Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie października, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 24 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oznacza to, że od dwóch miesięcy obserwujemy wyraźny spadek notowań ugrupowania premiera Donalda Tuska.
W październiku chęć głosowania na PO wyraziła nieco ponad jedna czwarta zdeklarowanych uczestników wyborów (28 proc.). W porównaniu z wrześniem to spadek o trzy punkty procentowe, natomiast od sierpnia o osiem punktów.
PiS goni
Na drugim miejscu w rankingu partii politycznych znajduje się PiS, na które chce głosować prawie jedna czwarta wyborców zapowiadających pewny udział w hipotetycznych wyborach (24 proc.). W stosunku do września oznacza to wzrost o jeden punkt proc., a do sierpnia o dwa punkty.
CBOS zwraca uwagę, że w notowaniach PiS można zauważyć w ostatnich dwóch miesiącach minimalny trend wzrostowy, także z dłuższej perspektywy - ostatnich czterech miesięcy - widać, że liczba zwolenników tego ugrupowania jest teraz wyższa niż w pierwszym półroczu tego roku.
Wyniki pozostałych ugrupowań się nie zmieniły: chęć oddania głosu na SLD deklaruje 8 proc. badanych, a na PSL 5 procent. Poniżej wyborczego progu po raz drugi z rzędu znalazły się natomiast - Ruch Palikota (4 proc.) i Solidarna Polska (3 proc.). Niezdecydowani
W październikowym badaniu prawie jedna czwarta osób, które chciałyby wziąć udział w głosowaniu (24 proc.), zadeklarowała, że nie wie, komu udzieliłaby poparcia. W porównaniu z wrześniem odsetek wyborców niezdecydowanych zwiększył się o 3 punkty, a od sierpnia o 8 punktów. Liczba niezdecydowanych wyborców jest obecnie najwyższa od czasu wyborów w 2011 roku. Udział w wyborach zadeklarowało 59 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do wrześniowego sondażu). Na pewno w głosowaniu nie wzięłoby udziału 24 proc. badanych (o 2 punkty proc. mniej niż we wrześniu). Zdania w kwestii pójścia na wybory nie miało 17 proc. (o 2 punkty proc. więcej niż w poprzednim sondażu). Badanie przeprowadzono w dniach 4-10 października na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: mn/fac / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl