Raków Częstochowa zagra o fazę grupową Ligi Mistrzów. Zagrożenie pożarowe w lasach. Tajfun Lan uderzył w Japonię. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Raków zagra o fazę grupową Ligi Mistrzów
To nie było łatwe i piękne spotkanie, ale Raków Częstochowa w pełni zrealizował swój plan i dzięki temu zagra w czwartej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Mistrz Polski wygrał na wyjeździe z mistrzem Cypru Arisem Limassol 1:0. Pierwsze spotkanie także zakończyło się zwycięstwem częstochowian, którzy triumfowali 2:1.
Ich ostatnim rywalem będzie FC Kopenhaga, której bramkarzem jest Polak Kamil Grabara. Duński zespół we wtorek pokonał w Pradze w rzutach karnych Spartę 4-2. Po 90 minutach było 1:1, a po dogrywce 3:3. W Danii przed tygodniem padł bezbramkowy remis. W przypadku niepowodzenia Raków wystąpi w fazie grupowej Ligi Europy.
2. Zagrożenie pożarowe w lasach
Słoneczna aura i wysoka temperatura powietrza sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia.
3. Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego
Kulminacyjna uroczystość w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, w 103. rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku odbyła się we wtorek po południu na Wisłostradzie. Po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, mniej więcej na kwadrans przed godziną 15 rozpoczęła się defilada piesza. Po niej na niebie pojawiły się śmigłowce, a następnie samoloty. Po godzinie 15 na Wisłostradzie ruszyły pojazdy.
4. Tajfun Lan uderzył w Japonię
Tajfun Lan uderzył we wtorek w prefekturę Wakayama położoną w środkowej części japońskiej wyspy Honsiu. Przyniósł ulewny deszcz i silny wiatr. Z powodu gwałtownej aury odwołano ponad 950 lotów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Odwołane loty, nakaz ewakuacji dla kilkuset tysięcy mieszkańców. Tajfun Lan uderzył w Japonię
5. Pierwiastki radioaktywne w pyle znad Sahary, który dociera do Europy
Co roku piaskowy pył znad afrykańskiej Sahary, czyli tzw. kalima, jest przenoszony przez wiatr i opada w różnych krajach Europy. Naukowcy stwierdzili w nim obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak izotopu cezu - 137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi - napisał portal elDiario.
Promieniotwórczy pierwiastek pochodzi z testów jądrowych, które Francja przeprowadziła w Algierii na początku lat 60. ubiegłego wieku. Od 1960 do 1966 Francja dokonała nad algierską częścią Sahary 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych.
Źródło: PAP, tvn24.pl