Rosji i Hiszpanii - stwierdził Orzechowski. Zgodziła się z nim posłanka Senyszyn. - Warto podkreślić, że Polska była jedynym krajem, w którym za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. A jednak Polacy Żydów ukrywali - zauważyła.

Polska zawsze pomagała Żydom. Otwieraliśmy drzwi uciekinierom np. z pogromów w Rosji i Hiszpani Mirosław Orzechowski, LPR

Getto ławkowe i Jedwabne

Parlamentarzystka zwróciła jednak uwagę, że w polskiej historii miały miejsce haniebne zdarzenia, które obecnie negatywnie wpływają na wizerunek Polski i Polaków. - Było getto ławkowe i Jedwabne. I teraz inni na tej podstawie wyciągają wnioski. Polska była oskarżana i oczerniana na podstawie tych występków - wyjaśniła. Posłanka zastrzegła jednocześnie, że nigdy takie czyny nie przybierały form masowych.

"Radio Maryja głosi treści antysemickie"

Joanna Senyszyn o antysemityzmie w Radiu Maryja
Joanna Senyszyn o antysemityzmie w Radiu MaryjaTVN24

Podobnego zdania jest Mirosław Orzechowski. - Polska i Polacy nigdy nie byli prześladowcami nikogokolwiek - podkreślił. Przyznał jednak, że są środowiska, którym zależy na utrzymaniu obrazu Polaków jako antysemitów. - Ale niestety to Radio Maryja głosi treści antysemickie - wtrąciła Senyszyn, przypominając o związanym z rozgłośnią prof. Jerzym Nowaku i jego wystąpieniach. - Prof. Nowak mówi prawdę! - oponował Orzechowski. - Nowak jest antysemitą i szerzy nienawiść w kościołach - upierała się Senyszyn, ale nie była w stanie podać konkretnych przykładów przejawów antysemityzmu wśród osób związanych z radiem o. Rydzyka. - Są w corocznych raportach KRRiT, która monitoruje antenę - przekonywała.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości